| Punksnotdead a întrebat:

Am fost la medicul ginecolog pentru un control si datorita faptului ca am menstruatia neregulata mi-a prescris anticonceptionalele Karissa, spunandu-mi ca au cel mai mic dozaj de hormoni. Nu mi-a dat sa fac analize, mi-a pus insa o serie de intrebari despre istoricul medical, hepatite, probleme cu tensiunea, m-a intrebat daca sunt fumatoare etc. Problema mea este ca nu stiu daca este bine sa incep sa le iau, am si doar 18 ani, si sunt o serie de riscuri (cu o incidenta foarte scazuta de manifestare, e adevarat), insa care ma sperie. Mentionez ca am debutat sexual acum 3 luni si am avut mereu contacte protejate, deci folosirea lor ar avea un avantaj nu doar ca metoda contraceptiva si reglare homronala, ci si ca o imbunatatire a actului sexual. Insa mi-ar placea sa aud parerile voastre, mai ales persoanele care ati luat sau luati inca: ati avut efecte secundare, ati facut pauze de administrare, v-au daunat in vreun fel?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai factori suplimentari de risc (despre care zici ca te-a intrebat), nu e nevoie de nici o analiza, un consult ginecologic e suficient. Sincer, cred ca la varsta ta menstrele neregulate resprezinta un risc mai mare edcat contraceptivele. Ar fi trebuit ca pana la varsta asta sa ai menstre neregulate, daca nu, inseamna ca ai niste dereglari hormonale care ti se pot regla cu contraceptive.
Eu am luat 2 ani contraceptive (ca tratament in principal si ca metoda contarceptiva in secundar). M-am dus la ginecolog o data la 4 luni (desi recomandat este o data la 6 luni), si in al doilea an mi-am facut analize hepatice de 3 ori (luam niste anticonceptionale cu doza mare de hormoni). Nu am avut reactii adverse serioase in afara unei pofte crescute de mancare pe care am controlat-o un an si ceva dar pe care am scapat-o din frau in ultimele 7-8 luni. Dar sunt constienta ca nu m-am ingrasat ed la contraceptive (in primul an chiar am slabit vreo 3 kilograme), ci de la faptul ca am mancat imi mult decat era cazul.

| Muppet a răspuns:

Si eu iau anticonceptionale tot din acelasi motiv (eu iau Tri-Regol) si nu am nici o problema cu ele.Le iau de 5 luni si ginecologul mi-a zis sa le iau un an. La mine nu am observat nici un efect secundar si stai linistita ca nu doare big grin.

| Punksnotdead explică:

Nu am mentionat insa ca ceea ce m-a dus la ginecolog a fost o sangerare in afara menstruatiei ce a survenit dupa un act sexual foarte putin a doua zi, dar apoi a devenit mai abundenta. El mi-a explicat ca si datorita unui act mai puternic se poate exercita presiune asupra endometrului si se poate realiza descuamarea lui inaintea menstruatiei. Mi-a zis si ca am vaginita micotica( cu candida) de la odereglare de ph si mi-a facut ecografie intravaginala. A zis ca nu e nimic in neregula, iar pentru sangerearea asta in sine nu mi-a dat antibiotice ca nu are dc. Mi-a zis ca se va opri de la sine dar inca nu s-a oprit si eu tot agitata sunt. Voi incepe sa iau anticonc in prima zi a menstruatiei insa sincer nu stiu daca voi putea sa o identific cu sangerarile astea. Imi este foarte frica...