| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari.
1-O relatie functioneaza foarte bine cand exista o libertate desavarsita in cuplu?
2-Ce faci in situatia in care partenerul face ceea ce te enerveaza cu buna stiinta motivand ca decat sa se ascunda, mai bine sa stii? 3-Cand intervine monotonia?
4-Sentimentele sunt chiar consumabile?
5-Voi ce parere aveti despre reaprinderea flacarii in cuplu? Cum faceti asta?
6-Ce v-ar determina sa puneti capat unei relatii, cat mai multe exemple

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Libertatea desavarsita nu poate exista in cuplu. Chiar daca partenerul nu iti impune nimic, tot va trebui ca tu sa te limitezi singur, de dragul relatiei si a partenerului. E imposibil sa faci aceleasi lucruri pe care le faci ca si celibatar dupa ce te-ai implicat intr-o relatie, fara sa iti ranesti, mai devreme sau mai tarziu, partenerul.

2. Si doar astea sunt optiunile? Te minte sau iti ascunde ce face? Pentru ca ar trebui sa existe o a treia si anume sa nu mai faca... Depinde cat de tare te enerveaza, presupun. Daca e ceva ce urasti si partenerul tot nu isi modifica comportamentul, atunci renunti la partener si gasesti altul care e dispus sa respecte si nevoile tale.

3. Tine de tipul relatiei si de tipul partenerilor implicati in relatie, monotnonia nu intervine dupa un interval fix in toate relatiile.

4. Da, chiar sunt. Uneori doar se modifica, alteori dispar in totalitate dar niciodatata nu raman aceleasi ca la inceput.

5. Noul reaprinde flacara in relatii. Dar asta tine de multi factori, timp liber, situatie materiala, cat de dispusi sunt parteneri sa incerce ceva nou, atasamentul dintre cei doi. Ideea e sa incercati tot timpul lucruri noi impreuna, indiferent ca vorbim de dormitor, vacante sau tabieturi.

6. Minciuna, lipsa devotamentului, orgoliul, gelozia si lipsa capacitatii de a face compromisuri.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, posibil, stiintific vorbind libertatea ofera o relatie pe termen lung, gelozia este o piedica pentru o relatie, dar si riscul sa te insele, nimic nu-i o garantie pe lumea asta doar banii, moartea
2, urasc chesti de genul ma imi zi-mi in fata nu pe ascuns asta urrasc la fete te inseala pe la spate, isi vorbesc mereu indirect, nici dumnezeu nu le desifreaza limbajul, nu-i de mirare ca nu apare vreun apostol femeie in biblie
3, cand se repeta acelasi lucruri, plictiseala, asta se rezolva prin
- comunicarea desa dar sincera
- sex mai des, pozitii noi kamsutra
-activitati facute impreuna
eu numai cred in relatii, iubire, nu am ce raspunde la 5, 6, cred ca femeile vor banii si barbati sex atat de asta nu vad rostul unei relatii

| Adi1994Adi a răspuns (pentru RAY):

happy

| RAY a răspuns (pentru Adi1994Adi):

Si tu crezi la fel?

| Adi1994Adi a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru Adi1994Adi):

Nu ma bucur ca crezi asta, nu stiu cum sa spun esti o partea din gandirea mea, ai fost tradata, dezamagita prea des nu?

| Adi1994Adi a răspuns (pentru RAY):

Am avut asteptari prea mari.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut,
1. Atata timp cat relatia e bazata pe increderea totala a ambilor parteneri da, atata timp cat ambii sunt fideli.
2.Inseamna ca partenerul tau n-are cei 7 ani de acasa si nu te respecta.
3. Cand intervine monotonia o vacanta de cateva zile la munte e perfecta pentru a avea o discutie pe tema asta.
4. Nu, not really, doar daca cei doi nu se iubesc cu adevarat sau apare altcineva in viata unuia dintre parteneri.
5.Personal nu cred in asa ceva, atata timp cat s-a stins odata "flacara" se va stinge si a doua oara, si a treia si tot asa.
6. Infidelitatea, prostia, lipsa de respect, neincrederea.

| GeorgeFun a răspuns:

1. Da pot spune ca functioneaza mult mai bine, deoarece daca ai ceva pe suflet o poti lui/ei si te-ar putea ajuta in privinta asta.
2.Nu este nici bine, nici rau, deoarece mai bine spune adevarul decat sa te minta si sa va suparati mai tare.
3.Scuze, nu stiu. happy
4.Da, sunt! Spre exemplu, iti place cand iti zice "Esti cea mai frumoasa!"
Si te simti mai bine, zambesti... oarecum consumi complimente/alinutul/dragostea.
Este ca sexu/drogu/alcoolul.
5.Nu poti "reaprinde flacara" asa te usor... intr-o relatie este nevoie de respect, iubire si protectie! Cu asta se "reaprinde".
6. Ma inseala.
Ma insulta abuziv.
Ma bate.
Ma abuzeaza sexual.
Ma foloseste.
Vrea doar banii mei.
Vrea doar sex.
Nu simte nimic sentimental pentru mine.
Ma "place" doar pentru ca sunt frumos/frumoasa.
Se foloseste de mine.
Este foarte geloz/geloaza.
Etc.

Sper ca te-am ajutat, BAFTA!