| llllllllllll a întrebat:

Am luat in urma cu o luna, tratament timp de 10 zile, duphaston, prescris de d. ginecolog, avand amenoree secundara. Dupa terminarea tratamentului, cilclul mi-a venit la 4 zile. Iar, dupa terminarea ciclului mentrual, a inceput sa-mi curga ceva timp, o secretie maronie. Iar, azi, avand un contact sexual, a fost si inca este o sangerare. Nu foarte rau, dar curge. Este posibil sa fi avut vreo reactie adversa din cauza duphastonului. [Brigaela] Multumesc!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e din cauza Duphastonului, dar poate fi in urma dereglarii hormonale care a dus la amenoreea secundara. Una din cauzele mai rare (de care vorbeam mai inainte) ale sangerarii la contact sexual este hiperplazia endometrului (adica ingrosarea lui foarte mare, cu aspect asemanator cu o tumora). Acesta poate da sangerare la contactul sexul. Dar e ceva serios, inseamna ca endoemtru este biciuit de hormoni si, la un moment dat, daca nu se rezolva ceva, poate sa ia nastere o tumora de acolo. Eu iti recomand cu putere sa te duci din nou la ginecolog. Ceva nu e in regula, Duphastonul nu a reusit sa-ti corecteze dezechilibrul hormonal, sa te reintroduca pe fagasul normal. Trebuie sa continui investigatiile si tratamentul.