| daniel1 a întrebat:

Am o intrebare, sper sa-mi raspundeti cat mai concret si cei care stiu exact cum sta treaba!

Am facut o operatie de fimoza acum 2 ani pentru ca nu mi se decalota penisul complet.
Medicul respectiv cand am fost la control nu mi-a spus ca nu ar fi nevoie de o astfel de interventie si m-a program pentru. operatie.
Cred ca mi-a facut circumcizie sau doar mi-a taiat din preput.
Eu nu mai simt nimic la un act sexual si am citit prin diverse siteuri ca nu trebuie sa-ti faci o asemenea operatie, fel si fel de pareri, unii spun ca atunci cand ai fimoza e bine sa o faci iar altii ca nu e bine deloc.
Ce mi s-a adeverit a fost ce scrie aici :
Circumcizia
O circumcizie tipica conduce la pierderea aproximativ jumatate din suprafata externa a penisului, si intre 50- 80 la suta, sau mai mult, din nervii erogeni, inclusiv:

- "banda (mucoasa) crestata" a lui Taylor, care este principala zona erogena a corpului barbatesc (capatul sau buza preputului). Acesta structura senzitiva unica, superior specializata, este prevazuta de la natura cu crestaturi moi, usoare, cu rol de a stimula labiile interioare si puctul G la femeie, in timpul actului sexual, si are o senzitivitate comparabila cu cea data de buze. Imagineaza-ti cum ar fi sa saruti fara buze!
- frenulul, care e pielita in forma de V de sub glandul penisului, extrem de erogena. (daca esti circumcis probabil ca ai o mica bucata din asta ramasa dedesubt, imediat sub gland, - acum atinge-o si simti placerea, si imagineaza-ti ca normal ar fi trebuit sa ai un frenul de 3-4 ori mai lung si mai gros, de aceeasi senzitivitate erotica)
- intre 10000 si 20000 de terminatii nervoase erogene de diverse tipuri, care pot detecta variatiile subtile de presiune si intindere, usoare schimbari de temperatura si gradatii fine de textura
- mii de receptori sensibili la atins numiti corpusculii Meissner, care se afla si in buricele degetelor
- functia de glisare a preputului, glisarea non abraziva a truchiului penisului care faciliteaza actul sexual usor, comfortabil si placut pentru ambii parteneri
- sistemul de aparare imunologica a preputului, care produce anticorpi imunoglobina si proteine antibacteriale si antivirale cum este enzima numita lisozoma, un puternic distrugator al virusului HIV, de asemenea gasita in laptele de mama si lacrimi.
- receptorii estrogeni, al caror scop inca nu este pe deplin inteles de stiinta
- glandele apocrine ale preputului, care produc feromoni, adica "parfumul", mesagerul chimic al naturii
- protectia si lubrifierea glandului, care este proiectat de natura ca un organ intern, ca vaginul femeii. Sexul natural presupune contact intre cele doua organe interne.
- prima experienta sexuala unica din viata baiatului

Am o bucatica de piele din preput care imi atarna in jos, cand ating bucatica aia de preput ma excit foarte mult, exact ce zice si acolo.
Cred ca am facut o greseala mare si asa voi ramane.

Chiar nu mai simt nimic intr-un act sexual, dar am crezut ca nu mi se face circumcizie ci doar o interventie pentru fimoza!
Si cineva de aici spunea ca cei cu fimoza au nevoie de asemenea interventie dar multi au spus ca e cel mai bine sa-ti dispara prin act sexual asa cum ar fi trebuit si la mine.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ramaneai cu fimoza, orice act sexual ar fi fost imposibil, fiindca fimoza se strangea in timp si nu ar mai fi permis deloc decalotarea penisului, iar la un moment dat ar fi oprit si urinarea. Operatia pentru fimoza este, in mod obligatoriu, circumcizia. Sunt milioane de barbati circumcisi care au o viata sexuala foarte satisfacatoare, asa ac eu cred ca problema ta este strict psihologica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daniel, iti inteleg problema. Dar sa stii ca am vazut sute de pacienti cu fimoza, nici macar unuia nu i s-a largit de la sine inelul preputial asa cum zici tu. Ma indoiesc serios ca e posibil (si sunt medic).
De asemenea am vazut sute de barbati circumcisi si toti se plangeau de o scadere usoara a sensibilitatii. Dar usoara, in nici un caz la dimensiunile pe care le prezinti tu. Viata m-a invatat ca exceptiile sunt prea rare pentru a fi luate in considerare inainte de a elimina si alte cauze, de aceea te intreb: la psiholog ai fost, totusi? La un psiholog cu activitate de sexolog, care sunt convinsa te-ar putea ajuta semnificativ.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Parerea mea e ca ceea ce ai facut tu e bine, trebuie, dar cauza din care nu mai simti placerea e o greseala medicala.De ce. "frenulul, care e pielita in forma de V de sub glandul penisului, extrem de erogena." ti-a fost afectat, taiat practic mult prea mult decat trebuie, operatia parerea mea nu a reusit dar medicii nu au spus nimic.De ce spun asta, stiu un caz asemănător

| daniel1 explică:

Brigaela, ori m-ar fi deranjat in permanenta si n-as fi putut avea un act sexual ori din actul sexual s-ar fi largit preputul in mod normal.

Uite ce zice aici si la fel este senzatia si la mine :
frenulul, care e pielita in forma de V de sub glandul penisului, extrem de erogena. (daca esti circumcis probabil ca ai o mica bucata din asta ramasa dedesubt, imediat sub gland, - acum atinge-o si simti placerea, si imagineaza-ti ca normal ar fi trebuit sa ai un frenul de 3-4 ori mai lung si mai gros, de aceeasi senzitivitate erotica)
DACA ESTI CIRCUMCIS PROBABIL AI O BUCATICA DE PIELE RAMASA ACOLO CARE PARE SI INESTETIC.

- acum atinge-o si simti placerea, si imagineaza-ti ca normal ar fi trebuit sa ai un frenul de 3-4 ori mai lung si mai gros, de aceeasi senzitivitate erotica)

Asa e si la mine cand o ating ma excit, aia cred ca este ramas din preput.

Nu cred ca cei care au spus asta mai sus nu stiu ce vorbesc, cel putin asa simt si e si la mine.

Este si de ordin psihologic dar eu de ce nu sunt nimic in vagin?
Din cauza ca mi s-a taiat preputul!