| isa_9377 a întrebat:

..se poate face avort la 14-15 saptamani de sarcina? vreau un rasp avizat multumesc

Răspuns Câştigător
| BRG a răspuns:

Sărut mîna de ce vrei să avortezi? Nu te gîndești că omori un suflet nevinovat? Cum o să te simți știind că în loc să ai un copil tu l-ai omorît? Cu ce a greșit el s-au ea? Dumnezeul nostru iubitor este total împotriva celor care recurg la avort asta fiind singura cale în opinia lor, ce-ai fi spus tu dacă ai fi știut că mama ta ar fi vrut să facă avort să scape de tine cînd era gravidă, cum te-ai fi simțit? De ce să faci așa un lucru odios, așa o crimă. Dumnezeu ne iubește pe toți așa cum sîntem și dă ploaie și soare și peste cei buni și peste cei răi, de ce să îl mînii pe Dumnezeu așa de tare, cu ce ți-a greșit copilașțiu care îl aștepți de vrei să scapi de el? Și tu vrei un răspuns avizat nu? Adică cineva care să te ajute să duci planul la bun sfîrșit adică crima. Biblia cuvîntul lui Dumnezeu are cele mai avizate răspunsuri, iar în Biblie cele care fac avort vor suporta pedeapsa lui Dumnezeu.

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pana la 3 luni poti face avort adica 12 saptamani de sarcina, poate ca merge si la 14-15 dar e cam riscant si nu cred ca se prea poate. Dar totusi gandeste-te bine ca e un pacat foarte mare sa omori un prunc, nu te-ai gandit la asta? Nu te acuz doar ca trebuia sa te fi gandit la consecintele actului sexual, sa nu o faci sau sa te fi protejat ca copilu` nu e de vina de greselile parintilor, ai un copil, asuma-ti consecintele, depinde si de varsta ta...

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Pai ma poti sa mori la 15 saptamani daca faci avort, si de ce sa il dai afara tocmai acum, deja s`a dezvoltat putin si e o fiinta nevinovata ca n`ati avut voi grija. pastreaza`l asta daca stie mama ta, dar nu te sfatuiesc sa avortezi, kuta pe youtube avort live, sa vezi cum baga o substanta in femeie si copilu se descompune viu, si o sa ramai u cu el pe constiinta, era descompus saracu straight face

| isa_9377 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi dar incercati sa nu ma condamnati asa aspru pentru ce vreau sa fac eu as pastra copilul stiu ca e un pacat mare sa avortezi dar pur si simplu nu am posibilitatea de al creste in acest moment... iar tatal meu nu ar fi de acord ca eu sa am un copil fara tata...credeti-ma! nu imi doresc sa fac asa ceva dar consider ca e mai bine asa decat sa il aduc pe lume si sa duca o viata plina de lipsuri si de greutati.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, se poate dar e destul de riscant. Riscul este de a rămâne sterilă permanent.
Şi totuşi, dacă vrei şi crezi că sarcina este nedorită NU EZITA şi FĂ-O.
Porcăriile cu păcat şi "suflet nevinovat" sunt pentru romantici visători şi nu pentru realişti!

Dumnezeu nu există.

Spor!

Abh
| Abh a răspuns:

La varsta asta de sarcina, nu iti mai face nimeni avort, produsul de conceptie e mare, se numeste deja fat si are in jur de 250 de grame si 20 de cm.Cum de nu ai spus nimic parintilor tai pana acum, nu ti-ai dat seama ca esti gravida? Vrei, nu vrei o sa fii mamica peste 5 luni.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, eventual microcezariana daca ai probleme grave de sanatate care te impiedica sa duci sarcina la termen. Avort la cerere, in nici un caz.

| isa_9377 explică:

Nu vreau sa imi asum acest risc de a ramane sterila si oricum nici un doctor nu va mai fii de acord sa imi faca un avort asa ca vreau sau nu trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea si cu gandul ca voi fii mamica.

Abh
| Abh a răspuns:

Te felicit pentru decizia luata, sunt convinsa ca parintii te vor ajuta, fii tare!

| danluvug a răspuns:

Avortul in Romania se face pana la 14 saptamani din momentul conceptiei. Dar daca ne gandim la urmarile avortului de ce ar dorii cineva sa faca avort cand sunt si alte solutii de ex nasterea copilului si in cal mai "rau caz" copilul poate fi dat la infiat.

E bine sa ne informam si despre ce inseamna cu adevarat avortul mai multe detalii le gasiti pe linkurile de mai jos:

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

Pe langa perspectiva medicala poate sunteti interesati si de perspectiva crestina:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket am o intrebare te-ai gandit cel putin si la sentimentele acestei femei cand ai dat raspunsul? cum adica Dumnezeu nu exista si ca faza cu pacat si nu stiu ce este doar pentru cei visatori? Intradevar daca nu isi doreste copilul va fi destul de greu dar trebuie sa priveasca din toate punctele de vedere. daca avorteaza acum e posibil sa ramana sterila si cand isi va dori un copil ce va face daca nu va putea sa aiba unu pai. d a a avut unu dar la omorat.GANDESTE kongeriket inainte sa dai un sfat
Oricum. @isa felicitari ca ai ales sa pastrezi copilul si ce pot sa iti zic atunci canda se v naste sa fie o minune de copil sa iti aduca numai bucuri si sa vezi ca faci ce e mai bine daca-l pastrezi happy succes si sa iti iubesti muult copilul :* caci el este minune de la Dumnezeu si el iti va aduce cele mai multe bucuri in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunteti contra avortului...nici un fat nu este un suflet nevinovat sau cum il numiti voi pe aici.decat sa iasa un infractor pe strazi mai bine sa nu fie deloc! un copil nedorit poti sa-l imbraci in aur ca tot nedorit ramane! asa ca daca poti sa-l dai afara fa-o fara scrupule. faza cu D-zeu este relativa.ne este imputata de religie. D-zeu exista. dar nu cum ne este noua prezentat!

| Mely616 a răspuns (pentru BRG):

Ca esti un sau o proasta care nu gandeste si e indoctrinat/ă. Cum sa nu facă avort daca nu il vrea? Sau daca nu are cu ce sa il creasca

| Mely616 a răspuns (pentru kongeriket):

Exact. E cel mai bun raspuns pe care l-am vazut. Te sustin.