| OnlineZ a întrebat:

Am nevoie de un sfat intr-o mica mare problemabig grineci eu sunt cu un baiat de 2 ani, amandoi suntem berbeci (zodia), si nu prea avem aceleasi ganduri si idei.Nu asta este cel mai important ..Ci faptul ca : De vreo 5 luni baiatul nu se mai comporta cum ar trebui, a inceput sa ma maltrateze psihic ( se cearta cu mine, de multe ori ma jigneste ..si mai mereu ma scoate pe mine vinovata ) eu de multe ori am vrut sa imi fac bagajelul sa plec dar nu m-a lasat inima niciodata pentru ca tin la el (cred ) spun (cred) pentru ca practic nu mai stiu ce simt ...Nu mai stiu ce e in inima mea.El spune ca tine la mine, si se vede ca tine dar intr-un fel care nu prea imi place.Adica ma jigneste eu ma supar,el tipa, eu incep sa plang. apoi se roaga in genunchi sa il iert ca nu o sa mai faca si bineinteles se repeta de fiecare data.Ce sa fac oameni buni? El ma iubeste dar e foarte gelos, nu accepta sa ies cu fetele fara el, se supara daca vorbesc cu fosti colegi. daca un baiat imi face complimente el sa il ia la bataie.E ceva wow.Ce sa fac ajutati-ma ..desi sunt un om vaccinat laughing nu am habar ce sa fac

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu va tine, iar tu stii asta!

15 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Depinde de ascendent, aflai ascendentul si vezi ce e de capul lui.Ascendentul se afla din ora/ziua/luna/anul in care e nascut.In plus Afli in ce zi e nascut(marti, miercuri 4 aprilie asa mai departe)Si fiecare zodie in parte, are unele parti pe care indivizi incearca sa le ascundahappy Verifica la tine sa vezi cam cat de exact e.

| OnlineZ explică:

Chiar va multumesc tuturor celor ce mi-au dat cate un sfat! Daca as putea v-as alege pe toti castigatori, v-as lua acasa sa ma mai treziti la relitate cateodata. Sunteti minunati, pentru ca mi-ati confirmat ceea ce eu de mult stiam dar nu voiam sa accept.Ma asteptam la raspunsuri de genu. Pacat, asta e cruda realitate!winking Nu exista dragoste ca in basme laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnlineZ):

M-ai chemat?! happy
Ma dezamagesti profund cand spui ca nu exista dragoste ca in basme.Nici nu stii cate frumoase adormite am trezit din somnul lor adanc cu cuvinte ca "hai scoala odata ca da cafeaua aia in foc", sau "el la ce ora vine inapoi?".
Dragoste ca in basme poate nu, dar ca intr-un desen animat eu zic ca se rezolva.Da, chiar daca ne iubim ca Tom &Jerry, tot timpul avem grija sa aparem vii in urmatorul episod.

"Si au trait fericiti pana la adanci batrane..." hai ca-i urat si deprimant: "Si s-au bucurat de viata cu cine au putut pana la adanci batraneti." asa da! happy

| neutrino a răspuns:

Daca tu iti doresti inca de pe acum un asemenea stapan, ba si tampit dupa spusele tale, care te iubeste jignindu-te, atunci totul este ok.

| OnlineZ explică (pentru neutrino):

Stiu ca nu e normal,dar cateodata mi se goleste mintea,nu mai stiu ce sa fac, de la o vreme mi-e frica sa ies in fata si sa infrunt viata.Mi-e teama de suferinta pentru ca imi ajunge cate am patimit, mi-e teama sa fac ceva si nu de frica lui.E greu sa iei o decizie in astfel de situatii, desi tu poate gandesti ( ce proasta e, sta cu unu care o jugnesste ) asa gandesc si eu cu mintea dar inima asta nu ma lasa sa fac nimic. Acum 2 saptamani ne-am certat si i-am dat un ultimatum, parea ca si-a dat seama ca. daca mai continua nu o sa iasa nimic si ca o sa ma piarda.acum se comporta ft frumos, parca nu este el. Sper sa tina.

| neutrino a răspuns (pentru OnlineZ):

Nu va tine, iar tu stii asta!

| Emilian65 a răspuns:

Gelozia boala grea de vindecat. Daca este asa gelos, lasa-l si gaseste-ti un baiat care sa nu mai fie atat de gelos si care sa te iubeasca cu adevarat.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu seamana barbatii berbec cu femeile berbec. La perfectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a plictisit de tine dar ca un patetic sta in genunchi de fiecare data pentru ca stie ca mult mai rau e sa fie singur. mai ales la ce comportament de idiot are. daca nu vrei sa fii mereu incarcata "sufleteste" las-l in voia lui si pleaca, meriti pe cineva mai omenesc.

