| killerkiss a întrebat:

Am o problema.
Am un iubit de 1 an. Recent am inceput sa ne certam din cauza celei mai bune prietene ale mele. Si nu ne certam pentru ca ea se baga intre noi. Ne certam pentru ca prietenul meu e gelos. El crede ce pentru mine ea e cea mai importanta persoana, si ca ei i acord cea mia mare atentie si asa...
Acum, normal ca si ea e importanta pentru mine( ca doar e prietena mea cea mai buna) dar niciodata nu am pus-o pe ea mai presus de cat el.
Am incercat sa ii zic frumos si calm ca nu a adevarat, ca el e cel mia important, ca pe el il iubesc,...,..., dar nu intelege si totu sa transformat intr-o cearta. El a inceput sa o jigneasca pe prietena mea, sa o injure.
Atunci m-am suparat si acum nu ne mai vorbim.
Prietena mea nu mi-a zis niciodata ceva rau de el, chiar il simpatizeaza.
Acum ce vreau eu: Eu vreau sa il fac sa inteleaga ca el e mai important, si sa nu o mai jigneasca pe prietena mea.
Eu consider ca, chiar daca nu o suporta pe ea, macar de dragul meu ar trebui sa o suporte.
Voi ce credeti? dati-mi un sfat. fundita happy

Răspuns Câştigător
| Miha1308 a răspuns:

Dupa parerea mea exagereaza putin.Este vorba totusi de prietena ta cea mai buna si nu are nici un motiv sa fie gelos, nu este baiat si nu imi dau seama de ce anume isi face griji.El nu are prieteni? nu iese cu ei? Lui i-ar placea ca tu sa te certi cu el pentru faptul ca si el are prieteni? Ar trebuie sa ii explici ca mai ai si tu nevoie de prieteni iar pentru simplul fapt ca esti cu el nu inseamna ca trebuie sa te izolezi de prietenii tai, sa nu faci asta niciodata.Incearca sa vorbesti inca odata deschis cu el, sa ii mai explici inca odata cu exemple concrete(ce ti-am spus mai sus de exemplu cu prietenii lui) si sa il faci sa incerce sa se puna un pic in situatia ta, sa inteleaga ca tu pe el il iubesti si ca totusi tii si la prietena ta.Iti petreci mai mult timp cu prietena ta cea mai buna decat cu el? Daca da, poate asta il supara si in situatia asta ar trebui sa faci tu cumva sa nu se simta neglijat sau asa.Altfel daca nu are un motiv bine intemeiat, nu inteleg de ce e gelos. Sper sa reusesti sa il convingi.mult succes :*

Miha

3 răspunsuri:
| NuAmGăsitNume a răspuns:

Cred ca daca te`ar iubi nu ar face asa ceva. Spune-i chestia asta. Si ca sa il impaci, fa`ti tu un program in care sa petreci la fel de mult timp cu amandoi. Daca tot mai comenteaza, inseamna ca nu te merita.(baieti mai sunt :*)

| tpu2011_1353 a răspuns:

Hm.nu vreau sa tin cu iubitul tau. Insa poate el stie ceva despre prietena asta a ta, ceea ce tu nu stii.Sunt multe fete usuratice si atunci cand esti vazut/a cu ele primesti acceasi eticheta.In cazul in care prietenul tau e gelos din cauza timpului incearca sa ii vorbesti, n-ai facut bine ca nu i-ai mai vorbit caci astfel i`ai demonstrat ca ea e mai importanta decat el.Deci eu zi sa-l suni si sa vorbiti calm si fiecare sa spuna ceea ce are pe suflet.Mult noroc.

| Brunette_3557 a răspuns:

Mai explica-i odata ca nu are de ce sa fie gelosbatting eyelashes si ca nu are de ce sa se poarte urat cu prietena ta:* si ai dreptate de dragul tau ar trebui sa o accepte:*