| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru.
Acum cateva luni am cunoscut un baiat cu care am format o frumoasa prietenie...dar dupa ceva timp am inceput sa ma indragostesc de el. Simteam ca si el ma place dar el avea prietena in timpul ala. Dupa ceva timp prietena lui a plecat in alt oras si au continuat sa vorbeasca doar prin mesaje (dar vorbeau non-stop, chiar si cand ne plimbam amandoi sau cand povesteam).Chiar si atunci cand prietena lui venea in oras nu se intalneau deloc. Noi doi am inceput sa formam mai mult decat o simpla prietenie... faceam unele lucruri pe care prietenii normali nu le-ar face( de ex: saruturi, imbratisari). Dar el continua sa vorbeasca cu prietena lui, chiar daca nu se mai vad deloc fata in fata. El imi spunea mai demult(cand eram 'doar prieteni') ca ea are aceleasi gusturi ca si el in toate si de aceea e cu ea.
As vrea uneori sa ii spun in fata ca nu imi place situatia asta si ca vreau sa faca o alegere: eu sau ea. Dar imi este foarte frica ca il voi pierde pentru ca sunt aproape sigura ca o va alege pe ea...
Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune piciorul în prag!
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i sa se hotarasca sau lasa-l!

| Drolja a răspuns:

Şi eu cred că o va alege pe ea.

| RAY a răspuns:

Poate va iubeste pe amandoua, da e se poate, asa cum ne iubim ambii parinti /frati se poate si asta, tu daca i spui sa aleaga el se va desparte de o iubire indiferent de ce va alege

| neutrino a răspuns:

Tu nu ai dreptul sa-i interzici lui si sa-i impui cu cine sa vorbeasca si cu cine nu. Pretentiile tale sunt exagerate si sa nu te mire ca poti pierde din acest motiv.

| LoveSleep a răspuns:

Tu ești doar o prietenă apropiată pentru el. Crezi că te situezi prea sus. Poți să-i spui că îl placi, iar dacă îți răspunde afirmativ dar continuă să vorbească cu ea, doar atunci poți să faci ceea ce ai scris mai sus. În rest, nu ai niciun drept să-i ceri un asemenea lucru, din moment ce voi sunteți doar simpli amici.

| ywar a răspuns:

....sa formam mai mult decat o simpla prietenie... Eu cred ca te uiti la Mireasa pentru fiul meu happy showul pentru gospodine si oameni pentru care fericirea suprema este sa-si ia o ceafa de porc cu cartofi prajiti si sa se uite cum se cearta unii la tv (oricum sunt regizate).
Asa esti si tu. complet nepregtita pentru viata. Crezi in declaratii siropoase de telenovela si nu iei esentialul. Imi pare rau ca sunt asa de dur dar in marea voastra parte a adolescentilor sunteti vorbe, promisiuni nu fapte.

| MskDesign a răspuns:

Ori tu, ori ea?!
Aceasta este intrebarea pe care trebuie sa o pui partenerului si sa nu iti fie frica de raspuns. Daca ii trebuie harem, trimite-l la plimbare.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ti-e mai bine sa fii folosita decat sa-l pierzi ca "prieten"? Situatia e clara, doar ca tu refuzi sa o vezi. Te foloseste, pentru ca are nevoie de apropierea fizica pe care n-o obtine te la iubita lui, dar stii si tu ca daca va fi pus sa aleaga, ar uita de tine. Ce mai cauti in jurul lui?
Ori il pui sa aleaga si ramai sa plangi in pumni, ori ii spui sa incetati cu apropierea asta si sa ramaneti doar prieten, caz in care tot vei plange in pumni dar macar e variata mai sanatoasa si nu vei mai fi folosita.

| Claudia1397 a răspuns:

Greseala a fost a ta ca iai permis sa se compoarte cu tine de parca ai fi iubita lui desi el are deja una! Probabil vede in tine doar o prietena foarte buna sau doar te foloseste. Poti sa ii spui sa ramaneti DOAR prieteni sau daca simte ceva pentru tine, sa renunte la iubita lui si mai mult ca sigur nu o va face. Daca tinea la tine si vroia mai mult decat prietenie, o lasa balta pe fata aia!
Succes!