| smartalogu a întrebat:

Am si eu o intrebare mai mult lingvistica. Nu as vrea sa par nesimtit dar am dat de o problema. Minorii, usi ca nu e de voi. Deci slobod in dex inseamna liber da, iar pluralul este slobozi. E pe de alta parte sloboz in dex inseamna... las ca stiti voi mai bine ce inseamna. E, care ii e pluralul?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Există verbul "a slobozi" care înseamnă a elibera, a da drumul.
Există adjectivul slobod (exemplu: Slobod la gură) care se acord în gen, număr şi caz cu subiectul (exemplu: Ei sunt SLOBOZI la gură).
Şi, mai există substantivul sloboz care face parte din argoul de stradă dar care nu are plural pentru că este o "denumire" generică. Sloboz denumeşte totalitatea şi nu are formă de plural. Mai lingvisitc, este defectiv de plural.

Sănătate.

8 răspunsuri:
| lilboutique a răspuns:

Slobozi e pluralul tongue

| asya a răspuns:

Acest cuvant nu se foloseste decat in anumite parti ale tarii! de exemplu in ardeal, insa mai mult se foloseste la tara!,, A slobozî găinile!(adică a da drumul găinilor). Deci pluralul cuvantului sloboz, in sensul vrut de tine nu exista! Caci verbele nu au plural, doar timp!
No ce zâci? Slobod îi a colinda să-ț explic cum stă cu dex-urile aste?

| Elena1234456 a răspuns:

Nu cred ca are plural happy.

| Africanwitch a răspuns:

Substantivul 'sloboz', nu este unul chiar literar. Face parte din argoul de strada. Acest cuvant poate proveni de la verbul 'a slobozi': a da drumul, ce la persoana I singular se conjuga 'eu slobod'.
Iar adjectivul 'slobod' e un cuvant popular, care da, inseamna 'liber' si are ca si plural 'slobozi'.

| liz23 a răspuns:

Lingvistic vorbind... exista dex si google. dilema care este?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sloboz nu are plural. E doar o cantitate mai mare de sloboz, sau una mai mica. Cum la bani nu prea se foloseste singularul cand vorbesti despre o suma... chit ca ai 1leu, sunt bani.

| Alina. a răspuns:

Sensu care se refera la sperma nu are plural pentru. ca nu spui "spermele""sau spermii" de ex : soare plural "sori" ceva de genu, exprima o cantitate care nu se divide sau un lucru existent doar sub forma singulara. Sper sa nu gresesc. Apropo is minora. Salut!