| GeorgePlatona a întrebat:

Am auzit ca de la masturbare pierzi testosteron cand ejaculezi si cica ti se subtiaza vocea si nu o sa mai poti face masa musculara, e adevarat? Oricum eu ma masturbez odata la 3 luni? Dar doar de curiozitate intreb,

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce crezi ca avem testicule? alea produc non stop sperma, nivelul testosteronului da e adv ca scade dupa ejaculare dar el apoi revine la normal, vocea ta nu se schimba dupa ejaculare, de 3, 4 ori e bine sa te masturbezi, ma refer pe saptamana

| mihai69 a răspuns:

Ai auzit greșit. Sau mă rog, poate ai auzit bine, dar informația e sigur greșită. Nu de alta, dar dacă era adevărată, eu ar trebui să fiu mut acum. Împreună cu vreo 80% dintre ceilalți bărbați.

| doctorandus a răspuns:

Dimpotriva, cine se masturbeaza mult, are testosteron mult. Sursa: Andersen, M. (2011). "The association of testosterone, sleep, and sexual function in men and women". Brain Research. 1416: 80–104.

| doctorandus a răspuns:

Testosteronul creste imediat dupa orgasm. Sursa: Kruger, Tillman (1998). "NEUROENDOCRINE AND CARDIOVASCULAR RESPONSE TO SEXUAL AROUSAL AND ORGASM IN MEN". Psychoneuroendocrinology. 23: 401–411.

| doctorandus a răspuns:

Nu e de la laba. E de la faptul ca aia depun efort fizic 8 ore/zi si tu nu. Plus ca multi iau tot felul de substante care ajung sa le faca rau daca nu sunt folosite rational. Sa stii ca Schwarzenegger si Van Damme sunt oameni destul de bolnavi, culturistii de performanta isi strica sanatatea. Plus ca ei nu pot merge la teatru sau la cinema pentru ca trebuie sa manance toata ziua.

(Asta era un raspuns la un mesaj care a disparut.)

| Sofer a răspuns:

Eu am auzit ca e sănătos și benefic sa o faci de 2 3 ori pe săptămână.

| Numee a răspuns:

Ba frate stai linistit nu ti se va subtia vocea! Dar poti sa nu mai faci masa musculara daca o freci foarte des dar in cazul tau nu!