| angelinthedark a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de voisad...prietenul meu e pe cale sa intre la inchisoare din cauza ca a condus beat si fara permis, a condus odata si a primit un an cu suspendare dar a repetat prostia si va avea curand proces, sunt sanse mari sa intre...imi dati va rog un sfat, ce sa fac, nu stiu ce mai fac daca chiar intra, cum am sa rezist? Cum sa fiu tare si sa trec peste? Deci nu pot sa imi imaginez asa ceva, fara elsad, il iubesc mult si m-am obisnuit cu el, oare ce sa fac in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| danysiiustin a răspuns:

Tu nu trebuie sa depinzi de el. tu nu esti cu nimic vinovata, te cred ca il iubesti si nu poti trai fara el dar tu nu poti face nimica cand el e inconstient, pentru ca odata ce repeta greseala e grav! daca crezi ca il iubesti si te iubeste il astepti daca nu incearca sa-l uiti pentru ca e un baiat inconstint si tu meriti mai mult!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa fie greu, dar o sa te obisnuiesti si cu asta. Poate o sa fie si ceva bun in chestia asta, adica poate in inchisoare va merge la dezintoxicare si va scapa de alcoolism, sau macar va invata sa-l tina sub control.

cami
| cami a răspuns:

Eu nu te inteleg. El cand a condus beat si fara permis, la tine, la cei dragi s-a gandit? Daca, Doamne Fereste! Ii aparea in fata un copil sau un batran? Daca se intampla vreo nenorocire? Asa te gandesti? + ca este recidivist.
Pe al tau iubit il scapa cutare, pe X-ulescu, ta-su, ca-i judecator, pe Y-ulescu ma-sa ca e procuroare, si uite asa ajunge tara asta in jos.
Daca ii da un an, doi, trei, fii alaturi de el, dar la mai multi ( fii si asa alaturi de el), dar incearca sa-ti refaci viata.

| Hombre a răspuns:

Problema.Cine se arde cu ciorba sufla si-n iaurt. Tipul nu stie sa-si apere curul lui daramite si pe tine. Dar cum bine spui a " repetat prostia'' plateste si pe prima si stia. Daca esti partasa mergi in suferinta alaturi de el. Daca nu la ce-ti pui paie in cap. Orice invat are si dezvat ...si ia o hotarare lasa bocitul. Cine si-o face sa si-o traga.Amin. Sane auzim de bine

| dydy22 a răspuns:

Dau dreptate celor de jos merita aceasat pedeapta pentru ca daca provoca un acident, dar daca il iubesti il cu adevarat il astepti

| madalina_8123 a răspuns:

M-am documentat putin pe baza putinelor informatii pe care le-ai dat si se pare ca, intr-adevar, prietenul tau nu prea are sanse sa iasa din aceasta situatie. Fiindca a beneficiat de suspendarea executarii pedepsei si a savarsit o noua infractiune in termenul de incercare, in mod obligatoriu instanta revoca suspendarea conditionata dispunand executarea in intregime a pedepsei care se va cumula cu pedeapsa pe care o va primi pentru a doua infractiune (pedeapsa pentru conducere fara permis este intre 1 si 5 ani de inchisoare; la fel si pentru. conducerea in stare de ebrietate). Deci, pedeapsa totala va fi de 3 ani (cam atat cred ca a luat prima data) + cat va lua acum. Imi pare foarte rau pentru el si, fara menajamente, trebuie sa te informez ca perioada care urmeaza va fi extrem de dificila pentru el, dar si pentru tine. Penitenciarul este unul dintre cele mai ingrozitoare locuri unde poate cineva ajunge (cel putin, in Romania). Este posibil ca dupa ce va iesi din inchisoare sa nu-l mai recunosti pentru ca mediul penitenciarului te schimba foarte mult. El va trebui sa se adapteze unor noi conditii de viata, unor noi reguli si sa indure tot felul de experiente neplacute. EL VA AVEA MARE NEVOIE DE TINE, DE PRIETENII SI DE FAMILIA LUI pentru a-si pastra integritatea morala si psihica. Va trebui sa-l vizitati cat mai des posibil. Cel mai probabil va executa pedeapsa in regim semideschis pentru ca nu cred sa aiba de executat mai mult de 5 ani. Asta inseamna ca va putea presta munca si desfasura activitati educative, culturale, terapeutice, de consiliere psihologica si asistenta sociala sub supraveghere in interiorul penitenciarului. Munca va putea fi prestata si in exteriorul penitenciarului, sub supraveghere, ceea ce este foarte important. Indiferent ce fel de munca va putea face, trebuie sa faca tot posibilul sa petreaca cat mai mult timp in afara pentru a mai scapa de mediul infect (la propriu si la figurat) al penitenciarului. Prietenul tau va putea cere dupa ceva timp (aprox 6 luni, sau chiar mai putin) schimbarea regimului de executare a pedepsei din regim semideschis in regim deschis si va avea castig de cauza daca a avut o buna conduita si a facut eforturi serioase pentru reintegrarea sociala, in special in cadrul activitatilor educative, culturale, terapeutice, de consiliere psihologica si asistenta sociala, a instruirii scolare si a formarii profesionale, precum si in cadrul muncii prestare. Regimul deschis are avantajul ca toate activitatile de mai sus pot fi desfasurate in afara penitenciarului. Daca, insa, comite o noua infractiune sau o abatere disciplinara grava in timpul executarii pedepsei, regimul de executare i se va putea schimba intr-unul mai sever (regim inchis). Cat timp se va afla in inchisoare, va veti putea scrie, corespondenta fiind confidentiala si neputand fi deschisa sau retinuta decat pentru motive temeinice referitoare la savarsirea unei infractiuni. La telefon veti putea vorbi, insa el va putea utiliza DOAR telefonul public cu cartela instalat in penitenciar. Convorbirile telefonice au caracter confidential. Il veti putea vizita in spatii special amenajate, sub supraveghere. FOARTE IMPORTANT: persoana condamnata care este staruitoare in munca, disciplinata si da dovezi temeinice de indreptare, tinandu-se seama de antecedentele sale penale, poate fi liberata conditionat inainte de executarea in intregime a pedepsei, dar numai daca a executat cel putin 2/3 in cazul pedepsei care nu depaseste 10 ani. Munca prestata, instruirea scolara sau profesionala au un rol decisiv deoarece, de exemplu, 4 zile de munca inseamna 5 zile executate. Pentru mai multe detalii iti recomand sa consulti Legea 275/2006 privind executarea pedepselor si a masurilor dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, Codul Penal art. 59, 61, art 81si urmatoarele, 86^1 si urmatoarele.
Repet, el va avea mare nevoie de tine, de prieteni si de familia lui pentru a trece cu bine de toate. Voi trebuie sa incercati sa-l pastrati asa cum il stiti (sanatos, echilibrat). Tineti-l mereu la curent cu ce se intampla in afara penitenciarului si nu uitati sa-l informati despre posibilitatile pe care i le ofera legea ca sa scape mai repede de acolo. CONTEAZA ENORM CONDUITA LUI. Desi tentatia va fi mare, sa nu incerce sa-si procure un telefon sau arme albe pentru ca se efectueaza controale chiar si noaptea si se rascoleste intreaga celula, se taie saltelele etc. si daca il vor gasi cu ceva, acest lucru ii va agrava situatia.

