| alexutza222 a întrebat:

Am cunoscut pe internet un barbat foarte dragut de 32 de ani. Eu am 18 ani, deci diferenta ar fi de 14 ani. Este prea mult?
Mie imi place de el. Arata mai bine decat multi baieti de 20 de ani. Si el mi-a zis ca aprecieaza cel mai mult la mine inteligenta.
Problema principala este ca nu locuim in acelasi oras, el a zis ca daca eram in acelasi oras ma invita demult la suc-vorbim de aproape o luna.
Chiar daca e sa fie cava mai mult sau nu(voi ce ziceti?) eu am remarcat ca sunt atrasa doar de barbatii cu minim 5 ani mai mari ca mine.
De multe ori mi s-a spus ca par de 23 de ani sau peste 20-in orice caz. Eu sunt mai matura pentru varsta mea, iar cu un baiat de 21 de ani de exemplu nu as avea ce vorbi.
Barbatii mai maturi ma atrag prin stabilitate, inteligenta si prin faptul ca pot invata ceva de la ei. Desi uneori mi-as dori ca un tip de 30 de ani mental sa arate ca unul de 21.

Intrebarile mele sunt:
Ce parere aveti despre acel barbat? Ce sfat mi-ati da?
Este in regula aceasta atractie a mea fata de barbati mai mari decat mine? Asta denota vreo problema? O pot cumva rezolva?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferenta de varsta este mare si va va influenta relatia. Nu inseamna ca nu puteti avea o relatie, puteti, dar amandoi trebuie sa fiti constienti ca veti face multe sacrificii, mult mai multe decat un cuplu cu o diferenta de varsta mai mica. daca vi le puteti asuma si nu vi se pare un pret prea mare, atunci totul este in regula.
Care sunt sacrificiile? De exemplu ca e posibil sa nu mai ai timp sa iti construiesti o cariera, fiindca e posibil ca el sa vrea copii destul de repede si tu de-abia sa ai timp sa termini o facultate (eventual lucrand in timpul asta, ca sa nu fii o intretinuta). El se va sacrifica aparand in public cu o fata de 18 ai, care oricat ar fi de inteligenta nu a avut timp sa isi formeze cultura unei femei mature (ceea ce il va pune de multe ori in inferioritate fata de prietenii care au sotii mature, cu studii, cu cariera, care au demonstrat ca sunt puternice si valoroase). De asemenea, tu va trebui sa renunti la anumite distractii potrivite varstei tale. O sa iesiti o data sau de doua ori la un suc, dar apoi o sa va cam strangeti in casa. Ar fi destul de penibil pentru un barbat de varsta lui sa apara intr-un club (ar parea un prostanac din aia care apar pe la TV si rade toata lumea de ei), asa ca ar fi de evitat (atat pentru el cat si pentru tine). e poibil sa nu va placa aceeasi muzica, acelasi tip de concerte si de spectacole (ceea ce va insemna ca fie renuntati de tot la ele, fie va sacrificati si mergeti fiecare la chestii care nu va plac de dragul celuilalt). Daca vreti o relatie serioasa, peste vreo 10 ani diferentele vor fi mult mai mari. Eu am 37 de ani si imi amintesc cum eram la 27 (sau la 32). Puteam, de exemplu, sa nu dorm doua nopti consecutive fara mari probleme. dar dupa varsta de 35 de ani nu mai pot. Aveam infinit mai multa rabdare, care a scazut si ea pe la 36 de ani, aveam mult mai mult chef de distractii. In urma cu 5 ani aveam musafiri o data pe luna si de fiecare data pregateam zeci de chestii interesate si ma distram foarte bine. Acum mai am musafiri de 4-5 ori pe an, pregatesc mult mai putine feluri de mancare si mult mai simple. Inca ma distrez, dar mi-e tot mai greu. E normal pentru varsta mea si sunt impacata cu aceasta situatie. Dar e important ca tu sate impaci cu asta, fiindca atunci cand el va avea 40 de ani, tu vei avea 26 si vei fi in apogeul puterii atle de munca si distractie, dar va trebui sa te controlezi si sa te adaptezi intotdeauna la el (intr-un cuplu, viteza este data de cel mai incet).
Nu cred ca este o problema ca esti atrasa de barbati mai maturi. Si eu eram la varsta ta, dar apoi am mai crescut, m-am mai maturizat si mi-am ales un sot cu un an mai mare ca mine. la 21 ani, nu vedeam nici un impediment in avea un prieten cu 12 ani mai mare si chiar mi s-a parut ciudat cand el a renuntat la relatie fiindca era satul de facultatea mea si de prioritatile vietii studentesti. La 25 de ani nu as mai fi acceptat niciodata in viata mea un barbat de care sa ma desparta mai mult de 4-5 ani, tocmai fiindca imi pretuiesc fericirea si vreau sa ma bucur de toate la timpul lor.

