| Markusfrtt a întrebat:

Bai, prost am fost cand nu am ascultat. Fetele chiar si-o iau in cap cand vad ca le merge cu un baiat. Profita imediat de un baiat daca vad ca e bun cu tine. Asa e cu prietena mea. A vazut ca sunt bun cu ea si face pe a dracu cu mine. Cand i-am zis a zis ca nu. Dar pe naibii, asa sunt toate fetele. Profita dacs esti bun cu ele. Merita sa incerc sa ma schimb? Sa fiu alta persoana? Crede-ti ma ca am suferit mult si in trecut si in prezent. Eu cum comentez putin sau zic ceva, imi dau cu parerea gata. Sare in sus. Sunt genu de perspana care nu isi poate bate joc de nimeni. Pur si simplu nu pot. Ma gandesc inainte la durerea pe care ar si.ti-o a ea persoana. Dar e o proastie. Merita sa ma schimb? Ajutati-ma daca sunteti de acord. Cum sa fac sa nu imi mai pese de nimic?

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pai, care-i problema? Crezi ca esti singurul care a dat de o asemenea situatie. Generalizeaza pentru ca daca esti o "leguma" vei mai da de asemenea situatii. Simplu, fetei pare sa nu-i placa de tine atat cat o placi tu si atunci desigur toate fetele sunt la fel.
Atunci dupa primul tip care m-a dezamagit puteam si eu sa intiparesc fraza asta intr-o piatra : Toti sunt la fel.

| Markusfrtt explică (pentru Ofiintă):

Habar nu am. Ea spune ca ma iubeste mult si asa mai departe

| RAY a răspuns:

Parera mea este ca majoritarea profitam de persoanele bune,de exemplu eu lucrez ca pfa cateodata mai ajut omul gratis culmea a doua oara iar vrea ajutor gratis majoritatea sunt barbati,numai generaliza ca nici barbati nu sunt sfinti sunt si ei vicleni,barfitori, rai, violenti, ipocriti etc ca fata x profita de tine vina ta nu a ei, eu numai ajut pe nimeni asa e mai bine, numai fi misogin ca tot de fete ai nevoie

| Violleta2022 a răspuns:

Poti obtine ce iti doresti de la o fata indragostita de tine, daca stii cum sa te comporti cu ea, cu dragoste, blandete, oferind si neasteptand nimic inapoi, pentru ca ea simte cat de mult i se daruieste si incearca sa egaleze darnicia asta.
Dac pornesti de la premiza ca se profita de tine, vei pierde intotdeauna!
Un om generos, este un om bun, care va castiga intotdeauna!

| Markusfrtt explică (pentru Violleta2022):

Ce castig? Sa fii bun e o prostie. Daca vede ca esti bun o sa te ia de prost si o sa zica ca faci tot ce zice ea. ea m-a luat de prost, a vazut ca ii merge si si-a luat-o in cap.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Daca totul se limiteaza la tine la ce castigi, cred ca esti doar un egoist care nu-si urmareste decat propriul profit.
Dar cu dragostea cum este? Sau si aia trebuie sa fie tot profitabila pentru tine?
Pentru ca, profiti de oameni pana la un anumit punct, cand se prind si incep sa te evite, ba chiar iti faci un nume de om rau, smecher, profitor si cum mai vrei tu, dar, viitorul tau va fi unul sumbru, sortit singuratatii si nefericirii.
Chestia cu m-a luat de prost este doar in capul tau, pentru ca, atunci cand iubesti nu iti limitezi actiunile, nu faci nimic pentru profit, daruiesti din dragoste si iubire pura.
Imi pare rau sa-ti spun, dar ai vederi extrem de limitate!

| Markusfrtt explică (pentru Violleta2022):

