| julia0123 a întrebat:

Ar fi trebuit sa imi vina menstruatia acum o saptamana si nu mi-a venit, am facut un test de sarcina dar mi-a iesit negativ. Este posibila o sarcina si am facut testul prea repede? Cam dupa cat timp se face testul de sarcina? multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul unui test de sarcina pe baza urinei al carui rezultat se poate considera ca fiind corect/valid se poate face face in a 8-a zi de intarziere a menstruatiei sau 21 de zile de la data ovulatiei. In comert au aparut teste mai noi, asa zise moderne care pretind ca un rezultat corect se poate obtine si dupa 14 zile de la ovulatie sau in prima zi de intarziere a menstruatiei. Cel mai degraba si anume dupa 10 zile de la ovulatie sau data sexului se poate face testul de sarcina prin analiza de sange, cu un rezultat corect (si fara posibilitatea de a se interpreta rezultatul) in proportie de peste 98%. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Klandestin a răspuns:

Pai depinde ce ai facut, si cum te-ai protejat!
Cel mai sigur dupa 21 de zile!

| Klandestin a răspuns:

Sau poate doar o dereglare

| iepurascufundita a răspuns:

Testul de sarcina se poate face si din prima zi de cand ai vazut ca ti-a intarziat, iar daca ai facut acel test dupa o saptamana trebuia sa-ti apara daca esti insarcinata sau nu, eu zic sa stai linistita, mie mi se intampla destul de des sa-mi intarzie si cate 10 zile, niciodata nu poti avea un ciclu regulat mai ales daca nu l-ai avut de prima data, de obicei ciclul se reguleaza dupa prima nastere

| Senesis a răspuns:

Repeta testul peste 2-3 zile. Recomandat ar fi sa il faci la 7 zile dupa actul sexual, eventual neprotejat. Ne trebuie mai multe detalii sa stim daca ai putea ramane sau nu happy

| julia0123 explică:

Nu folosim prezervativ, nici anticonceptionale dar ne protejam. Pana acum n-am avut probleme cu menstruatia, dereglare 1, 2 zile dar nu mai mult...