| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si jumatate. am un prieten si tinem foarte mult unul la altul. a spus si mi-a dovedit ca ma iubeste dar nu stiu daca e bine sa ne incepem viata sexuala. nu prea stiu ce sa fac. un sfat daca se poate!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea devreme pentru tine. Colul tau uterin inca nu s-a rotat in pozitia unei femei mature si esti expusa la un risc mare de cancer de col uterin. In plus, din momentul in care iti incepi viata sexuala trebuie sa mergi regulat la ginecolog (macar la 6 luni). pana la 18 ani legea iti impune sa mergi insotita de unul din parinti, asa ca va trebui ca ei sa stie despre inceperea vietii sexuale. In al treilea rand, nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura si esti prea mica sa te expui unei sarcini, chiar daca riscul este de 1 la 1000 pentru prezervativ. O sacina dusa la termen te-ar putea omori, un avort te-ar putea mutila fizic si psihic pe vecie.
Daca te iubeste, va intelege asta si va mai astepta doi ani pana corpul si mintea ta vor fi pregatite.

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

... NU TE GRABI! Aku m2 zile in Anglia o fata de 15 ani a nascut 2gemeni! Citeste, maturizeaza-te, vezi ce-au zis si ceilalti, si mai asteapta, merita! Psiho

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Tu ai spus ca nu stii daca e bine... s-ar putea... daca incerci acum sa fii frustrata dupa aceea tocmai pentru ca nu stii daca e bine... O sa stii cand e bine! Trust me!
Pana una alta documenteaza-te mai mult despre subiect, in cazul in care e sa iti incepi viata sexuala sa stii in ce te bagi.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, la cei 15 ani ai tai este bine sa ai un prieten dar pina la faza cu a incepe viata sexuala este cam greu, sincer nu este bine sa o incepi de la varsta asta, mai trebuie sa cresti sa te dezvolti fizic, gandeste-te ca asta are anumite riscuri; Asta depinde de tine nimeni nu iti poate impune ce sa faci, dar gandeste ca in mare aceste lucruri pot avea urmari.Bafta si nu dispera, poate daca mai ai rabdare totul va fi ok si nimeni nu va avea de suferit.

| DenissaDeea a răspuns:

Nu e rau in avea un prieten, totusi sa incepi viata sexuala e cam devreme, desi a incepeo nu ai fi singura (in mare parte in ziua de azi fetele pana se casatoresc cu iubitul visat trec prin mai multe paturi) e de preferat ca o viata sexuala sa fie la varsta de 17ani cel putin, pentru a avea o relatie durabila si a prinde respect intr-un cuplu,, te rog sa nu mi-a ei in nume de rau dar e bine sa te gandesti inainte ce ti doresti de la viata e frumosa si merita traita.

| mihalitza a răspuns:

Este prea devreme...Si, daca unui baiat ii oferi asa repede "totul", risti sa se plictiseasca si sa plece "la vinatoare" prin alte parti...

| Marius20 a răspuns:

Este bine ca va iubiti dar nu indeajuns, varsta ar fi o problema in alegerea asta. Trebui sa te gandesti foarte bine si la riscurile implicite noului pas... Gandeste cum iti este tie mai bine (sfaturi prea multe nu pot fi).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

FUGI DE POFTELE TINERETI CUTA SA FI SFINTA SI TRUPESTE SI SUFLETESTE