| sweetdreams_1504 a întrebat:

Am descoperit de curand ca sunt insarcinata in 3 saptamani si jumatate; problema e alta...nu stiu daca decizia pe care urmeaza sa o iau e cea corecta; mai exact, atat iubitul meu, cat si parintii lui nu doresc sa am acest copil(iar in urma discutiilor avute cu ei, am tras cocluzia ca nu ma vor alaturi de copilul lor, deoarece e o diferenta de 7 ani intre noi, eu 28, el 21, desi inainte de acest eveniment nu si-au aratat aceasta fatada). Eu constat ca ar fi mai bine daca as face avort si sa rup orice leg atat cu el, cat si cu ai lui, atata timp cat nu sunt dorita.Astept cateva sfaturi! multumesc!

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilul si sa le arati ca esti responsabila pana la capat, iar de el sa te desparti, daca nu e in stare sa fie alaturi de tine in momentele astea. Un copil nu e o chestie simpla, implica multe responsabilitati, dar vestea ca astepti un copil ar trebui sa te faca fericita, nu sa te gandesti la aiureli. Si daca nu vor ei copilul, ce? E viata lor? Nu te mai lasa influentata de altii si nu ii mai lasa pe altii sa ia deciziile pe care ei le vor. Daca tu vrei copilul asta, arata`i ca esti in stare. Aici deja nu mai e vorba de ce vor altii, e o problema strict a ta si a lui. Daca el nu e in stare la 28 de ani sa accepte situatia asta si sa isi creasca copilul cum trebuie, inseamna ca nu se merita.

Daca as fi in situatia ta, indiferent ce as face cu copilul, m`as desparti de el. Pt ca daca acum, cand practic sunteti la inceput de drum, aveti discutii din astea... nu stiu ce sa zic. E destul de simplu pentru un barbat sa zica "fa avort". Cred ca ar trebui sa se gandeasca mai mult ce implica avortul si gandeste`te ca nu el si nici parintii lui nu vor trai cu mustrarile de constiinta, ci tu.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca avortul e cea mai proasta solutie. Esti femeie tanara, ai sa poti trai toata viata stiind ca ti-ai ucis copilasul cu sange rece? Tu esti deja mamica lui, e alegerea ta daca vei fi mamica unui copil viu sau mort. Mai bine il nasti si il dai spre adoptie daca nu poti avea grija de el.

lolita
| lolita a răspuns:

Daca iti doresti copilul cu adevarat si esti capabila sa-l cresti singura te sfatuiesc sa-l pastrezi, daca totusi ai dubii nu face pasul. nu are importanta ce zic parintii lui cel mai mult conteaza ce gandeste el, daca nu vrea copilul si daca nu vrea sa te sustina despartete de el.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ştiu că ţi-e greu, dar încearcă să analizezi "la rece" situaţia. Gândeşte-te că ăsta e copilul tău! Al tău şi al iubitului tău. Nu contează diferenţa de vârstă dintre voi dacă vă iubiţi şi vreţi să faceţi ceva împreună. Asta ar fi un aspect. Ar trebui să afli de la el ce vrea. Din altă ordine de idei un avort poate avea urmări foarte grave pe viitor. Pe lângă felul cum îţi va afecta psihicul, poate să te afecteze şi fizic şi să nu mai poţi avea copii. Este copilul tău. Poţi să iei o decizie fără să conteze ce spun alţii. Eşti majoră pe toate continentele. Dar trebuie să te gândeşti şi la ce posibilităţi ai de a creşte acel copil. Nu ai menţionat nimic de părinţii tăi. Ce ar spune? Te-ar ajuta să-l creşti? Sau poţi să îl faci şi să îl dai spre adopţie. Gândeşte-te bine şi stai de vorbă cu iubitul tău (fără părinţii lui) şi luaţi împreună o decizie dacă se poate.
Nu ştiu dacă ţi-a spus cineva până acum, dar felicitări pentru copil. Sper să îţi aducă o rază de soare în viaţă.
P. S. Dacă vrei să mai vorbim poţi mă găseşti pe privat.

| simoSTAR a răspuns:

Buna...cam nasoala situatia.aici vorbesti de ce vor ceilalti dar nu mentionezi daca tu vrei acest copil. daca ti-l doresti il poti pastra indiferent daca ei vor sau nu, nu te poate obliga nimeni sa faci avort.pe o parte ii inteleg pentru ca el este inca un copil si normal ca parintii lui nu sunt de acord dar cred ca este mai bine sa rupi legatura cu ei

| ÅñdRa a răspuns:

Buna... e destul de nasola situatia. Dar pana la urma tu esti cu iubitul tau sau cu parintii lui?
Nu trebuie sati pese ca ei nu te vor, nu te vor si gata e problema lor spunetile ca va iubiti si va doriti copilul si sa nu se mai bage ei!
Daca chiar va doriti copilul pastreazal si impreuna veti trece peste toate

| EUSIATIT a răspuns:

Da ia dreptatediferenta e totusi mare e nornal sa nu doreasca copil la virsta asta el e totrusi mic deci nu e un barbat matur care sa fie cap de fam. tie nu tiu se apare?/? stiu ca tie greu dar e bine sa fii tare sa faci e cel mai bine adica nici sa faci un copil fara tata si nici sa te amagesti.[

| lostcontrol12 a răspuns:

Nu face avort.doamne daca as fii eu in locul tau, l-as pastra si m-as bucura de el.Este o fiinta vie, este copilul tau.Eu nu cred ca te-ai mai putea uita in oglinda daca ai face asta.Nu e usor, dar pastreaza-l si vei vedea ca ai optat corect.

| cucu a răspuns:

