| andrada a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru laughing

Totul a inceput cand m-am indragostit de unu' dintre cei mai populari baieti din scl. Stiam cum il cheama si in ce cls e dar nu il cunosteam (si nici el nu ma cunostea pe mine). Am hotarat sa ma imprietenesc cu el si apoi poate sa-i spun ca-l plac doar ca colegele mi-au luat-o inainte si i-au zis ca mie imi place de el. De atunci mereu cand ma vede se uita la mine dar nu-mi zambeste nu nimic pur si simplu se uita la mine. Acum vreo cateva luni el era cu o fata si cand am trecut pe langa el a zis "uite-o si pe urata asta". Faza e ca colegele mele se baga unde nu le fierbe oala si mereu cand il vad ii zic ca-l plac. Eu m-am certat rau cu niste prieteni deai lui si asta nu face decat se ingreuneze situatia. In alta zi eram eu cu doua prietene si prietenul lui i-a zis ceva gen "uite-l pe tocilaru' ala" si el a zis "ai 3 aici, ce iti mai trebuie?" si a aratat inspre noi. El e un baiat foarte fitos (umbla cu ochelari de soare noaptea, se opreste la fiecare vitrina sa-si aranjeze parulhee hee etc.) si e prieten cu multi dintre golanii scolii de asta multe dintre colegele mele se cearta mereu cu el si cu gasca lui. Pe cat e de dragut, cool si sexy pe dinafara pe atat de nesimtit, golan si needucat pe dinautru. Umbla numai cu fete cu vreo 3 ani mai mari ca el numai de dragul de a se lauda si le schimba ca pe sosete. Stiu ca nu ar trebui sa ma combin cu el (si prietenele mele mi-au spus ca nu merita efortul pentru un prost ca el) dar il plac. Cand il vad mi se inmoaie picioarele si simt ca-mi sari inima din piept love struck. Nu pot sa vb intre 4 ochi cu el pentru ca mereu e cu gasca lui si el nu prea sta pe mess, facebook etc. Uneori ma mai intalnesc cu el in autobuz dar el mereu se uita la mine cand urca apoi merge cat mai departe de mine crying. Toata ziua ma uit la pozele lui pe fbk si mor cand ma gandesc ca nu sunt cu el. As face orice numa' sa fiu iubita lui crying

Simt ca mor efectiv. Toata ziua ma gandesc la el. Ce sa fac? am incercat sa-l uit dar nu pot.

Multumesc la toti care ati avut rabdare sa cititi tot si care ati rasp. happy

Vot la toti si funda la cel mai bun si folositor raspuns. Stiu ca am mai pus intrebarea asta dar am nevoie de sfaturi

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

Mă voi face înţeleasă în mod direct : nu fă o greşeală ce ţi-ar provoca mai mult rău decât bine!
Acum voi începe... toată povestea asta e ca un film interesant de dragoste / dramă, în care o fată normală se îndrăgosteşte de Mr. Bad Boy-ul şcolii. Okei, voi fi răutăcioasă, dar ar fi o idee bestială de film (nu spun cum se termină că după...).
Eşti sigură că îl placi? Eu nu cred. Dacă ştii doar cum îl cheamă, în ce clasă e, şi cum arată, atunci ştii nimic despre el. Nu îl cunoşti => nu îl poţi place! E atât de simplu? Da. Ştii de ce? Pentru că tu nu îl placi, ci pur şi simplu, te atrage fizic, ceea ce i se întâmplă la nenumărate fete.
Ca atunci când ai 11 ani şi vezi pentru prima oară Tangled (e povestea cu Rapunzel şi Făt-Frumos, film animat. 3D - bestial, dar trecem peste) şi dacă nu îţi place de protagonistul masculin, nu îţi mai place filmul! Că nu are ochii albaştri şi părul blond!
Asta nu se poate schimba. Da, poţi trece peste atracţia fizică impunându-ţi ideea că e grosolan şi răutăcios.
Gândeşte puţin cu mintea : eşti o săptămână cu el, după se desparte de tine. Apoi te vedem iar pe TPU spunând iarăşi aceeaşi poveste interesantă, din punctul meu de vedere, adăugând rândurile "Am crezut că mă place şi am fost dezamăgită. S-a despărţit de mine. Ce să fac?"
Un sfat? Sau mai multe?
Dă-l naibii! De obicei persoanele ca el îşi fac o reputaţie proastă, iar după, chiar dacă încearcă să schimbe trecutul, acesta le urmăresc toată viaţa.
Cum poţi să-l dai naibii? Gândeşte cu mintea! Lasă fanteziile deoparte, şi imaginează-te cu un băiat mai puţin arătos dar care te face să te simţi specială, căci acela merită cu adevărat şi nu te-ar face "tocilară" sau "urâtă".
Asta e doar o chestie de timp, vei vedea că peste câţiva ani vei înţelege ce spun.
De asta adolescenţa e grea până la urmă... învăţăm tot ce ştim când atingem maturitatea. Putem învăţa în două moduri... din greşeli, suferind. sau gândind când trebuie şi unde trebuie cu mintea, nu cu inima, şi astfel, tu, psihic nu suferi, iar el nu se alege cu o nouă victimă de tăiat pe listă.
Alegerea e a ta. Să nu regreţi mai târziu.

