| Angellover a întrebat:

Am 15 ani, iar astazi m-am masturbat si m-am simtit atat de bineee! Vreau multe tehnicii pentru masturbare, va rog! Dau FUNDA!
P.S : tehnici pentru fete deoarece sunt fata.

Răspuns Câştigător
| bietanonim a răspuns:

Ai grija ca poate sa iti produca o boala mintala, uite aici:http://www.livescience.com/15563-addiction-defined-brain-disease.html

24 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Haideti feteor nu fiti timidie sa va aud sfaturile

| doctorandus a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Am văzut dosarul FBI-ului pentru Alfred Kinsey și:

multe lucruri nu sunt privitoare la Kinsey, ci la Institutul creat de el;
multe lucruri privesc un proces de importare de materiale obscene contra Institutului, proces pe care Institutul l-a câștigat;
evaluări moral-religioase ale operei lui Kinsey;
suspiciuni neconfirmate că Alfred Kinsey sau adepții săi sau donatorii lui ar fi agenți sovietici.

În total: 0 (zero) infracțiuni comise de Kinsey & co.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru doctorandus):

Ce e asta frate?

| doctorandus a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Seba2013 a scris: "Iti arata cum Alfred Kinsey, era un pedofil, iar tu de iei dupa el?"

Pedofil, pe naiba. FBI-ul nu a gasit nimic, si era senatorul McCarthy pornit sa-l scoata pe Kinsey drept agent sovietic.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Emilian65 a răspuns:

Placerea a fost de moment, dar apoi te-au apucat tremuraturile si durerile de cap.

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea NU iti va produce niciun fel de boala, nici fizica, nici psihica.

Cand naiba o sa se ia atitudine impotriva userilor care debiteaza tampenii?

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Daca ai ceva probleme cu afirmatiile acestor doctori, te rog frumos arata-ne si noua.
Doctorii acestia aduc dovezi de necontestat, nu medicii aia ai tai care dau doar opinii.

Cand vorbesti cu ei de sexualitate obsesiv-compulsiva, iti da pastile, cica nu stiu cauza, smecherii.
Icd-10 recunostea ninfomania, dar nu stiu cauza.

Noi acuma stim. avem dovezi, am evoulat draga Oana.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Ti-am demontat toate presupusele tale afirmatii si dovezi. Ti-am aratat, si nu doar o data, ca vorbesti aiurea si ca nici macar articolele tale nu iti sustin ideile. Gasesti cate un cuvant pe acolo si il repeti ca papagalul pana nu mai poti, iar legaturile inventate de tine nu se gasesc in acel articol. Iar tu nu faci decat sa raspunzi cu jigniri, atata poti.

Ramai in prostia ta, dar nu mai debita atatea tampenii aici. Daca masturbarea ar produce boli psihice am fi toti in spitale! Gandeste, nu doare!

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Uite aici ca nu sunt tampenii:

Sexul activeaza sistemul de recompensa din creier:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22395731
http://www.jneurosci.org/content/23/27/9185.full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10553694
Iar acesti medici, si multi altii pe baza acestor dovezi ne spun ca poate da dependenta.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate
https://en.wikipedia.org/wiki/American_Society_of_Addiction_Medicine
http://www.sash.net/

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Eu sunt dispus sa iti explic asa babeste, dar asta nu vrei tu.
Iti dau cateva teme:
Cauta sa vezi ce insemna sistemul de recompensa cerebral.
Dupa aceea dopamina.
Dupa aceea vezi daca sexul il activeaza.
Dupa aceea vezi daca medicii, pe baza acestor dovezi, afirma ca sexul poate da dependenta.

Ce nu iti este clar¿

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Daca nu inteleg bine, te rog frumos tradu-mi acesta fraza.

Addiction is a chronic brain disorder and not simply a behavior problem involving alcohol, drugs, gambling or sex.

Cum trebuie inteleasa acesta fraza?
Ai grija ca o pun ca intrebare pe TPU, si o sa te fac vedeta.
Toti oamenii o sa inteleaga ca sexul poate da depedenta, iti garantez eu.
Vrei sa facem experimentul?

