| lovewins25 a întrebat:

Am citit pe aici ca daca ramai insarcinata iti curge o secretie maronie.La cat timp dupa contactul sexual se intampla asta? Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se intampla doar la cam 10% din femei, nu e maronie ci mai degraba rosu deschis si apare cam la doua saptamani de la contactul sexual. Dar este rara, nu te poti baza pe ea ca semn de sarcina.

7 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Majoritatea raspunsurilor deja le-ai primit. Mai am de adaugat ca: nu intotdeauna testulde sarcina este 100% si decat sa afli de la un "forum" unde oricine'si poate da cu parerea, mai bine te duci la ginecolog si afli cu adevarat cum sta totul si daca trebuie sa faci ceva.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este gresita respectiva afirmatire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu este greșită chiar deloc.

Fata vorbește despre nidație :)

http://www.copilul.ro/......a8154.html

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceea este o simpla sangerare de obicei cateva picaturi de sange rosu proaspat. Batranii ziceau pecetea plodului si se intampla in cazuri extrem de rare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acea scurgere se numește nidație.

De obicei, acea sângerare apare când ovulul eliminat de organismul tau, a fecundat!

De obicei apare după 6-12 zile de la perioada fertila.

Insa, in perioada fertila, mai poți avea unele sângerări spontane de la eliminarea ovului, ce nu are treaba cu fecundarea.

Insa, nu la toate femeile se manifesta la fel.

Cel mai sigur ar fi sa faci un test de sarcina cu prima urina de dimineața după 14-22 de zile de la actul sexual si te vei lamuri.

http://www.copilul.ro/......a8154.html

| Neuronul a răspuns:

În sarcină nu ai voie să ai nici un fel de scurgere, orice scurgere este urmată de o cauză din diferite motive care nu se pot diagnostica de cât în urma unui control la medic.
În condiţiile în care presupui că eşti însărcinată nu te mai lua după ceea ce ai citi pe 'ici pe 'colo!
Fă un test de sarcină şi îţi vei clarifica problema.