13 răspunsuri:
| Азбука a răspuns:

Daca te rugam frumooos, faci si un rezumat?batting eyelashes

| andrada explică:

Scz da inceput era happy nu laughing

| Maria_7883 a răspuns:

Buna Andrada!
Din cate vad esti o fata destepta si vezi ca in ciuda imaginii de "super boy" pe care o afisaza are un caracter de nimic.
DAR, esti atrasa foarte tare de el. Dupa cum spui el isi schimba iubitele" ca pe sosete ".Tu spui ca ai vrea sa fi iubita lui cu orice pret.DE CE? CA SA TE SCHIMBE SI PE TINE CA PE O SOSETA? Esti fata desteapta Andrada, el te-a jignit desi nu ati ajut ocazia sa vorbiti nici macar odata :d Asta denota ca nu este un om cu caracter. Eu zic sa iti asculti prietenele si oamenii de aici care iti mai dau sfaturi.De ce sa iti franga inima un baiat care nu te respecta si care este arogant cu toti ceilalti? Eu te sfatuiesc sa mai iesi ca sa ia ocazia sa cunosti alti baieti.Nu se opreste lumea tocmai la acest baiatwinking
Numai bine!

| KySyB3B3 a răspuns:

Buna! DAca te ajuta cineva, te ajuta t ca vrea asta cu adevarat.nu pentru funda sau vot. daca tie ti se pare folositor.asta e alceva.In primul rand.colegele tale au aflat de la tine ca il placi, nu? Sti.in 8 ani pana nu m-am lovit de asfel de colege nu m-am invatat acu mi-am dat seama sa nu am incredere in prietene.adica stiu ca te simti naspa, poate ca au bagat barfe.adica trebuia sa deveniti prieteni si dupa daca considerai ca e bine, ii spuneai ce simti pentru el.Pff.cand povestesti imi aduc aminte de mine, mereu am avuth ce baiat mi-a placut.desi se terminau toate cu plansete, el e figuranth.pentru ca stie ca poate sa fie cu toate fetele, dar indiferenta doare.adica nu te mai uita la el, cand zice ceva de urata sau astea."nu mai urata de cat tine".sau ceva de genu fate greu de cucerit, daca nu merge asa.incearca sa comunici mai mult cu el adica asa ii demostrezi ca nu e adevarat ce au spus colegele tale.cand il vezi sau ceva. spune-i"Buna tu, am auzith ca amortitele mele d colege ti-au spus ca te plac, de fapth cred ca sunt singura din scoala care nu te place"sau ceva de genu pari si u indiferenta.lasa si u id tau. pentru ca aici nu stiu cum sa ma exprim.Si despre colegele tale sfatu meu esta ca nu trebuie sa mai ai incredere in ele, isi dovedesc "prietenia" prin ce ti-au facut. Sper ca ti-am fost de folos.

| LallyLala a răspuns:

Nu are rost, daca tot schimba fetele ca pe sosete de ce sa fii si tu doar o alta fata pe lista lui cea lunga? Daca vei continua va avea mai mult cu ce sa se amuze.

| sweet_6707 a răspuns:

Draga andrada... daca chiar iti place asa mult de el atragei atentia un pic stii ma mir ca privirile lui au fost pana acum fara un zambet el vrea sati arate fata lui de bad boy si daca cologele tale iau zis ca iti place de el fa exact invers arata-i ca nu-ti place si distreazate.dar ai grija totusi daca is golani si cum zici tu mai sus ai ff mare grijastraight face.eu iti doresc succes sper ca o sa se toppeasca dupa tine pana la urmatongue

| d33a_6885 a răspuns:

Da,Ovidiu are dreptate.sa nu faca si cu tine ca si celelalte sa nu devii o soseta de al lui,am inteles ca il placi dar daca isi bate joc de tine te rog nu il baga in seama,si nu uita CA NU E SINGURUL BAIAT, bafta poate, va intelege ca il placi si o sa se termine cu bine

| Ovidiu_4176 a răspuns:

Poazte vei deveni una dintre sosetele lui de scurta durata si ai grije daca te combini cu el sa nu se supere prietenele tale pe dumneata intelegi ''sper ca ti-am fost de ajutor;; nu-mi trebuie funta pls macar vot big grin

| SPYKER a răspuns:

laughing
da si tu misto de el (cum se comporta el cu tine fa si tu cu el...) si daca odata vei avea noroc sa-l vezi singur du-te la el si spune-i daca vrea sa iasa.si va cunoasteti mai bine
sincer eu nu ma dau invand dupa fete care ma plac...mai mult dupa alea lante :X dupa ce le fac sa ma placa.caut altele :X

| Teodora777 a răspuns:

Vreau si eu facebook-ul LUI sa iti spun daca merita sau nu...te rog,te rog, te rog, te rog eu mult de tot

| Teodora777 a răspuns:

Astept raspuns pe, privat mersi fain...

| ivonne_2130 a răspuns:

Sh eu am patit-o sh am un raspuns pentru tine resemneazate pentru ca nu merita sincer nu merita s suferi pentru un baiat

| ivonne_2130 a răspuns:

Si eu am patit-o si am un raspuns pentru tine resemneazate pentru ca nu merita sincer nu merita sa suferi pentru un baiat