| anonim_4396 a întrebat:

Am luat anticopceptionale 7 luni, in ianuare nu am luat deloc si luna aceasta nu mi-a venit ciclul, e posibil sa raman gravida?
Am facut un test si mi-au iesit 2 liniute numai ca acolo la c nu se vede bine liniuta, ce inseamna aia?
Va rog raspundeti-mi ca sunt disperata, am numai 18 ani...
Va rog, va multumesc

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul in care a doua liniuta se vede dar este neclara este considerat neconcludent si trebuie repetat. Dupa experienta mea, 99% din testele care au doua liniute sunt de fapt pozitive si semnifica sarcina. Testul de sarcina se bazeaza pe dozarea unui hormon care este sintetizat doar in sarcina si liniuta neclara semnifica de obicei ca hormonul e prezent, dar in cantitate mica fiindca sarcina e la inceput. Daca faci pauza din contraceptive ar trebui sa folosesti alta metoda contraceptiva findca mai ales la femeile tinere, dupa intreruperea anticonceptionalelor fertilitatea este maxima.
Asadar, daca ai avut contact sexual neprotejat la mai mult de 5-6 zile de la ultima pastila sunt sanse extrem de mari sa fii insarcinata. De ce esti disperata? Cand iti incepi viata sexuala iti asumi riscul de a avea un copil. Singura metoda contraceptiva 100% eficienta este abstinenta.
Fa-ti urgent un test de sarcina si apoi mergi la ginecolog. Daca esti intr-adevar insarcinata, sunt cateva saptamani in care poti lua o decizie. Si oricare ar fi aceea, nu uita ca un copil e o minune, o binecuvantare la orice varsta, iar tu esti majora deci iti poti ingriji pruncul.