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Am cunoscut pe internet un barbat foarte dragut de 32 de ani. Eu am 18 ani"

"Eu sunt mai matura pentru varsta mea"

Cele doua fraze ale tale se cam contrazic.

| RAY a răspuns:

Nu ai nici o problema e perfect normal si eu daca as cauta un barbat nu mas combina cu pusti de 20 de ani daca eram fata, stabilitatea,maturitatea e normal ca femeie sa o simti la barbati mai in varsta procedezi exact ca stramoasele noastre, diferenta de varsta nu e mare din cate se stie liderul grupului avea femelele acel lider era mai in varsta ca restul, parerea mea daca exista intelegere, sinceritate, iubire nu vad nimic care sa va desparte mai ales varsta

http://www.scientia.ro/......tie-1.html

http://www.scientia.ro/......i-sex.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce e în neregulă cu tine?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica?

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sunt convins ca inteligenta ta a fost primul lucru care s-a facut remarcat din discutiile voastre.

| UnBroken2016 a răspuns:

Un sfat? Sa mergi pe la doctor ca ai probleme mari. Daca aveai 30 de ani si iti placea unu de 60 era problema ta, dar cand esti un copil si iti place unu care poate sa fie taicatu, e clar ca esti dusa cu pluta. Te joaca ala cum vrea. Stie ce sa ii spuna unei prostute si dupa ce se satura de tine te arunca la gunoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să te gândești așa: Are 32 de ani. De ce e singur și de ce se dă la fete de 18 ani? Dacă era așa stabil și matur, avea de mult pe cineva. Dar dacă are, dar caută și "prospături"? Poți ști? Nu poți. E un tip de pe net. Apoi, cum poate aprecia inteligența ta? Nu poți să-ți dai seama de inteligența cuiva doar discutând pe internet. Diferența e imensă. E diferența de generație în primul rând, deci automat diferență de gândire. E ok să-ți placă bărbații cu vreo 5 ani mai mari. 14 e mult. Și chiar dacă spui tu că ești matură, o persoană de 18 ani nu se poate compara cu una de 32 de ani niciodată. Doar dacă cel de 32 de ani chiar are probleme. Ai grijă de tine și ferește-te de astfel de încurcături. Nu duc spre bine niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pleacă de pe Terra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dubios orice om care se da la pustoaice ceva mai tinere decat el. Alta nu gasea decat pe tine? Dintr-o alta generatie?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce si-ar bate capul? I-a spus ca e inteligenta si deja e moarta dupa el. Una de 25 de ani crezi ca o prostea asa usor? Sau una si mai mare? Vezi sa nu. I-a mangaiat putin orgoliul si gata e a lui. Nu ai vazut ca fata nu are ce vorbi cu unul de 21 laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ei na, parca tie iti strica o fraiera de 18 ani cand tu ai 30 si te ramolesti de tot in vreo 10 ani.Acum se mai distreaza si omul, joaca la gaurica norocoasa, isi traieste viata. laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Asta era si ideea. Toata lumea intelege asta, numai °matura° care a pus intrebarea nu intelege. Trebuie sa apreciezi ironia.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ei,dar cum, apreciez ironia.Totusi,mie imi place si mai mult daca asta face sex cu el si dintr-o ironie, ramane gravida laughing Atunci consider ca viata este ironica. laughing

| NameHarris a răspuns:

Totul va fi bine si frumos pana cand dinferenta de varsta ca conta enormhappy Sti cum se spune la barbati '' ne nastem deodata si murim pe rand''

| blAster85 a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti putin sa mai vorbesti cu el sa-l cunosti mai bine,o luna nu cred ca e ok, plus ca pe net toata lumea e draguta educata, etc, daca chiar vrei sa-l intalnesti invita-l la tine in oras, asa controlezi cat de cat situatia.baftahappy

| alexutza222 explică (pentru blAster85):

Binenteles ca daca ne vom vedea in realitate el va veni la mine. I-am zis clar asta si a zis ca e perfect de acord.

| blAster85 a răspuns (pentru alexutza222):

Pai atunci ce sa zic, testeaza-i anumite puncte fie e net fie live cand va vedeti si deduci ce fel de om e.bafta

| CLCQ a răspuns:

Atractia e in regula, in general. Legaturile la distanta nu prea. Nu prea ai cum sa stii daca el e casatorit, ce situatie are si nici macar arata ca-n poze. Ti se poate spune orice pe net si se pot gasi repede lucruri in comun, dar numai cu discutii pe net nu poti trage niste concluzii.

| alexutza222 explică (pentru CLCQ):

Dar o relatie cu o diferenta asa mare de varsta in viata reala?
Mi-a dat si web- sunt reale pozele.
Mi-a zis ca e singur- daca avea pe cineva nu cred ca putea sta la web de Paste.
Eu intrebam de diferenta de varsta.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Vrei copil?
Vrei sa te mariti in 2-3-5 ani?
Totul e frumos cand o fata gaseste un barbat matur care arata bine si un barbat "matur" gaseste o fata frageda. Dar pana la urma, cand se trage linie, la 30 si de ani vrei un tip de relatie, iar la 18 un alt tip. Deci depinde de tine.

| coporanana a răspuns:

Ce crezi scumpo ca vrea de la tine? laughing) sa te f...