| 123coco a întrebat:

Am 17 ani. prietena mea are si ea tot 17 ani. este insarcinata. ce sa fac? arar parintii mei cat si parinii ei nu sunt de acord nici cu relatia noastra nici cu copilul.

34 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și voi nu sunteți responsabili?
Pa, pa.

| DNSK a răspuns:

De ce te vaiti dupa ce s-a intamplat catrastrofa? de ce plangeti toti dupa? cat te-ai simtit bine nu ai plans. trebuia un pic de grija daca aveti situatia cum e. esti barbat fratie, cum ai fost in pat poti fii si-n viata reala.

| 123coco explică (pentru DNSK):

Ba baiatule nu ma plang. doar cer niste sfaturi.

| DNSK a răspuns (pentru 123coco):

Eu te intreb frumos daca ai rezolvat ceva, ma interesez de tine, ca esti naiv, copil etc si tu-mi arunci "ba baiatule"? vezi prietenas ca sunt cu 8 ani mai mare ca tine. si nu eu astept un copil nedorit, ci tu. revizuieste-ti limbajul

| 123coco explică (pentru DNSK):

Vezi ca furi curent

| DNSK a răspuns (pentru 123coco):

Nu stiu pentru ce ma stresez...

| 123coco explică (pentru DNSK):

Asa este. ai perfecta dreptate. mi-am asumat si acum este totul bine.

| DNSK a răspuns:

Cum e man? ai rezolvat ceva?

| Crazyfish a răspuns:

Mai ascultati, ma, si de parintii aia, ca nu va vor raul!

| Wihox a răspuns:

Prevad ca primul tau salariu il faci jumi juma cu ala micu laughing

| mihai69 a răspuns:

Să fii bărbat nu doar în pat, ci și în viață și să îți asumi consecințele faptelor.
Dacă nu-ți convine, de ce te-ai apucat s-o lași gravidă?!?

| Fatamuntilor a răspuns:

Complicata situatie!
In primul rand stii sigur ca fata e insarcinata? E confimata sarcina de un medic ginecolog sau macar a facut testul? Si daca da in cate luni!
Daca e insarcinata, asta e, asumati-va respunsabilitatea.Am mai spus chiar azi! SEXUL IMPLICA IN PRIMUL RAND RESPONSABILITATE.
Vorbiti cu ambele perechi de parinti, cu medic ginecolog, dar luati un eventual avort ca pe ultima solutie.

| Felys a răspuns:

Ori face avort ori il naste si il da spre adoptie, ma indoiesc ca vreunul din parintii vostrii vor accepta copilul daca nu va accepta relatia, plus ca nu sunteti voi capabili pentru o asa mare responsabilitate

| 123coco explică (pentru Felys):

Pai sa stii ca a nascut, suntem impreuna, si suntem foarte capabili pentru o asemenea responsabilitate. vorbiti si voi fara sa ganditi. de asta suntem unde ne aflam

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Avortul nu e niciodata o solutie. Ai fost tare in pla cand ai facut sex ca inconstientul. Fi barbat acum si creste-ti copilul.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pai eu recomand atunci avortul, dar asta depinde in ce luna e ea insarcinata.+ ca voi chiar vreti ca de la varsta asta sa aveti copii? un copil e o mare responsabilitate si din moment ce parintii vostrii nu sunt de acord cu relatia nu va avea nici cine sa vi-l creasca.

| 123coco explică (pentru PrintesaGumitaa):

Stai linistita ca il crestem noi, nu parintii nostri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti prost, acum sufera. sa vezi ce ieftin si fara batai de cap o sa ti se para dupa un prezervativ decat banii care ii dai pe toate ce vor urma si bataia de cap.

| Happyjump a răspuns:

Ești băiat, las-o, fă și tu ca restul

| NH4OH a răspuns:

Pai tu, trebuie sa stai calm. Chiar daca e o viata in burta prietenei tale, trebuie avortat, pentru ca: e foarte greu sa cresti un copil mic, trebuie sa stai sa-l pazesti non-stop. Nu sunteti pregatiti nici financiar, nici psihic. Aveti scoala, tot viitorul inainte, nu puteti sa renuntati la tot, doar pentru o prostie de a voastra pe care ati facut-o. Ar fi foarte rusinos sa-l lasi pe mana soacrei sau a mamei tale, si nici voua nu v-ar sta bine cu un copil in brate. Asta ar fi singura solutie, sa avortezi, dar depinde in cate saptamani, in a cata luna e prietena ta. Asta e viata, treceti peste. Sper ca te-am ajutat.

Fundita? c:

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru NH4OH):

Tu presupun ca dai sfatul asta cunoscand faptul ca un avort poate lasa o femeie fara posibilitatea de a mai face copii si traume dupa operatia in sine care pot ramane in memorie toata viata. Era un video care nu imi e la indemana acum dar sigur ai avea alta parere dupa ce ai vedea cum se desfasoara avortul.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru NH4OH):

Na de aici.Sa imi zici cum ti se mai pare
https://www.youtube.com/watch?v=sH0YwLhMNsY

| NH4OH a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Da, pe de o parte ai dreptate, dar este extrem de greu sa ai un copil si sa n-ai cu ce sa-l cresti. Nici de scoala unii n-au timp, dar apoi de un copil. Stiu asta de la versoara mea, care, totusi, si-a terminat studiile, dar ii este greu cu un copil, nu doarme decat 5 ore pe zi. Am vazut si un film " Mama la 16 ani ", care m-a lasat fara cuvinte si in clipele alea mi-am imaginat perfect cum e sa fii mama la o varsta frageda. E cumplit. Tu, ca baiat/barbat, probabil nu-ti dai seama, ca nu stai dupa copil 2 din 2 ore sa-i dai sa manance si alte lucruri. Sper ca m-am facut inteleasa.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru NH4OH):

Te-ai facut inteleasa dar ideea de avort este oribila. Atata timp ca a fost in stare sa o lase gravida, sa puna frumos mana si sa fie barbat acum, nu sa fuga de responsabilitate.

| 123coco explică (pentru FABULOSUL6000):

Ai foarte mare dreptate. toti vorbesc despre avort dar niciunul nu stiu ce implica aceasta interventie.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru 123coco):

Treaba e ca in general parintii se inmoaie cand e vorba de un copil. Macar ai ei ca doar e fata lor sa fie mai ingaduitori. Ati incercat sa aveti o discutie calma cu ai vostri despre asta? Pana la urma e un copil nu un obiect, nu poti sa il arunci si sa treci mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| DaW a răspuns:

DNSK respect!

Ai ***.o pe riscu tau. Esti barbat nu doar in pat acuma creste.ti copilu.

| Emm_Emma_1996 a răspuns:

Du-te la ginecolog cu ea si exista o pastila care o poate scapa de sarcina, dar asta depinde si in a cata luna este.