| OnlineZ explică (pentru anonim_4396):

Este posibila si varianta asta dar el se comport minunat pana se enerveaza ..cand se enerveaza e alt om. Nu mai stiu.Cu siguranata daca continua asa nu o sa raman cu el.Nu imi bat joc de viata mea.

| TanteMarianne a răspuns:

Aluluia,ca ai pus si zodia baiatului. e normal sa fie asa un nativ berbec.berbeci sunt firi puternice,pasionale destul de orgoliosi si au in sange agresivitatea si enervatul repede (mai ales baietii) spune-i numai sa nu se mai enerveze atat de mult atunci cand si tu si el gresiti. daca e gelos si nu te lasa sa iesi cu prietenele inseamna ca nu are incredere in tine. incearca sa organizezi un date. pentru zodia berbec este indicat ar fi ceva mai aventuros,dar poti incerca si cev aasemanator cu sfatul asta :Berbecul adoră să se simtă important și, în același timp, să facă mișcare, să fie activ. Puteți începe prin a cumpăra bilete la un concert sau un alt eveniment important, având grijă să aveți cele mai bune locuri. Astfel, se va simți privilegiat și va putea să se uite de sus la cei din ultimele rânduri. Apoi, seara poate continua la un club, unde Berbecul își va putea folosi energia dansând pe ritmuri cât mai sălbatice. De asemenea, puteți avea succes la un Berbec și dacă mergeți împreună la un eveniment sportiv. Îi place să vadă cum atleții se întrec pentru a doboră recorduri sau pentru a-și dovedi forța fizică.in rest nuprea ai cum sa-l schimbi berbeci o au pe alor,sunt greu de schimbat. uite niste sfaturi ce sa NU faci, pentru ca NU-I PLACE :
Chiar daca il vezi deja incaltat in papucii traiului conjugal, ducand zi de zi gunoiul si atipind in fata televizorului, nu-i da de inteles in nici un chip ca te gandesti la asta. Barbatul Berbec trebuie sa fie mereu mobilizat de viziuni glorioase, in care sa se inchipuie infrangand fara drept de replica barbatii mai straluciti, mai bogati, mai inalti si mai bronzati decat el, care incearca in zadar sa iti intre in gratii.
Chiar daca trebuie mereu sa il provoci, nu intinde totusi prea mult coarda! Dupa ce te-ai intalnit de cateva ori cu el, poti fi ispitita sa il suni, intr-o dimineata de duminica, si sa ii propui o mica iesire pe afara. "Ma simt libera si lipsita de orice fel de inhibitii ori prejudecati astazi!", i-ai putea spune. "Grozav!", ar replica el, cu insufletire, inchipuindu-si ca ar putea fi vorba despre o plimbarica prin parc. Apoi, da-i peste cap toate asteptarile, spunandu-i ca il inviti sa sariti impreuna cu parasuta sau il provoci la o partida de bungee jumping. Femeile care se joaca astfel cu mintea unui barbat Berbec nu au cum face multi purici impreuna cu acesta. De obicei, lui nu ii place sa fie derutat ori deturnat din ideile pe care si le face. Daca insisti itr-un astfel de comportament, poti afla, dupa ce ai castigat o batalie, ca de fapt ai pierdut razboiul.
Aminteste-ti mereu o lectie extrem de importanta... Subtilitatea si tactul sunt mai mult decat necesare atunci cand vrei sa cuceresti un barbat Berbec. Chiar daca, in aparenta, se vrea si se arata agresiv ori un dur razboinic, iubitului Berbec ii place sa te porti cu el ca si cu un bibelou, asezandu-l grijuliu, pe noptiera dragostei, cu mainile acoperite cu manusi de matase. Nu incerca niciodata sa ii bagi pe gat, impotriva vointei sale, lucrurile care crezi ca i-ar prii. Intr-o astfel de situatie, nu as vrea in nici un caz sa fiu in pielea ta!