Imi pare rau ca nu ti-am putut da vesti bune in ceea ce priveste sansele prietenului tau de a scapa de inchisoare, dar sper ca informatiile celelalte iti vor fi de un real folos. Am considerat ca e mai indicat sa-ti prezint realitatea, asa cum o vad si cum o stiu eu. Multa sanatate si aveti grija de voi!

| mary_5801 a răspuns:

Sora mea a trecut prin aceeasi situatie.la a doua abatere, i-au dat un an, din care obligatoriu a facut 3 luni. cu un avocat bun. dupa 3 luni a venit acasa. daca era si beat al tau, atunci se complica.cred ca o sa faca pe putin 6 luni. poti decat sa fii langa el.in inchisoare e greu.are nevoie de pachete, si bani in permanenta. daca intra la rahova e mai bine ca e mai cald si mai curat. da sa nu-l bage la jilava ca e jale.asta daca e din buc.

| mary_5801 a răspuns:

In raspunsul meu era vorba de iubitul surorii mele, nu de sora mea.am facut greseala.imi cer scuze.

| dolyan a răspuns:

Dragostea invinge orice problema, dragostea invinge astepterea, dragostea alunga singuratatea, dragostea uneori TINE SI DE FOAME(parerea mea). Deci, daca il iubesti cu adevarat, il vei putea astepta, vei fi alaturi de el, il vei ajuta sa nu dispere, ARE NEVOIE DE TINE, toata lumea il va abandona, doar cei care il iubesc cu adevarat vor ramane prietenii lui, restul se vor transforma in niste simple "cunostinte", daca il vei parasi si tu, va suferi enorm(asta nu inseamna sa te sacrifici), in timpul cat el va fi departe, iti va fi foarte greu singura, vei simti multa tristete, dar atunci cand IUBESTI CU ADEVARAT, ASTEPTI SI O VIATA! Important este ca el sa inteleaga greseala facuta, iar dupa mine, nu cred ca o sa aiba o sentinta ft dura(daca nu au fost victime), cert este ca tu il vei putea astepta daca intr-adevar il iubesti. Fii alaturi de el, DACA POTI, si mai ales DACA IL IUBESTI! Trebuie sa te intrebi pe tine insati daca il iubesti atat de mult, incat sa ai puterea sa il astepti. ORICE LUCRU FACUT FARA IUBIRE; ESTE SORTIT ESECULUI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grav daca depinzi de el.
Imi pare rau sa-ti spun... dar asa ii trebuie.
E un inconstient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nici cel mai mic regret cind se plateste o prostie.Nici macar in ce ma priveste.

| sabin2010 a răspuns:

Imi pare foarte rau dar nu se poate decat daca ii platesti cautiunea si i se suspenda carnetul