| Anca444 a întrebat:

Am 3 intrebari la care va rog, aveti amabilitatea sa-mi raspundeti:
1. Care este diferenta dintre vagin si uter?
2. O femeie ce nu mai are uter si vagin poate avea o viata sexuala normala?
3. Femeile care nu pot face copii si apeleaza la transplant, au nevoie de vagin sau uter?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. vaginul este un cnduct musculos, ultimul organ genital intern al femeii, in care patrunde penisul in timpul actului sexual. uterul este organul musculos, cavitar, in care se fixeaza sarcina si se dezvolta si din care se elimina sangele menstrual (prin vagin).
2. O femeie fara uter poate avea viata sexuala normala. o femeie fara vagin nu poate avea contacte sexuale vaginale, dar rezectia vaginului se face extrem de rar.
2. Transplantul nu este un tratament pentru fertilitate. Nu se face transplant nici de uter, nici de vagin, pentru nici un motiv.

3 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

1. Ca sa intelegi mai bine uite o poza care poate fi mai explicita
http://www.contraboli.ro/organele-genitale-la-femei-poze/
La celelalte doua cred ca ai primit raspunsuri mai bune de la Brigaela

| unknøwn a răspuns:

1. Nici-una. Ambele-s verzi.
2. Cum adică viaţă sexuală? Ce-i aia?
3. Femeile fac copii?! De când?!

| Marrythenight a răspuns:

1.Vaginul este un organ genital, si este de " ajutor " in timpul contactelor sexuale. Uterul e locul unde se dezvolta sarcina.
2. Fara uter se poate, dar nu am auzit de vreo femeie care sa nu aiba vagin.
3. nu am inteles.