| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 de ani si vreau sa incep sa folosesc anticonceptionale.Este suficient sa merg la medicul de familie sau trebuie sa consult un ginecolog? Inainte de a merge la medic, ce informatii imi puteti da despre cum se folosesc anticonceptionalele? Multumesc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e suficient sa mergi la medicul de familie. Trebuie sa mergi la ginecolog pentru consult ginecologic si test Papanicolau. In perioada in care ei contraceptive orale e obligatoriu sa mergi la ginecolog la fiecare 6 luni.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Da trebuie sa consulti un ginecolog nu este bine sa le iei dupa capul tau poate iti dauna organismului...mai bine du-te la un ginecolog si el iti va prescrie ce sa ieiwinking

| zorialbi a răspuns:

"Pilula anticonceptionala a inceput sa fie comercializata in anii '60. La 10 ani de la introducerea pilulei aparusera deja 600 de lucrari stiintifice despre efectele secundare ale acesteia. Cele mai cunoscute efecte sunt: infarct miocardic, hemoragii cerebrale, tromboembolii, cresterea incidentei cancerului, sterilitate, tulburari digestive, tulburari oculare, dezechilibru psihic, deprimare, modificari de personalitate.

Desi se cunosc bine aceste efecte negative, sistemul oficial incearca sa le minimalizeze pentru a sustine contraceptia. In manualele de biologie elevii gasesc scris ca trebuie facut "controlul sarcinilor prin metode contraceptive si nu prin avort". De ce prin metode contraceptive si nu prin avort? Deoarece prin avort, o femeie ucide un singur copil pe an sau doi copii. Iar prin anticonceptionale poate ucide 10 copii pe an, sau chiar mai multi.

Explicatia?

Efectele directe ale hormonilor progesteron şi estrogen din anticoncepţionale sunt:
1) împiedicarea implantării copilului în uter prin distrofia mucoasei trompelor uterine şi a uterului şi atrofierea glandelor endometrului
2) inhibarea ovulaţiei
3) împiedicarea pătrunderii spermatozoizilor prin modificări la nivelul mucusului cervical

Pentru copil:
2) şi 3) ar putea împiedica concepţia. 1) intervine când celelalte nu şi-au făcut efectul, astfel încât copilul să fie omorât înainte de a se putea hrăni.

Pentru mamă:
Cei doi hormoni sunt sintetizaţi artificial şi dozaţi în cantităţi de până la 400 de ori mai mult decât normal. Efectele secundare sunt multe, afectând serios sănătatea femeii ce le utilizează.

Tipuri de contraceptive şi abortive hormonale:

1.) Contraceptive şi abortive hormonale orale :

a.) estroprogestative combinate
- normodozate
- minidoxate,
- secvenţiale
b.) progestative
- macrodoxate,
- microdozate,
- cu acţiune întârziatǎ,
- asociate cu alte tipuri de mijloace contraceptive.

2.) Contraceptive şi abortive hormonale injectabile :

- conţin progesteron;
- se administreazǎ prin injecţii, la un interval de 3 luni ( DMPA);
- particulele de progesteron sunt minuscule, fixate pe un polimer care, dupǎ injectare se dizolvǎ şi elibereazǎ hormonul la un ritm dat!
- efectul este cel descris mai jos şi este atât contraceptiv cât şi abortiv.

3.) Implanturi hormonale ( Norplant) :

- conţin un progestativ ( levonorgestrel ) de depozit, înglobat într-o capsulǎ care se introduce sub piele ( subdermal);
- mecanismul de acţiune este acelaş cu al unui CO şi abortiv hormonal;
- Norplant-ul conţint 5 capsule, eficace timp de 3-5 ani!
- progesteronul înglobat în capsulǎ va fi eliberat într-un ritm oarecum constant pânǎ la epuizarea stocului.

Structura C. O.

