| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani jumate si am o relatie de 6 luni. Sunt virgina si ideea e ca as dori sa fac sex cu iubitul, dar am o teama. Nu neaparat de a face lucrul in sine, ci de ceea ce va urma daca relatia noastra nu va mai tine. Adica, urmatorul cand va intreba daca mai sunt virgina sau nu si ii voi spune ca nu, imi e teama de reactia lui. Astepti sfaturi laughing, multumesc.

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In general relatiile nu tin, ai o gandire la 17-18 ani si alta pe la 25, cand de obicei tinerii incep a se gandi si la casatorie. Persoana potrivita azi nu mai este potrivita maine.
Nevoile nu trebuie neglijate, nici amanate, dar trebuie sa le tratezi cu seriozitate. Ca vei fi sau nu virgina cand te vei intalni cu urmatorul va conta mai putin ca alte lucruri, dar faptul ca din cauza sexului vei ajunge sa faci un copil sau avort, te va afecta mult, cu siguranta.

| DeeaMarry a răspuns:

Daca ai vreo teama, cat de mica, inseamna ca nu e momentul!
Mi se pare absolut normal sa te gandesti la posibilitatea de a nu ramane cu partenerul actual tot restul vietii, si asta nu pentru ca nu l-ai iubi destul (cum sustinea cineva pe aici), ci pentru ca nu esti tu singura care poate decide daca ramaneti sau nu impreuna.
Plus ca 6 luni de relatie mi se pare destul de putin pentru un pas atat de important in viata ta. Eu zic sa lasi gandurile astea deoparte, cel putin un urmatoarele 6 luni.

| Alcyon a răspuns:

Daca te gandesti la astfel de lucruri, e clar ca n-ai gasit persoana potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Beeet? in general fetele pentru baieti sant cam ase.alea de gasca,care toti le vor de prietene,alea usoare,care sant panarame ori pitipoance de cartier, si cele finute, decente, politicoase, elegante care vorbesc frumos si la care toti viseaza sa le fie iubite si sotii.tu ai 17 ani.problema nu e daca te va intreba de ce nu mai esti virgina.la cum se face sex acuma in tati gaurile vei fi intrebata de sotul tau ce ai mai facut in afara de sex normal? cu gura,cu fundul,fiindca multi baieti cand se casatoresc deja au facut asta,si stiu ca una f...ta,e posibil sa le fi facut pe toate, nu de placere numaidecat ci fiindca a fost prinsa la inghesuiala si obligata sa faca ce nu voia.e posibil ca daca nu esti respectivul sa-ti spuna; draga, ti-ai facut de cap? sa nu ai pretentii cand voi pleca la altele, ori sa-mi tii contul. fiind virgina, vei avea cinstea ta de fata ca atuu impotriva parsiveniei golanilor astora care cred ca lor totul li se cuvine.

| TeckTonik997 a răspuns:

Si eu am aceeasi varsta si iti spun sincer, daca nu esti virgina, nu ma interesezi, oricat de frumoasa ai fii.

| Bet01 a răspuns (pentru TeckTonik997):

De asta imi este mie teama. asa ca ma gandesc mai bine sa astept.

| DeeaMarry a răspuns (pentru TeckTonik997):

Dar tu esti virgin?
Daca nu, atunci esti de o ipocrizie crasa! Daca tu nu ii poti oferi persoanei iubite un anumit lucru, mi se pare aiurea sa-l pretinzi.
Daca da, no comment.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Ok poate nu sunt corect dar totusi... am 17 ani deci nu sunt dispus sa accept fete care nu sunt virgine pentru o relatie serioasa si de durata. daca aveam 20-22, da, atunci trebuia sa accept. happy

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Bet01):

Uite, parerea mea este ca daca tu te gandesti la o posibila relatie viitoare, inseamna ca nu iti iubesti destul partenerul actual pentru a-i oferii asta, parerea mea. bafta :*

| DeeaMarry a răspuns (pentru TeckTonik997):

Ok, si ele de ce ar accepta o relatie serioasa cu un baiat care nu mai e virgin la 17 ani?
Banuiesc ca te consideri un baiat serios, desi nu mai esti virgin (asta mi-ai dat de inteles). De ce consideri ca o fata care nu mai este virgina nu poate fi la fel de serioasa ca si tine? Sau, mai bine zis, de ce nu ar putea fi demna de tine?

| TeckTonik997 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Nu e ca ea nu ar fi buna de bine sau ceva de acest gen doar ca de felul meu sunt destul de gelos si as avea o problema sa stiu ca s-a mai folosit cineva de ea.

| DeeaMarry a răspuns (pentru TeckTonik997):

Si de tine "s-a folosit" cineva, si ea ar trebui sa fie geloasa.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Ok dar de aceea as prefera virgina ca sa nu stie prea multe, in caz ca ma voi desparti (Doamne fereste sa nu se intample niciodata)... happy

| trixiiie a răspuns:

Relația nu trebuie neapărat să se strice, e posibil să rămâneți împreună. Adică eu cu prietenul meu suntem de doi ani și el a fost primul la maine. E ok.
Și dacă ajungi ca mine, n-o să-ți mai pese că nu ești virgină după un timp, pentru că, nah, la un moment dat tot se ajunge la asta și nu mai sunt timpurile alea în care fata se căsătorește în noaptea nunții.
În caz că vă despărțiți, nu trebuie să sari în patul altuia, pentru că ai încredere în el, dar îi spui cu siinceritate: eu am avut o relație lungă, m-am culcat cu el etc.
Și nu trebuie să accepți sub nicio formă să te înjosești făcând ceva ce n-ai vrea.

| Bet01 a răspuns (pentru trixiiie):

Cati ani aveai cand ai facut-o prima data? (daca nu te superi big grin )

| trixiiie a răspuns (pentru Bet01):

16 ani jumate laughing Adică am făcut-o în perioada asta a anului, se fac 2 ani de atunci. Am 18 jumate și sunt cu același băiat alaughing.
Și în fond, stai liniștită, fie că nu o faci acum și o faci mai târziu, fie că o faci acum, la un moment dat tot se va întâmpla ( și e ok să se întâmple ). În plus, dacă el te lasă, să zicem, nu e capăt de lume. Trăiești mai departe, vei întâlni un băiat care va înțelege că l-ai iubit pe primul și de-aia s-a întâmplat.
Tot ce trebuie este să nu cazi în mrejele lor și să te culci cu mulți :*. Dar din moment ce te preocupă să nu te lase, nu cred să fii genul acela de persoană.

| msKat a răspuns:

Pai daca nu esti pregatita nu o face