acum un sfat ce sa FACI, iar LUI SA-I PLACA :
Acest tip de barbat adora senzatiile tari ale vanatorii amoroase si pare sa fie pasionat mai mult de panda si tacticile cuceririi decat de obtinerea trofeului ca atare. Asadar, daca ai de gand sa il prinzi in mrejele tale, ai face bine sa iti pui in picioare niste pantofi de sport si sa faci un jogging cat mai alert, pana il umpli de sudoare si il aduci in pragul epuizarii. Iti garantez ca o sa-i placa asta!
Totodata, ca sa cuceresti inima, mintea si sufletul barbatului Berbec, poti incerca sa il flatezi cu niste sageti bine tintite in binecunoscutele lui puncte slabe. Ridica-l pe un piedestal, marturisindu-i cat de bine te simti in prezenta lui, si ce noroc ai avut atunci cand drumul destinelor tale s-au incrucisat. De vreme ce barbatul Berbec are tot atat de multa modestie precum Donald Trump sau Gigi Becali, se va simti in al noualea cer, multumindu-i Domnului ca exista pe lume o femeie inzestrata cu atata bun gust!
Ceea ce il scoate din minti pe un barbat Berbec este intalnirea unei femei imprevizibile. El pretuieste la sexul opus o personalitate unica (asemeni celei cu care ii place sa creada ca este daruit), capabila sa il stimuleze, sa il provoace la actiune si sa tina pasul cu energia lui clocotitoare. Poate stii deja ca, adeseori, barbatii Berbeci prefera masinile puternice si rapide, dar ar trebui sa fii constienta ca insasi motorul mintii lor alearga cu o viteza ce depaseste de multe ori limita legala. Acest fapt ar trebui sa fie indeajuns pentru a provoca si atrage orice femeie cu sangele fierbinte. Motorul personalitatii Berbecului nu este insa alimentat numai cu energie trupeasca. Unii nativi din zodia Berbecului, asemeni lui Nichita Stanescu sau Rene Descartes, sunt ispiti de cursele de formula intai ale filozofiei sau literaturii.

nu-ti fa griji te iubese, dar ai totusi grija cu agresivitatea unui berbec nu-i de gluma. vezi sa arunce dulapul pe tine sau sa-ti dea cu tigaia in mijlocul capului. daca nu poti sa-l calmezi deloc sau mai apare vreo problema nasoala rau de tot, eu zic totusi sa ai o discutie serioase intre 6 ochi (adica tu 2ochi, el 2ochi si pshihologul 2ochi =2x3=6ochi ) si daca totul e din ce in ce mai desparte-te de el, dar nu cred ca o se ajunga in halul asta.

| Liliana1981 a răspuns:

Pleaca, nu mai sta. Bine, nu acum-acum nici nu poti, ca se comporta frumos. La prima abatere. Dar intre timp obisnuieste-te cu ideea ca n-o sa mai fiti impreuna, gandeste-te la ce o sa faci, unde o sa mergi. Altfel, in momentul in care o sa greseasca din nou, o sa-i mai dai inca un ultimatum, si inca unul... Si stii ce-i rau in asta? Ca in timpul asta viata trece, in defavoarea ta.
Ai ori varianta asta, ori sa fii nevoita sa taci toata viata( ca oricum si daca ai vorbi n-ai avea cu cine te intelege) si sa asculti acuzele lui- ca orice s-ar intampla tot tu esti vinovata.
Crede-ma, stiu ce spun.

| Love4Music a răspuns:

Incearca sa citesti articolul asta, omul e foarte bun si se pricepe in ce face. http://www.nlpmania.ro/......personale/

Nu cred ca o sa tina, e o dependenta reciproca intre voi. Daca il parasesti e distrus. Dar el o sa uite si iar o sa inceapa, el e mai mult dependent de tine decat cat te iubesti. O persoana pe care o iubești o saruti, o mangai, ii amintesti in fiecare dimineata cat de frumoasa e...
Acum depinde de tine cat de mult vrei sa amani si sa continui cu suferinta.
o zi buna

| OnlineZ explică (pentru Love4Music):

I-aam dat un ultimatum si e ultima sansa care i-o acord, daca nu e clar ca nu mai are rost! Sper sa nu imi fac mai mult rau!

| Anonim340 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa începi sa discuți cu el, dar înainte sa iti promită ca nu bpva mai tipa la tine. Este cam ciudat ca te iubește dar te maltratează...
Deci trebuie sa vorbești cu el, si FĂRĂ FRICA! happy
Tine minte: Frica exista doar in mintea tawinking bafta si sper sa continuați relația dar mai bine happy

| Ionescus a răspuns:

Renunță la el. Vrei sa trăiești o vata cu o bruta?
Treptat indeparteaza-te de el. Daca devine agresiv depune-i și o reclamație la Politie.Nu te risca sa nu fii înmormântată în mireasa.Sufletul tău conteaza.Baieti se găsesc pe toate drumurile și mai și ca bruta
Pa.Sa ai grija de tine.