| Morenna10 a întrebat:

Am 21 de ani si de aproape 6 luni nu imi mai vine menstruatia.Tin sa mentionez ca nu am avut relatii sexuale si nu am dureri sau modificare ale corpului. Ceva pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Orice intarziere mai mare de 10 -12 zile la femeie poate constui o problema
O sarcina este exclusa, daca zici nu ai vut relatii sexuale.

Alte cauze ar fi stresul, unele medicamente, unele diete.Dar chiar si asa 6 luni la femeie tanara mi se pare mult
Mergi cat mai urgent (luni chiar) la medicul tau ginecolog penta face analize, investigatii
Nu te astepta la minuni pe site.

14 răspunsuri:
| Morenna10 explică:

Mai bine nu puneam intrebarea, sunteti foarte rautaciosi

| Anuskaa a răspuns (pentru Morenna10):

Du-te la medic, poate fi vorba de un chist ovarian, sau de altceva

| Neuronul a răspuns (pentru Morenna10):

Că suntem noi răutăcioşi e una, dar este mult mai grav faptul că tu eşti ignorantă cu sănătatea ta.
Nimeni nu-ţi răspunde din răutate, dar problema ta are nevoie de părerea unui specialist.
Noi ne-am spus fiecare opinia cum am ştiut mai bine.
Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, cel mai probabil, ai o afecţiune endocrină/tiroidiană sau o afecţiune ovariană/ovare polichistice sad

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament ( dacă e cazul )
2 ) probleme de natură ginecologică ( ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu pot sa cred, sa concep ca o femeie educata intro societate super informatizata sa nu aiba minima educatie sexuala. Orice intarziere mai mare de 10-12 zile reprezinta semnalul de alarmare si obligativitatea unei consultatii ginecologice. Daca erai o fetita putin scolita si fara educatie sexuala s-ar mai fi putut acorda niste circumstante atenuante insa la varsta ta esteinadmisibila o asemenea abordare.Ar fi bine sa intelegi ca este in folosul tau sa teprezinti cat mai urgent la un control ginecologic.Multa sanatate.

| Alcyon a răspuns:

Mergi la medic. Nu pot sa cred c-ai stat 6 luni asa, fara sa fugi la un ginecolog, sa vezi daca n-ai o problema.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De 6 luni nu ai mai avut relatii sexuale? e de rau happy

| Morenna10 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu prea vad de ce e atat de rauhappy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Morenna10):

Intervine stresul... ce iti afecteaza viata. happy

| Morenna10 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Stresul intervine oricum, fie ca faci sex sau nu

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Morenna10):

Doar cu o mica mare diferenta. ca e mult mai mult cand nu. dar na... treaba ta.

| Morenna10 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Crede-ma,tot aia e happy

| Neuronul a răspuns:

Cauza doar un specialist ar putea să o depisteze.
Cred că ar trebui să consulţi un medic cât mai rapid.
Întârzierea menstruaţiei mai mult de 10 zile se consideră un semn de alarmă chiar şi în condiţiile în care nu ai un contact sexual, dar 6 luni este deja prea mult.
Nu înţeleg cum ai stat atâta timp fără să consulţi un medic! raised eyebrows

| Livelord a răspuns:

Si ai fost nevoita sa astepti atat timp incat sa realizezi ca ceva nu e in regula?
Fugi la ginecolog.