| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si am un prieten care tine foarte mult la mine. Oare este prea devreme sa-mi incep viata sexuala?

15 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Stii bine ca nu ai 14, 15 ani, dar daca vreai ca sa fie totul perfect atunci mai asteapta putin, macar aproape de 18 sa ai, si atunci puteti s-o faceti sigur fara grijiwinking

| MikyMi a răspuns:

Eu cred ca da, mai asteapta un an ...si el te va astepta daca te iubeste. ce va veti face daca o sa ramai insarcinata? esti minora si nu vei putea lua singura decizii.ai grija de tine!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mai asteapta un an, devii majora, daca prietenul tau te iubeste o sa te inteleaga.

| Adolescentul a răspuns:

Buna. Da este prea devreme cel putin asta consider eu iar de parinti tai i`ti spun ca e devreme au dreptate si e bine sa ii asculti! Iubeste`l si fara a face dragoste sarutati`va tineti`va in brate, radeti, glumiti, zambiti unuia altuia, abordati diferite subiecte interesante.De ce trebuie neaparat sa se ajunga mereu la sex intr-o relatie dupa nici 1 an si asa micahappy Eu zic sa mai astepti sa vezi cel duce mintea si daca intr-adevar el Te Iubeste si nu sta cu tine doar pentru a face sex e okhappy Daca e insistent si insuportabil si orice ati vb el revine iar la sex e clar cuvantul este " Obsedat de sex ". Asa ca ai grija ceea ce faci cu viata ta! U esti cea care o face frumoasa.

| Munchkin a răspuns:

Eu zic să mai aştepţi cel puţin 6 luni, un an. Organismul se maturizează abia de la 18 ani în sus, iar riscurile de cancer de col uterin sunt mult mai scăzute. Dacă zici că prietenul tău de iubeşte, te va înţelege şi te va aştepta oricât este nevoie.
P. S: Indiferent de vârstă, dacă nu te simţi pregătită, NU O FACE.

| zorialbi a răspuns:

Daca tine foarte mult la tine ca persoana, la felul tau de a fi, nu-ti va cere sa te culci cu el, ci te va astepta si te va respecta. In schimb daca pentru el e mai importanta atractia fizica si accepti sa te culci cu el peste o luna-doua o sa gaseasca alta fata care o sa-l atraga si mai mult, iar de tine o sa se plictiseasca. Tu fii fata desteapta si nu te grabi. Daca il pui la incercare vei afla daca merita cu adevarat dragostea ta. Daca ii cedezi o sa ai de suferit. Pentru noi pasul acesta presupune si multa implicare sentimentala, pentru ei nu neaparat. Ei obtin ce vor si trec mai departe. Dar pe tine te va marca pe viata acest moment, daca iei hotararea sa-ti incepi acum viata sexuala.

Când te încrezi în cineva foarte mult şi acela te părăseşte te simţi abuzată şi folosită. De fapt, sex poţi să faci de multe ori, dar virginitatea o pierzi numai o dată. Dacă o dai cui nu trebuie, nu mai e nevoie de un copil sau o boală ca să te doboare. Aşa că, aşteaptă. O să fi surprinsă cât de bine îţi va fi.

Când faci sex cu cineva e foarte greu să spui ce anume iubeşti: persoana sau sexul. Pe calea asta nimic mai uşor să te afli într-o relaţie sau chiar căsătorie cu cine nu trebuia. A aştepta până la căsătorie te ajută să-ţi dai seama dacă e cu adevărat persoana potrivită.

Trebuie sa te mai gandesti si la faptul ca ai putea ramane insarcinata, fara voia ta, si pe urma lucrurile se vor complica...In concluzie, nu te lasa influentata de nimeni, chiar daca in jurul tau vezi ca cei mai multi tineri si-au inceput viata sexuala. E bine sa ai puterea sa gandesti diferit, daca stii ca e bine, ei daca reprezinta majoritatea nu inseamna ca au si dreptate, ci doar s-au lasat la randul lor influentati de altii si tot asa...

Iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine! Numai bine! happy

| selecta a răspuns:

Dar ce'ar fi daca, totusi ai mai astepta putin, doar putin sunt sigura ca nu ti-ar parea rau!

| georgy90 a răspuns:

Pai acum depinde si de cat timp esti cu el, la varsta ta nu cred ca este o problema sa iti incepi viata sexula pentru ca sunt fete care isi incep viata sexuala si la 13 ani asa ca poti sa te dezvirginezi dar depinde de cat timp esti tu cu el si cata incredere ai in el si in relatia ta, ca mna nu poti sa face dragoste cu el si dupa o luna sa te lase cu ochii in soare doar pentru ca a facut ce a vrut. Asta e parerea mea. Succes :*

| Johnny_3038 a răspuns:

Eu cred ca este prea devreme deoarece nici o relatie incepind de la 17 ani nu continua mult! ai incredere in mine! si nu te grabi, ca vei avea timp...

| angel_5676 a răspuns:

Poi tu ar trebui sa stii asta!

| cristiniqzapa a răspuns:

Din cat am auzit eu, aceasta este varsta la care corpul se dezvolta din punct de vedere sexual. Deci nu ar fi prea devreme. Dar, sa te gandesti bine daca vrei sa faci pasul acesta cu elwinking.
BYe:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te simti pregatita, poti sa o faci, dar nu cu oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea devreme pe naiba, sunt puștoaice care fac copii la 12 ani (fac copii, nu doar sex!) și n-au nici pe naiba. Cum vă permiteți să spuneți că (,) corpul se dezvoltă din punct de vedere sexual la 18 ani? E vreunu medic care a avut mii de cazuri, lucru ce-i asigură o experiență cât de cât suficientă încât să-și permită să generalizeze și să aplice asta pentru TOATE fetele? Nu? Atunci abțineți-vă.
Eu zic că ți-o începi când vrei (în limitele absursului, nici la 12 ani, dar nici la 22, în principiu, după 16), cu 2 condiții:
1. Ești sigură că merită tăntălăul și că nu-ți dă verde cum ți-a dat sigiliul jos
2. Iei aminte de riscurile ce pot apărea (copil, boli) și te protejezi. Cam atât. Sau nu, mai se adaugă și multe multe lumânări, flori, o cină romantică și restul tacâmului. happy

| Lory90 a răspuns:

Daaaaaaaa, mai asteapta

| Quiz13 a răspuns:

Nu cred ca trebuie pusa intrebarea daca este prea devreme ci, cat de pregatita esti tu pentru a face pasul asta? Faci asta doar pentru el sau pentru ca e si dorinta ta? totul depinde de tine, si de cat de pregatita esti happy