- structura chimicǎ a hormonilor a fost în aşa mǎsurǎ schimbatǎ încât sǎ se atingǎ efectul maxim al acestora, atât contraceptiv cât şi abortiv;
- astfel se utilizeazǎ hormoni cu o structurǎ diferitǎ de cea a hormonilor naturali;
- hormonii naturali se inactiveazǎ rapid în organism, eliminându-se astfel orice cantitate suplimentarǎ a lor din organism în timp de 24 de ore;
- hormonii sintetici au un metabolism modificat, nefiind inactivaţi în întregime şi într-un interval scurt de timp de organism, stocându-se astfel în ficat şi acţionând vreme îndelungatǎ; în acest fel se explicǎ de ce şi dupǎ întreruperea consumului lor, reacţiile secundare continuǎ sǎ existe, motiv ce a îngrijorat pe medici dar nu suficient încât sǎ se sisteze de tot acest toxic « medicament ».

Acţiunea C. O.

A.) Efectul contraceptiv :
- blocheazǎ secreţia hormonilor ( din creer) care induc ovulaţia, ca urmare este anulatǎ ovulaţia,
- inhibiţia ovulaţiei se realizeazǎ numai cu cantitǎţi mari de progesteron, râmǎne totuşi o mare ratǎ de eşec, în aceste cazuri având loc ovulaţia; cantitatea mare de progesteron are ca efect creşterea reacţiilor secundare;
- combinarea celor doi hormoni ( progesterton cu estrogen) nu a scǎzut efectele secundare deoarece se sumeazǎ şi cele provocate de cǎtre estrogen;
- modificarea mucusului colului uterin, prin îngroşarea acestuia, împiedicând înaintarea spermatozoizilor spre uter;
- împiedicarea penetrǎrii ovulului de cǎtre spermatozoid prin scǎderea activitǎţii unor enzime.

B.) Efectul abortiv:
- distrofia, respectiv uscarea mucoasei uterine ( în special pilulele minidozate!), prin atrofia glandelor şi al arterelor spiralate care hrǎnesc embrionul dupǎ nidaţie;
- distrofia mucoasei trompelor uterine: nu se mai secretă substanţele necesare hrănirii copilului îin cele 3 zile de migrare prin trompe;
- încetinirea transportului oului prin inhibarea mişcǎrilor peristalticii trompelor uterine; oul nu va ajunge la timp şi se va usca, deci va fi avortat.

Bibliografie:
Elena Hutanu, Biologie, manual pentru clasele a IX-a si a X-a, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2008, pe. 115
Dr. Louis de Brouwer, "Mafia farmaceutica si agro-alimentara", Ed. Excalibur, Bucuresti, 2007, pe. 196
Dr Christa Todea Gross - "Contraceptia hormonala feminina"

| zorialbi a răspuns:

Efectul asupra celorlalte organe (efecte sistemice) :
(Nota: C. O.=contraceptive orale)

1.) Aparatul cardiovascular :

- cresc cu 40% frecvenţa bolilor cardiovasculare;
- favorizeazǎ apariţia bolii tromboembolice venoase şi arteriale :
a.)50-75% din cazurile de tromboflebitǎ profundǎ (afectarea venelor) la femei sunt direct legate de utilizarea C. O.; teoretic riscul mortalitǎţii prin embolii pulmonare la aceste femei este apreciat a fi crescut;
b.)afectarea arterelor : creşte riscul trombozelor arteriale cu 4, 4 % şi a bolii Raynaud cu 1, 7 %;
- favorizeazǎ apariţia cardiopatieie ischemice:
a.)mortalitatea prin infarct miocardic este de 3, 4 ori mai mare, mai ales la femeile cu vârsta peste 40 de ani şi la cele cu boli ca diabet zaharat, obezitate, lipide crescute în sânge, iar la fumǎtoare riscul este de 39 de ori mai mare (20 ţigarete/zi). Aceastǎ afectiune cardiovascularǎ o produc hormonii estrogeni şi progesteron în urma modificǎrilor care au loc în sânge, în special creşterea coagulabilitǎţii sângelui; astfel se formeazǎ cheaguri în sânge, unele vor adera de vasele sanguine, le vor obstrua şi vor favoriza apariţia infarctului; altele se vor rupe şi vor migra la plǎmâni provocând embolii pulmonare, fatale de obicei; se menţine în permanenţǎ o hipercoagulabilitate a sângelui cât timp se administreazǎ aceşti hormoni;
b.)apariţia hipertensiunii artereale prin creşterea valorilor ei în medie cu 5-7 mmHg pentru tensiunea sistolicǎ şi cu 1-3 mmHg cea diastolicǎ, în special la femeile cu alte boli asociate, precum dislipidemii, diabet, obezitate, etc