Pai cred ca pentru el este cam mult sa aive un copil la 12 ani. iar pe parintzii lui ii inteleg perfect. acum sincer daca el te iubea si vroia cu orice pret sa fie cu tine lua atitudine si nu`i lasa pe ai lui sa-ti arate ca ei sunt impotriva si se impunea. eu unu zic ca nu te iubeste si ca cel mai bine este sa faci avort. un copil are nevoie de ambii parintzi nu numai de unul.

| cucu a răspuns:

Deci. sfatuitzi toti atat de simplu sa nu faca avort. pana la urma este decizia ei sincer nu ne afecteaza pe nici unul ce alege dar cand ii spune`ti sa nu faca avort explicatzii cum este sa creasca un copil singura. daca ati trecut vreuna prin asa ceva sau cat de bine este sa creasca un copil fara ambii parintzi. sau ce suport financiar ii trebuie. sau cum e sa-ti distrugi copilaria acum sa ai un copil sau cate sacrificii necesita facute cresterea unui copil.

Răspuns utilizator avertizat
| PurpleLadybug a răspuns:

Stii ca un copil, pentru a fi scos atunci cand o femeia avorteaza, este rupt in bucati? Si atunci gandeste'te... ce vina are el? Poate nu sunt atat de mare sa inteleg asta complet, si nici nu te judec, dar acum ai doua suflete in tine. Gandeste bine ce faci...

| Andreeagen a răspuns:

Tu sti ca peste o luna copilu tau va avea inima? si va bate exact asa cum bate a ta.
Ce conteaza ce vor ei conteaza ce vrei tu...
E greu sa fi o mama singura e greu sa iti distrugi tineretea e mai greu sa iti intemeiezi o familie cand deja ai un copil insa. eu una cred ca e mult mai greu sa traiesti cu faptul ca ai omorat o fiinta. mai ales un copil.

http://www.youtube.com/watch?v=k3Vpdsi_JN8 filmu asta dureaza exact 5 min si 31 de sec... l'am mai postat pe site dar vreau sa il mai postez inca o data pentru tine... inainte de a lua orice decizie te rog eu din toata inima mea. uitate la el:)

Si acum la 3 saptamani poate ca inca nu are nici manute nici ochisori nici inimioara da gandeste-te ca peste 1 luna va avea o inimioara micuta care va bate si va simti caldura mamei lui:)

Asta e pledoaria mea in favoarea unei finte in formare.
Sper sa iei decizia corecta Numai bine!

| kanajambe a răspuns:

Gandeste-te la viitorul tau si la viata lui.nu ai de ce sa iei viata unui copilas, e cel mai bine sa vorbiti cu parintii vostri despre asta si sa incercati sa stati impreuna.sa ii convingeti pe parinti ca va doriti copilul asta.Asta depinde de cat de convingatori sunteti. mult succes.
Si gandeste. te bine cu privire la viata unui mic om!

| DTralala a răspuns:

Imi pare sincer rau...problema ta e destul de delikata; cred ca este buna decizia pe care ailuat`o. nu trebuie sa stai si sa induri langa persoane care nu vor fi alaturi de tine la greu, mai ales ca de obicei, parintii influenteaza foarte mult copiii. Il pot face pe iubitul tau sa se desparta de tine, iar tu sa ramai cu copilul sau insarcinata. aceasta e parerea mea! succes!:*:*

| diana_9207 a răspuns:

Salut, am doar 16 ani dar sper ca sfatul meu o sa-ti foloseasca.
In primul rand nu trebuie sa-ti pese ce zic ceilalti, iubitul tau, parintii lui, prietenii, etc...pentru ca un copil e cel mai frumos dar de la Dumnezeu.Gandeste-te ca nu orice femeie are norocul de a aduce un ingeras pe lume iar tu ai acest noroc...nu-l irosi, o sa-ti para rau, oricum la 28 de ani este o varsta foarte buna pentru a avea un copilhappy. Gandeste-te ca poate daca avortezi nu o sa mai poti face copii, si o sa fie foarte rau pentru ca in viitor nu o sa ai parte de niciun ajutor. Parerea mea este ca daca ei nu doresc acest copil lasa-i sa vorbeasca si tu traieste-ti viata alaturi de copilhappy. Pleaca si lasa-i in pace, rupe orice legatura cu ei, iar iubitul tau daca decide sa ramana alaturi de tine si de copil este foarte bine.Nu fa prostia vietii tale sa omori un copilashappy. Sper ca ti-am fost de ajutor.Mai gandeste-tehappy.

| diana_9207 a răspuns:

Deci... daca faci avor o s faci prostia vieti tale...happy
Remuscarile o sa apara in timp fie ca vrei fie ca nu ( sau poate esti o persoana din gheata si nu simti nimic)
poate pe viitor o sa apara un alt copil pe care o sa ti-l doresti si pana la urma o sa fie ceva de genul in mintea ta( Acum putea sa fie si el aici) sau ( s-ar fi bucurat pentru asta) etc.ma refer ca acest copil

| claudia_3049 a răspuns:

Nu face greseala asta esti destul de mare ca sa poti creste un copil singura.eu am facut avort acum o luna s de atunci cand vad un copil bufnesc in plans regret fff mult ce am facut gandeste-te bine ce iti doresti tu nu altcineva bafta

| sweetdreams_1504 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspuns. Tatal meu nu va afla niciodata, pentru ca e un personaj sa ii spunem"negativ" si nu mi ar mai vorbi niciodata, iar mama mea, cat si fratii ma sustin in orice decizie. Oricum am decis sa fac avort, deoace nu imi doresc acest copil, atata timp cat si prietenul meu nu si l doreste, iar singura nu m as descurca(financiar vorbind). Sper sa nu am remuscari pe viitor