| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa ti se rupa himenul si fara act sexual? daca da cand va fi contact sexual iti va curge sange?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deflorarea nu este întotdeauna însoțită de sângerare, pur și simplu membrana himenală nu este vascularizată.
Dacă nu este un contact sexual, cazurile sunt extrem de rare cu altă cauză cum ar fi baletul, gimnastica.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, se poate - vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657

2. Depinde dacă ruperea a fost completă sau parţială!

Oricum, la primul act sexual NU este "obligatorie" sângerarea :)

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

1. Mie nu, ei da.
2. Nu, nici ei, nici mie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca himenul a fost rupt in afara actulul sexual, atunci cand vei face sex nu-ti va curge sange.

| Danysan a răspuns:

Himenul nu se rupe in toatalitate daca nu ai act sexual.Dar daca iti bagi ceva acolo sau ai avut un accident poti sa il perforezi logic.Masturbarea duce la perforati si rupturi de Himen mai des dar apare si din alte cazuri.Categoric ca in timpu actului sexual o sa se produca o ruptura masiva si o sa sangerezi mai mult dar e posibil sa ai Himenul elastic si sa nu curga nimic sau ceva foarte infim.Recomand daca ai dubii sa mergi la un ginecolog si daca din greseala ai provocat vreo ruptura mai serioasa acolo iti va spune. Poti sa faci si o operatie de Himenoplastie daca te simti aiurea si vrei sa fi fata mare cand te casatoresti dar nu vad rostu de vreme ce conceptiile s-au cam schimbat.In rest stai linsitita ca si daca l-ai perforat nitel cand o sa o faci prima oara asa cum trebuie o sa curga pentru ca se face praf la o penetrare mai dura si de lunga durata.seara faina.

| grab a răspuns:

Da, se poate rupe si fara act sexual. de la spagat si calariehappy dar nu prea se intampla.
daca deja e rupt calumea cand intra penisul, nu o sa curga niciun sange. daca e rupt incomplet o sa fie cateva picaturi.