| Achimut_Aki_1993 a întrebat:

Am 15 ani! Masturbarea incetineste cresterea penisului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Marimea precum si cresterea penisului este de matura genetica deci masturbarea nu are absolut nicio influenta. Studiile medicale au constatat si confirmat rolul benefic al masturbarii, nicidecum efecte adverse mai ales de aceasta natura.Dar nu uita, este indicat sa nu fie practicat in exces.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu. Il dubleaza.

| Xpressurself a răspuns:

Complet gresite raspunsurile pe care ti le-au dat ceilalti.
DA, masturbarea incetineste cresterea penisului deoarece in sperma pe care o elimini se afla tot ce este necesar pentru cresterea in inaltime si pentru dezvoltarea organelor genitale. Ce faci tu acum este sa spui organismului tau. Gata, am ajuns la maturitate sexuala si sunt pregatit sa renunt la creterea in inaltime si a penisului.
Trebuie sa stii ca testiculele tale nu contin doar sperma ci mai contin multe altele. De exemplu testosteronul care are rolul de a te face sa fii activ, dinamic, inteligent, rapid si vioi este aruncat afara din corpul tau odata cu sperma. La fel si hormonul de crestere numit somatotropin. Asadar testicolele tale nu contin doar sperma ci multe altele necesare pentru organismul tau pe care le pierzi. De aceea esti plinut si nu ai prietena pentru ca nu te mai dezvolti de cand ai inceput sa te masturbezi. Arunci totul afara din tine in loc sa lasi aceste substante sa te hraneasca si sa te dezvolti. Nu uita ca filmele porno sunt doar filme. Ele sunt regizate si facute de multe ori pe bucati pana iese. Apoi acei actori se indoapa cu substante foarte scumpe ca sa aiba acele performante pe platoul de filmare si care au rolul de a pune la loc ce au dat afara prin ejaculare. Tu nici nu ai putea sa iti permiti sa iti cumperi asa ceva si chiar daca ai avea nu ai sti de unde si ce sa iti cumperi.
Functia de ejaculare trebuie folosita doar cand doresti sa faci un copil. In rest, fa eforturi sa nu mai ejaculezi niciodata. Invata la scoala, fa sport de performanta, schimba-ti prietenii care te influenteaza negativ.
In general nevoia de masturbare apare cand te gandesti la fete. Gandeste-te la alte treburi mai importante decat fetele si nu vei mai simti nevoia sa te masturbezi.
Sa stii ca fetele stiu ca te masturbezi. Ele isi dau seama pentru ca nu esti ager si subtirel. In plus baietii care se masturbeaza sunt mai timizi si nu prea au curaj sa se apropie de fete.

| gab0ru a răspuns:

Nu. Dar ai grija sa devina o obsesie.