| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor, deci acum vreo luna jumate m-am cunoscut cu o fata, eu am 16 ani si ea are 14 ani si a avut niste probleme in scoala gen s-au luat toti de ea etc....si eu am ajutat-o si ne-am imprietenit, fata respectiva era foarte speriata si trista si avea nevoie de mult ajutor asa ca i-am oferit tot ajutorul, la un moment dat cand treaba era foarte tensionata m-a intrebat daca vreau sa fiu cu ea impreuna. Eu nu o iubeam dar am fost de acord sa fiu cu ea ca sa o ajut sa treaca peste tot ce s-a intamplat si sa-i fiu alaturi la greu.
La inceput am vrut sa fiu impreuna cu ea cateva zile ca sa o ajut sa treaca peste.
Dupa cateva zile am inceput sa prind si eu sentimente.
In momentul de fata avem impreuna o luna si o saptamana.
Acum 2 saptamani am incercat sa ma despart de ea deoarece ne-am certat si credeam ca o sa fie bucuroasa ca scapa de mine si nu mai raspundea la mesaje asa ca am sunat-o, la telefon am auzit-o cum plangea si cum ii tremura vocea si era super trista deoarece ma despart de ea si nu am putut sa suport sa o aud cum plange si sufera si i-am bagat o scuza ca a inteles ea gresit.
Eu acum vreau sa ma despart de ea deoarece eu am 16 ani si ea are 14 si anul acesta timp de 4 luni eu voi avea 17 si ea 14, gen mi se pare o diferenta destul de mare pentru varsta noastra si asta e motivul pentru care vreau sa ma despart de ea dar nu stiu cum sa o fac, imi e frica sa nu inceapa iar sa planga, nu vreau sa o fac sa sufere, vreau sa o fac pe ea sa se desparta de mine dar nu stiu cum.
Cum as putea sa o fac pe ea sa se desparta de mine?
Am nevoie de ajutor va rog

5 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Trebuie sa realizezi ca ea ii o alta persoana, eu nu cred ca tu ai vrea cineva sa fie cu tine din mila, aia ii prima greseala care ai făcut-o. Ma bucur ca ai început sa ții la ea, sa realizezi ca in o persoana specială ceea ce înseamnă ca trebuie sa ii spui adevarul. Spune-i ca vrei sa fiți doar prieteni, și cereți scuze prin ce ai pus-o sa treacă fiindcă nu i-ai spus adevarul mai repede. Trebuie sa fii sincer cu ceea ce simți, ii ceva normal ca o sa sufere dacă sa Atașat de tine dar tot timpul ii mai bine sa începi cu adevarul. Și te rog numai fa niciodată de greseala sa fii cu cineva din mila, înțeleg ca vrei sa ajuți da dacă pretinzi ca simți ceva tot ce o sa faci ii sa rănești cealaltă persoana. Ceea ce o sa faci acum, și trebuie sa maturizezi și sa ii spui adevarul. Nu îmi vine sa cred ca vrei sa o faci sa se despartă ea de tine, adică sa o rănești atât de mult încât sa vrea sa plece, eu zic sa ii spui adevaru și sa faci un lucru corect. Respect-o încât sa ii spui adevaru, nu fugi de responsabilitatea care o ai aici.
Sper sa te ajute.

| Adry05 a răspuns:

ăsta nu-i motiv să te desparți de cineva, între mine și prietenu meu e diferență de 2 ani jumătate, adică cam ca la tine.

| Dishka a răspuns:

Buna! Sunt mai mare decât tine și cred sa sunt in măsura sa pot sa ți dau un sfat, nu sa te ajut neaparat!
Eu consider ca sentimentele tale pentru ea sunt la un nivel foarte slab, pentru ca îți cauți motive pentru a nu fi cu ea.
Diferența de vârsta (3 ani) este una absolut banala, gândește te ca sunt fete de 18-20 de ani cu bărbați de peste 40 de ani și invers.
Si nu e o regula sa fiți de aceeași vârsta sau eu mai știu. Dacă aveai peste 20 de ani era ceva și luam in considerare faptul ca ea e mică, in principal minora și tu major, dar nici asta nu prea contează, in fine, ce vreau sa zic e ca vârsta nu mai e in impediment in ziua de azi, eu am 21 și sunt fata iar prietenul meu are 20, aici depinde de gândire, de maturitate, la o anumită vârsta nu te mai uiți la aspect atât de mult, ci cauți sa aiba și niște calități anume. M-am întins prea mult cu subiectul asta...
In principal nu o placi prea tare, dacă ai plăcea o de ai înnebuni nu ți-ar pasa de vârsta, de lume sau de orice altceva...
Și dacă tu nu simți foarte multe pentru ea și fiind la început, pentru ca ai menționat ca aveți o luna și ceva, spune-i doar adevarul, crede-ma e mai benefic decât o minciuna, plus de asta indiferent de cum te desparți de ea, ea tot va suferi, s-a atașat, e normal, tu i-ai acordat atenție și încredere.
Dar totuși ai putea face 2 lucruri :
1. Ori ii zici ca nu simți pentru ea foarte multe și ca o vezi doar ca pe o prietena și Rămâneți prieteni.
2. Ori încerci sa te îndepărtezi ușor de ea, sa simtă ea ca te-ai răcit.
Dar eu zic sa faci pasul nr. 1, fii bărbat!
Nu știu dacă te ajut in vreun fel, nici nu știu dacă înțelegi ceva din ce am zis, sau poate am scris cam mult, dar sper ca ți poate fi de folos măcar 1%, m as bucura și atât. Și apropo, orice decizie vei lua, ai grija sa nu ți para rău! Numai bine!

| xilef123 a răspuns:

Dacă vrei sa te desparti doar din cauza varstei, esti prost!
Spune-i in fata acest motiv si daca ea e fata desteapta, sigur se va desparti de tine si veti fi amandoi fericiti

| anșa a răspuns:

Nu știu nu e o diferență așa mare adică nu sunt 10, 5 sau 20 de ani sunt doar 2-3 ani dacă o iubești poți rămâne cu ea dar dacă preferi fetele de o seamă cu tine sau mai mari poți să îi dai papuci.