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Auzi, dar de unde stii ca toti de masturbeaza?
Ai facut tu controul sau ce.
Iti arata cum Alfred Kinsey, era un pedofil, iar tu de iei dupa el?

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Sau ai vazut cand s-a intrebat:
CIne recunoste ca se masturbeaza?
Ai fost tu, si inca vreo doua!
Asta numesti tu "toata lumea"?

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Incerc sa ma abtin, dar tu esti chiar prost! ''Dependenta este o tulburare cronica a creierului si nu doar un simplu comportament care implica alcool, droguri, jocuri sau sex''. Ce iti zice fraza asta, ''stiintificule''? laughing) Ca sexul poate da dependenta? Si ciocolata o face, so what? Tot ce e placut in viata poate da dependenta unor oameni cu probleme. Asta NU inseamna ca masturbarea si sexul duc automat la dependenta. Desi eu iti recomand sa continui sa crezi asta, poate are omenirea noroc si tu nu te reproduci!

Din fraza asta ai dedus tu ca masturbarea provoaca boli psihice, nu? E clar, iqul tau e format din 2 cifre, nu poti mai multe, nu merita ca cineva sa isi piarda timpul cu tine! Mi-am irosit cateva minute din viata cu tine, regret enorm!

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Vezi ca acolo scrie problema de comportament, NU COMPORTAMENT CUM AI TRADUS TU, plus ca acolo apare si cuvantul droguri.
A ne droga, dupa tine, insemna doar un simplu comportament.
Hai ca esti buna Oano, ce sa mai zis.
Ramai asa draga, oricum fetele sincere, destepte, vad.

| Seba2013 a răspuns:

Mersi de funda.
Ai grija ca si masturbarea mentala este periculoasa.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Eu zic sa cauti pe net, sincer.

| Angellover explică:

Verginica, ai dori sa imi dai un sfat?

| Angellover explică:

Nu mai stiu ce sa cred!

| bietanonim a răspuns (pentru Angellover):

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/masturbare.htm

Masturbarea ca rezultat al consumului de pornografie te transformă într-un individ lipsit de voință și putere, bolnav, depresiv și oarecum disperat, căci totul în jurul tău se surpă: familie, serviciu, prieteni. Și rămâi singur cu fantasmele erotice și cu un obicei care, deși îți provoacă multă rușine și scârbă, este indispensabil atâta timp cât ai devenit dependent de sex

La bărbat, masturbarea are efecte mult mai grave și pentru faptul că prin lichidul seminal se elimină o mulțime de substanțe vitale pentru viața organismului: potasiu, zinc, calciu, magneziu, fructoză, spermide, acid prostatic fosfatidic, aminoacizi în stare liberă, prostaglandine, enzime etc

"Din punctul de vedere al reproducerii, pornografia și masturbarea corelată ei scad nivelul general al testosteronului, adică reduc libidoul, micșorează cantitatea de spermatozoizi și calitatea acestora, deci reduc mult posibilitatea nașterii de copii."

Doctor Virgiliu Gheorghe

| doctorandus a răspuns (pentru bietanonim):

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Jean09 a răspuns:

Nu is fata laughing) dar. uita-te la filme porno si o sa mai inveti cate cevahee hee

| mislove a răspuns:

Cel mai placut mod dupa parera este cel cu dusul este foarte relaxant si tot odata este foarte foarte placut. Imagineazati ca esti dupa o zi grea la scoala si vrei sa faci o baie lunga in care sa te relaxezi, incepi usor usor sa iti plimbi dusul pe maini, pe abdomen, apoi pe coapse, apoi masezi usor sani, si din acel punct dusul coboara usior usor si...
E foarte plăcut si nici nu iti rupi himenul. Dar daca vrei sa te dezvirginezi fizic poti incerca si cu un pix ( spalat/ dezinfectat ) sau chiar cu un marcar de tabla ( il pti folosi cu un prezervativ peste pentru ca este foarte greu sa scoti interiorul marcarului ) Sper ca te-am ajutat Funda?