2.) Efecte asupra metabolismului :

-a.) metabolismul lipidelor : creşte colesterolul şi fracţiunile lipidice care se vor depune pe vasele sanguine ( artere), favorizând apariţia aterosclerozei; riscul dislipidemiilor este crescut în special de cǎtre folosirea estrogenilor; de aceea s-a scâzut mereu doza lor ajungându-se în cele din urmǎ la micropilula dar aceasta va avea în consecinţǎ un efect contraceptiv tot mai mic, neîmpiedicând ovulaţia, iar efectul abortiv rǎmâne principalul ei efect prin modificǎrile pe care le induce la nivelul mucoasei uterine, fǎcând improprie nidaţia;
-b.) metabolismul glucidic : scade toleranţa la glucozǎ, atât la femeile sǎnǎtoase cât şi la cele cu predispoziţie pentru diabet; astfel creşte glicemia dimineaţa sau dupǎ mâncare; frecvenţa apariţiei unui diabet clinic dupǎ administrarea estroprogestativelor este apreciatǎ ca fiind între 3, 5-4%;

3.) Sistemul endocrin şi aparatul genital:

- inhibiţia ovulaţiei prin blocarea secreţiei hipotalamo-hipofizare de cǎtre estrogeni şi progesteron, ca urmare nu va mai avea loc ovulaţia, cu sau fǎrǎ menstruaţie;
- favorizeazǎ uneori apariţia chisturilor foliculare;
- efectul hormonilor la nivelul ovarului este complex, plecând de la blocarea totalǎ a funcţiei ovariene şi anovulaţie pânǎ la o activitate apropiatǎ de cea de normal; astfel efectul hormonilor asupra organelor genitale şi a întregului sistem endocrin trebuie privit ca o însumare a acţiunii hormonilor sexoizi exogeni( pilula) şi a celor endogeni( secretaţi de cǎtre ovare); în consecinţǎ apar tulburǎri de ciclu menstrual, mai ales dupǎ oprirea contraceptivelor: fie un flux menstrual scǎzut datoritǎ atrofiei mucoasei uterine, fie o creştere a fluxului menstrual; tocmai asta reprezintǎ o nouǎ capcanǎ pentru tinere: sunt nevoite sǎ reia consumul de C. O. pentru a evita hemoragiile care apar frecvent; astfel se formeazǎ un cerc vicios şi în momentul când tânǎra îşi doreşte copii se aflǎ în situaţia uneori de a nu mai putea rǎmâne însǎrcinatǎ; efectul sterilizant al C. O. a fost demonstrat, mai ales dupǎ 5 ani de consum de C. O., dar apare frecvent şi doar dupǎ un an de consum;
- hormonii estrogeni şi progestativi stimuleazǎ sinteza de hormoni tiroidieni, favorizând apariţia uneori a unui hipertiroidism;
- efectul abortiv a fost descris anterior;

4.) Sistemul nervos central :

- modificǎrile produse la nivel de SNC se manifestǎ clinic prin :
- cefalee,
- depresie nervoasǎ,
- scǎderea libidoului,
- hiperexitabililtate cu nervozitate;
-a.)cefaleea: este legatǎ atât de retenţia apei în organism din cauza estroprogestativelor cât şi de un accident vascular cerebral; la epileptici se poate declanşa o crizǎ epilepticǎ;
b.) stǎrile depresive : nu au fost explicate; unii autori considerǎ cǎ ele apar atât datoritǎ faptului cǎ femeia conştientizeazǎ faptul cǎ este privatǎ de dreptul ei de a fi mamǎ cât şi datoritǎ faptului cǎ aceste pilule cu hormoni duc la repetate avorturi hormonale de care femeia nu este conştientǎ dar care îşi lasǎ urme adânci în psihicul femeii ca urmare a unui mare pǎcat, a omorârii unui sau a mai mulţi copii; multe femei acuzǎ cǎ au coşmaruri cu copii avortaţi, deşi ele nu ştiu de vreun avort.

