| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare aștept răspuns rapid vă rog: Dacă dezvirginezi o fată cu prezervativ(protejat) poate să îi întarzie stopul?(de exemplu o dezvirginezi pe data de 11 și ea are stopul pe 23?)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista absolut nicio legatura intre momentul dezvirginarii si momentul inceperii menstruatiei. Inceperea menstruatiei se produce INTOTDEAUNA doar pe baza activitatii hormonale. Menstruatia nu poate fi nici INDUSA, nici PROVOCATA, nici IN AVANS sau INTARZIATA deoarece acest proces este de natura strict hormonala si este coordonat/se produce involuntar de vointa noastra. In fiecare ciclu menstrual glandele endocrine produc 2 hormoni femenini, estrogen si progesteron care participa la procesele necesare procreerii in organism, precum si la producerea reinoirii periodice a acestui mecanism prin menstruatie in cazul in care nu se realizeaza fecundarea ovulului din ciclul respectiv. Intarzierea poate fi provocata de o dereglare de natura endocrin hormonala. Hormonii vor permite si vor activa procesul de pornire a mecanismul menstrual doar in cazul in care fecundarea ovulului nu s-aprodus si implicit nici nidatia si astfel endometrul "imbatranit" devenit inutil se elimina din organism si astfel se sfarseste acel ciclu de procreere. Menstruatia se va produce la data stabilita de hormonii din organismul fetei. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.