| AndreaK a întrebat:

Am avut un contact neprotejat cu iubitul meu acum o săptămana. Următoarea zi am luat o pilula contraceptiva nou apăruta,destul de puternica deoarece era doar una. De atunci am grețuri mai tot timpul iar menstruația trebuie sa-mi vina săptămana viitoare,cat va întârzia? Si este un motiv pentru care sa mi fac griji?( precizez ca dupa luarea pastilei am mai avut un contact neprotejat,dar nu si-a dat drumul,si a durat extrem de putin, 2 min). Va rog, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila folosita era Escapelle eficienta acesteia este de circa 85% in primele 24 de ore de dupa sex. Data de 6 februarie ar fi putut reprezenta ziua ovulatiei in cazul unui ciclu menstrual REGULAT cu perioada de 28 de zile, dar se stie ca in cazul unui ciclu neregulat aceasta regula nu se respecta, deci nici raspunsul nu poate fi unul corect sau sigur garantat. Deoarece nimeni nu poate prevede cand se va produce urmatoarea menstruatie nu se poate stabili nici data ovulatiei care intotdeauna se produce cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. In situatia prezentata de tine nu se poate da un raspuns corect sau sigur. In cazul ca ai folosit Escapelle de regula dupa circa 5-7 zile de la administrare se produce o sangerare destul de slaba pe o perioada de 2-3 zile insa sangerarea este doar un efect advers al pastilei si nu reprezinta menstruatia adevarata. Menstruatia se va produce doar atunci cand hormonii din organism vor permite producerea ei, fiindca deocamdata activitatea lor este grav perturbata de aportul unor cantitati suplimentare enorme de hormoni sintetici existenti in pastila respectiva. Un contact sexual neprotejat indiferent de durata poate fi periculos sau riscant, depinde doar de experienta si capacitatea partenerului de a-si controla ejacularea. Cu parere de rau nu se poate da un raspuns clar, concis, si corect in situatia ta. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece descrierea ta este irelevanta fiindca nu precizezi datele importante si necesare pentru a formula un raspuns corect si la subiect, in cel mai bun caz se pot formula doar pareri subiective. Se pare ca ti-ai administrat INUTIL pastila dupa momentul producerii ovulatiei, adica intr-un moment in care teoretic nu mai era posibil sa se formeze o sarcina. Daca vei preciza urmatoarele informatii si anume : in ce data a inceput ultima menstruatie, la ce data urma sa inceapa viitoarea menstruatie, daca ciclul menstrual este regulat sau neregulat, data exacta a sexului incriminat si daca s-a ejaculat sau nu in vagin; doar in aceasta situtie se poate elabora un raspuns cert, clar si corect. In caz contrar se pot formula, emite doar simple pareri mai mult sau mai putin subiective. Multa sanatate.

| AndreaK explică:

Pai ultima menstruație a inceput pe 22.01. 2016, iar următoarea ar trebui sa vina in jur de 16.02. 2016dar nu am ciclul regulat.
Actul sexual a avut loc pe 6.02. 2016 si da, a ejaculat in vagin. Pe 07.02. 2016 am luat pastila contraceptiva si ieri 13.02. 2016 am avut un contact sexual neprotejat care a durat in jur de 2 min deoarece mi am dat seama ca risc prea mult.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreaK):

Daca pastila folosita era Escapelle eficienta acesteia este de circa 85% in primele 24 de ore de dupa sex. Data de 6 februarie ar fi putut reprezenta ziua ovulatiei in cazul unui ciclu menstrual REGULAT cu perioada de 28 de zile, dar se stie ca in cazul unui ciclu neregulat aceasta regula nu se respecta, deci nici raspunsul nu poate fi unul corect sau sigur garantat. Deoarece nimeni nu poate prevede cand se va produce urmatoarea menstruatie nu se poate stabili nici data ovulatiei care intotdeauna se produce cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. In situatia prezentata de tine nu se poate da un raspuns corect sau sigur. In cazul ca ai folosit Escapelle de regula dupa circa 5-7 zile de la administrare se produce o sangerare destul de slaba pe o perioada de 2-3 zile insa sangerarea este doar un efect advers al pastilei si nu reprezinta menstruatia adevarata. Menstruatia se va produce doar atunci cand hormonii din organism vor permite producerea ei, fiindca deocamdata activitatea lor este grav perturbata de aportul unor cantitati suplimentare enorme de hormoni sintetici existenti in pastila respectiva. Un contact sexual neprotejat indiferent de durata poate fi periculos sau riscant, depinde doar de experienta si capacitatea partenerului de a-si controla ejacularea. Cu parere de rau nu se poate da un raspuns clar, concis, si corect in situatia ta. Multa sanatate.

| AndreaK explică:

Am luat Ellaone. Mi s-a spus ca este cea mai eficientă.