| yanny2112567231312 a întrebat:

Am o întrebare urgenta care ma neliniștește... Am avut contact sexual și fiind virgina nu a curs sânge de ce? Iar acum am stări de greata am vomitat și ma simt rău în corpul meu. As putea fi însărcinată? va rog vreau un răspuns bun. Sunt foarte speriata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata doar in perioada fertila dar chiar si atunci rata de succes este doar in proportie de circa 85%. In afara perioadei de fertilitate probabilitatea de a se forma o sarcina scade cu atat mai mult cu cat sexul are loc la o data mai indepartata de cele 5 zile considerate ca fiind posibil fertila femeia, aceasta fiind in medie de circa 5-15% si chiar spre max.3% in zilele situate in preajma menstruatiei. In acest caz/situatie o sarcina se poate forma cu totul accidental. Fericirea ta depinde de data la care a avut loc incercarea de dezvirginare, deci in ce perioada a ciclului menstrual te afli in acest moment.Cat despre starile descrise de tine acestea nu pot fi reala deoarece in corpul tau deocamdata nu exista nici macar un germen de-al embrionului care sa provoace asemenea stari ca cele descrise de tine, Totul se datoreaza fricii/spaimei/groazei de o eventuala/ipotetica sarcina generate de starea ta de paranoia. In concluzie, sangerarea nu este obligatorie la circa 40% dintre femei nu apare sangerarea, cat despre probabilitatea de a ramane insarcinata sepoateda un raspuns cert si corect doar daca mentionezi perioada ultimei menstruatii, data la care urma sa apara urmatoarea menstruatie, data la care a avut loc dezvirginarea, ce tip de ciclu menstrual ai, adica regulat sau neregulat si cel mai important daca s-a ejaculat sau nu in vagin. Doar stiind aceste date se poate da un raspuns CONCRET si mai ales CORECT. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Daca nu ti-a curs sange inseamna ca aveeai himenul elastic. Daca nu a lasat in tine nu ai cum sa fi insarcinata.

| neutrino a răspuns:

Daca sexul a fost neprotejat atunci te poti astepta si la o sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Nu a curs sange din doua motive:
1. Ai fost dezvirginata mai de mult de un alt iubit;
2. Ai himenul prea elastic si nu s-a rupt odata cu primul act sexual.
Daca actul a fost neprotejat, cu siguranta el a ejaculat in tine sa din aceasta cauza ai semnele pe care le ai, adica semne de gravidie.

| madalinamadu a răspuns:

Nu ai precizat dacă a fost contact sexual protejat sau nu, dar dacă eşti neliniştită probabil că nu. Nu ai sângerat pentru că ai himenul elastic şi el nu s-a rupt. Treaba cu sarcina e greu să ştii dacă există sau nu pentru că depinte foarte mult când ai avut ultima menstruaţie, dacă este regulată sau nu şamd. Cât despre stările de greaţă, ele pot avea loc şi din cauza stresului.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Nu este obligatoriu ca sangerarea sa apara la primul contact sexual. Mai ales daca himenul este elastic.

Daca vrei sa stii sigur daca esti sau nu gravida, poti cere ca farmacie un test de sarcina, sau poti merge la ginecolog. Fie apelezi la un cabinet medical privat si platesti consultatia, iar daca nu iti permiti, mergi la medicul de familie si ceri o trimitere la medicul ginecolog. Asa nu mai trebuie platita consultatia.

| yanny2112567231312 explică:

Mulțumesc mult tuturor care m.ați ajutat cu răspunsuri. Mi-au fost de folos. Mulțumesc mult!