| Crisul1kk a întrebat:

Am fost si la un consult la endocrinologie si am primit tratament cu myo-sun pentru o problema de intarziere menstruala. Dupa menstruatie am inceput sa iau si anticonceptionale Karissa si as dori sa stiu daca myo-sun are vreun efect asupra contraceptivelor intrucat am citit produce stimulare ovariana si fertilitate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca tratamentul cu myo-sun ti-a fost prescris deoarece ai suferit de amenoree (probabil severa) sau de sindromul de ovare polichistice (SOPC) si in acest caz tratamentul a avut rolul de a reactiva functionarea foliculului ovarian cu scopul ca ovarele sa-si redobandeasca capacitatea de a produce ovule in vederea reinceperii, a reinstalarii ciclurilor menstruale. Din moment ce a reaparut ciclul menstrual si menstruatia in vederea reglarii activitatii hormonale ti s-a prescris ca de acum incolo sa folosesti anticonceptionalul Karissa al carui rol va fi cel de a mentine o activitatea hormonala normala ceea ce va avea ca rezultat reglarea ciclului menstrual. Probabil nu ai inteles, sau nu ai fost atenta la indicatiile medicului, nu se folosesc ambele produse in acelasi timp. Tratamentul cu myo-sun s-a terminat din momentul in care s-a pornit menstruuatia si in continuare se foloseste doar anticonceptionalul. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Crisul1kk explică:

Corbulalbrosu, medicamentele mi-au fost recomandate de doctori diferiti. De la endocrinologie mi s-a recomandat myo-sun si de la ginecolog anticonceptionalele si de acolo confuzia. Nu mi s-a explicat nimic. Mersi de raspuns

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Crisul1kk):

Mi-as dori sa-ti fi fost de folos si sa intelegi de ce a fost nevoie initial de myo-sun dar numai pana in momentul inceperii menstruatiei. Si de asemenea de ce se foloseste acum pastila anticonceptiolala. Sper de asemenea ca nu mai persista confuzia. happy

| CuriousStuff a răspuns:

Pai un medicament iti stimuleaza functia ovariana si unul ti-o suprima. Chiar nu cred ca ar trebui sa le iei impreuna. Cel mai probabil contraceptivele nu o sa mai aiba efectul dorit. Nu scrie niceieri ca ar fi contraindicat sa le iei pe amandoua, dar logica imi spune ca nu e bine.