| anonim_4396 a întrebat:

Am întreținut relații sexuale pentru prima dată pe 1 ianuarie, însă nu prea a reușit să mă penetreze așa că ne-am oprit (a încercat doar de 3 ori, dar mă durea, am folosit prezervativ și nici nu a ejaculat). Menstruația trebuia să-mi vină pe 20, dar până in prezent mi-a întârziat o săptămână. Am avut mai la început dureri mici de burtă și sâni, acum mă mai dor doar puțin sânii.
Este acesta un motiv de îngrijorare în privința unei sarcini? Sau reprezintă doar o dereglare hormonală bazată pe începerea vieții sexuale?
Mulțumesc frumos de ajutor! :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat DUPĂ actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată happy

De obicei, PRIMA menstruaţie după deflorare ÎNTÂRZIE : în general, până la 7-10 zile, sau ( uneori ) chiar şi mai mult.
Având în vedere că aceasta ar fi prima menstră după dezvirginare, întârzierea se datorează ( cel mai probabil ) transformărilor hormonale prin care trece organismul după începerea vieţii sexuale.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Daca a folosit prezervativ si nici nu a ejaculat oare cum sa ramai insarcinata?

| neutrino a răspuns:

Roaga-te sa fie adevarat ceea ce spui. In aceste conditii nu ai cum sa fii bortoasa, altfel, s-ar putea.

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu ai uitat sa ne spui ceva important, este probabil o dereglare hormonala. Un test de sarcina ti-ar aduce liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna happy
Daca ați folosit prezervativ, iar acesta nu a ejaculat, stai liniștită. Nu ești însărcinată.
Din punctul meu de vedere si din intamplarile mele, înainte cu maxim 10 zile de menstruație, ma dor sanii. Durerea acestora înceteaza, iar după maxim 2 zile, menstruația îmi apare.
Aceatsa întârziere poate fi si de la stresul tau de a nunți rămas sau o mica dereglare. Poate ai stat pe rece sau te luase frigul.
Daca menstruația îți întârzie cel puțin 14 zile, fa un test de sarcina, daca iese negativ, fa un control la ginecolog. Este întotdeauna binevenit.
Bafta happy