| NonameNo123 a întrebat:

Am mai pus o intrebare asemanatoare,din care am inteles ca himenul se poate rupe cand practici anumite activitati(sport,dans,calarie, etc).Dar altii au spus ca se rupe atunci cand iti incepi viata sexuala.Deci se poate rupe prin activitatile enumerate mai sus si gata...nu mai esti virgina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca se produce ruperea himenului indiferent de modul in care se petrece acest lucru si anume prin : sport, dans, calarie, masturbare, etc. fata va fi considerata in continuare virgina, fiindca ea este doar deflorata. Virginitatea se pierde doar in momentul in care fata va face sex adica asa numita dezvirginare, ceea ce presupune introducerea in vagin a unui penis real de baiat/barbat indiferent daca prin aceasta actiune himenul va fi rupt/lezat sau va ramane intact.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu stii ce inseamna cuvantul virgina. Virgina este o persoana care nu a avut nici un fel de contact sexual (vaginal, anal, oral, masturbare de catre partener sau masturbarea partenerului). Esti virgina pana ai primul contact sexual.
Himenul se poate rupe la un exercitiu de gimnastica, dar asta nu inseamna ca nu esti virgina. De asemenea, sunt femei cu himen elastic care nu se rupe decat la prima nastere vaginala. Acestea isi vor pierde virginitatea tot la primul contact sexual, chiar daca himenul va ramane integru. Sunt prostituate pe centura care fac numai sex oral. Ele au himenul intact, dar au avut contact sexual cu sute sau mii de barbati. Ele nu sunt virgine, chiar daca himenul este intact.

| Oana92 a răspuns:

Himenul se poate rupe prin acele practici de care spui tu. Dar asta nu inseamna ca nu mai esti virgina. Virgina esti pana la primul contact sexual. Dar este posibil ca daca himenul s-a rupt la sport sau e elastic sa nu sangerezi.

| Kriss96 a răspuns:

E greu de dat un raspuns. Din punct de vedere medical nu mai esti virgina din momentul in care ti se rupe himenul. Indiferent ca ti s-a rupt prin penetrare in timpul actului sexual sau prin practicarea unui sport. Dar intr-adevar in termeni comuni oricarui om virginitatea inseamna ca nu ai intretinut relatii sexuale. Ceea ce ar insemna ca si daca ti se rupe himenul practicand gimnastica tot virgina esti. Sigur medicina ar contrazice asta deci e foarte greu de dat un raspuns. Depinde din ce parte privesti lucrurile.
Practic ambele pareri sunt adevarate.