| Sshell a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. Cred ca am un blocaj psihic si as vrea sa vad daca cineva de aici ma poate ajuta cumva.
Sunt baiat, am 28 de ani si de-a lungul timpului am avut cateva episoade cand am suferit din dragoste iar acum simt ca nu mai am incredere sa mai incerc sa vorbesc sau sa abordez cumva vreo fata (aici fiind vorba de fete care mi se par atractive, nu intelegeti ca nu mai vorbesc cu nici o fata deloc). Ma gandesc ca sunt de la experientele din trecut. Acum am o repulsie fata de fetele de varsta mea. De exemplu daca vad ca o tipa atractiva cand merg pe strada se uita la mine, intorc capul in partea opusa si ma prefac ca nu o vad si ca nu exista. Sau o intamplare de acum cateva zile, cand ieseam de la sala, la intrare era o tipa dragtua si mi se parea ca se uita la mine si prin fereastra si cand am iesit sa plec, insa cand am trecut pe langa ea m-am prefacut ca ma uit in alta parte si am trecut pe langa ca si cum nu ar i existat si nu i-am aruncat nici macar o privire directa. Datorita faptului ca am fost ranit in trecut, cred ca mecanismul asta s-a instalat in capul meu ca razbunare sau ca mecanism de aparare. Stiu ca nu e ok si ca poate generalizez, ca nu toate persoanele e posibil sa ma ma faca sa sufar, insa nu mai am speranta si incredere in dragoste/iubire. Nu zic ca daca as rezolva problema asta m-as duce la orice fata care m-ar atrage pe strada, ca niciodata nu am fost genul, insa as vrea sa nu pierd anumite oportunitati din cauza blocajului asta. Si inca o chestie, legat de ura asta instalata in capul meu, as vrea sa nu mai o simit. Am inceput sa ma port naspa cu o colega de care imi placea initial si ne aveam destul de bine, doar pentru ca ea a ales a se impace cu iubitul ei. (Pur si simplu a inceput sa ma calce pe nervi orice face si simt un fel de ura fata de ea acum, desi eram prieteni buni)

Daca m-ati putea juta cu cate sfaturi raman recunoscator.
Si totodata, daca credeti ca un psiholog m-ar putea ajuta mai bine, stiti vreun site unde as putea gasi unul gratuit?

2 răspunsuri:
| Ararat a răspuns:

Da, mergi la psiholog

| VladAntonio a răspuns:

Am impresia ca ești într-un fel de anxietate depresiva pe acest subiect, frica de eșec, frica de a nu fi rănit te face să-ți creezi bula ta de securitate.
As vrea totuși sa știu dacă doresti poți să-mi răspunzi și in privat daca doresti, Când ai avut ultimul act sexual, sau daca in timpul masturbării ai probleme.
Chestia asta de obicei vine cu aducerea in cauza a unui libidou scăzut lucru pe tru care la vârsta ta ar putea fi o problema.
Iar de văzut un psiholog gratuit e mai greu.
Funda?