5.) Pielea şi fanerele :

- la nivelul pielii pot produce eczeme, urticarie, edem alergic (din cauza estrogenilor), apariţia pǎrului în exces, transpiraţii abundente (din cauza progesteronului), acnee, herpes şi boli autoimune precum lupus eritematos cutanat, porfirie cutanatǎ, etc.( produse de ambii hormoni).

6.) Organe de simţ ( ochiul) :

- dezlipirea de retinǎ cu orbire este o complicaţie majorǎ datoratǎ trombembolismului vaselor retiniene;

7.) Sistemul imunitar :

- scade apǎrarea organismului la infecţii precum şi a bolilor autoimune, deci organismul reacţioneazǎ împotriva unor structuri proprii ( Lupus eritematos, etc.).

8.) Sistemul hepatobiliar :

- ficatul prelucrezǎ şi stocheazǎ hormonii iar printr-o acumulare exesivǎ de estrogen şi progesteron (! ) este lezat ficatul, provocând diferite tulburǎri în funcţia hepaticǎ;
- se constatǎ un efect toxic al estrogenului pe un teren genetic determinat;
- cea mai frecventǎ manifestare a disfuncţiei hepatice este icterul, însoţit de mâncǎrime;
- litiaza biliarǎ este favorizatǎ de hormoni datoritǎ în special a creşterii conţinutului bilei în colesterol;
- hepatita cronicǎ asimptomaticǎ poate fi agravatǎ de CO, devenind activǎ şi evoluând spre cirozǎ iar hepatita viralǎ acutǎ poate fi de asemenea agravatǎ;
- adenomul hepatic ( tumorǎ benignǎ de ficat);

9.) Aparatul urinar :

- infecţia urinarǎ apare cu o frecvenţǎ mai mare, în special candidoza prin modificǎrile pH-ului;

10.) Cancerul :

- favorizeazǎ apariţia cancerului de sân, de col uterin, de ficat şi de piele;
- apariţia cancerului este favorizatǎ de naşteri la vârsta de peste 35 de ani, la cele cu avorturi multe, la femeile care au folosit timp îndelungat CO ( 8-10 ani!), inclusiv la cele care au consumat C. O. la vârsta de peste 35 ani

Bibliografie
Dr. Todea-Gross Christa - "Metode contraceptive si abortive"

| Brigitta a răspuns:

Eu m-am dus direct la Family Planning din policlinica, acolo iti pun o groaza de intrebari despre sanatate, greutate, relatii etc. Si iti dau ei ce e potrivit pentru tine. Tot pe ei sa-i intrebi despre orice nedumerire ai happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicul de familie o sa-ti dea trimitere catre ginecolog, Contraindicatii ABSOLUTE ale anticonceptionalelor:
1.Cardiopatii decompensate
2.Accident vascular cerebral in antecedente
3.Tromboflebita
4. Sarcina constituita (prezenta)
5. Neoplasme (cancere) de orice fel
6. Afectiuni hepatice active
7. Tumori hepatice benigne
8. Hipertensiunea
9. Hemoragie de etiologie neprecizata
10. Varsta peste 40 de ani sau peste 35 de ani daca femeia e fumatoare
Contraindicatii RELATIVE (se pot lua, dar cu riscuri)
1. Lactatie, alaptare
2. Litiaza biliara (piatra la ficat popular)
3. Fibrom uterin
4. Cardio- hepato- sau nefropatii compensate
5. Diabet zaharat
6. Fumatul