Poate nu m-am exprimat cum trebuie. Cand am zis ca profita m-am referit ls faptul ca profita de bunatatea mea. Ea spune ca ma iubeste mult. Dar eu cand zic xa profita de bunatatea mea ma refer la captu ca so-a luat-o in cap. Crede ca se compprta cum vrea ea cu mine pentru simplu fapt ca stie ca nu o sa o las... etc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai scris plangand? Ca n-ai prea nimerit literele.
Dupa ce esti lovit de suficiente ori, incepi sa te saturi, si atunci poti incepe sa aplici indiferenta. Indiferenta nu inseamna sa renunti cu totul la persoana, ci sa nu mai fii atent la detalii: faze care in mod normal te-ar fi suparat, le ignori. Se supara pe tine, te uiti calm in ochii ei si o intrebi ce s-a intamplat, dar cu o privire de genul "ce s-a intamplat de ma doare-n ** ca raman fara tine?".
La astfel de comportament, majoritatea fetelor fac eforturi sa te 'remedieze', sa fii din nou boul hipnotizat de ele, care inghite orice si le iubeste in continuare.
Spre asta trebuie sa te schimbi. Te porti frumos cat se poarta si ea, dar cand iti face primele greseli (si intotdeauna fetele fac greseli cand relatia merge bine), o dai pe indiferenta si asa o tii. Ii mai dai din cand in cand o tandrete 'exploziva', sa mearga acasa ametita, apoi revii rapid la indiferenta, si asa o ai catelus dupa tine, pana te plictisesti.
Nu ma intelege gresit, in indiferenta asta nu o trimiti acasa, dar nu o mai asculti, nu mai incerci sa o intelegi. Ii povestesti chestii 'reci' ca pe prioritati in viata ta. De exemplu, examene, treburi de acasa, certuri in familie. Nu exagera nici cu asta, ca devii neinteresant.
Nu ii mai spui ce faci cand nu esti cu ea, iar daca te intreaba spui cate putin, aparent deranjat de 'interogatoriu', ii trantesti si o replica de genul "m-ai chemat ca sa ma verifici, sau ai de gand sa facem si ceva placut?".
Nu trebuie sa nu-ti pese de nimic, chiar daca o iubesti, e bine sa ii mai lasi si semne de intrebare, altfel stie ca te are oricand vrea ea, si se plictiseste.

| Markusfrtt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum as putea sa o intorc? Sa vada ca nu sunt catelusu ei... Chestia e ca ea e genu de fata a dracu de cand o stiu...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Markusfrtt):

Depinde cum e comportamentul vostru.
Ti-am descris cate ceva in mesajul anterior, inspira-te de acolo.
Cand sta sa izbuneasca o cearta, stai tacut, iar daca ea tipa, las-o sa se dezlantuie putin, uita-te plictisit la ea si intreab-o daca a terminat.
S-ar putea sa se supere rau la inceput, o lasi ceva timp (jumatate de zi, o zi), apoi o suni si vorbesti frumos, o intrebi daca e ok, si o chemi sa iesiti. Nu recapitulati faza, ca o iei de la inceput.
Oricat de a dracu e, treaba e simpla: pleaca si nu se intoarce - te-ar fi tinut doar de catelus, nu tinea la tine; daca pleaca si se intoarce, tine la tine, si ai sanse sa iti mearga planul. La fel si daca nu pleaca, nu sta suparata... Inseamna ca te place, si ai sanse sa scapi de tinutul sub papuc, cu metoda 'indiferenta'.

| Markusfrtt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai ea e genu de fata care nu te cauta. Asa a fost de cand o stiu. Nu se baga in seama cu cineva nici daca ar muri. Chiar si cand nu eram catelusu ei. Daca o cautam eu dupa ceva timp vorbea cu mine. Adica na. Cred ca tine la mine...intr-un fel mi-a demonstrat asta..am foat primul baiat de care s-a indragostit, cred. Primu baiat cu care a fost imlreuna sunt doar eu. Eu am foat primul si inca sunt.

| vocea a răspuns:

E simplu frate oamenii ca tine au o viata trista nefericita si plina de regrete deoarece oferi tot si nu primesti nimic, trateaza totul rece chiar daca nu esti trebuie sa dai senzatia, femeile sunt atrase de barbatii care nu le dau importanta nu de slugi care fac tot ce vor ele pentru ca se plictisesc, asa sunt toate iti spun sa cauti pe Youtube "mircea badea - daca te-a parasit iubita" o sa intelegi bafta

| raluk27 a răspuns:

In primul rând, nu ai precizat in concret cum a profitat de tine, ce anume te-a deranjat.
In al doilea rând (vad ca primesti sfaturi de la un user), tine minte o regula de aur : cand ajungi sa recurgi la strategii, ceva nu merge, nu esti langa cine trebuie. "Trebuie sa ii spui asta, daca ea face X, te uiti indiferent o privesti in felul Y si ii spui Z. Dupa care, o mai lasi o seara, ii dai mesaj, dar in mesaj nu pui o virgula, pui un punct. Si daca ea vine la tine, tu pleci "
WTF?! Chiar ai de gând sa stai o viata sa iti *** mintile cu strategii de ****, sa stai tot timpul in garda, sa faci n planuri ce ii spui cum s-o invarti, sa "coci" fiecare vorba, sa uneltesti si sa te gandesti non stop? Iar daca crezi ca o tipa nu-si da seama de cacaturile astea si mai mult, ca in felul asta o atragi mai tare, te înșeli amarnic. S-ar putea sa o doara fix undeva de strategiile tale si ajungi sa iti faci planuri degeaba.
Cand o relatie merge nu trebuie sa faci absolut nimic. Langa fata potrivita, nu poti sa fii decat tu. Te deranjează? Schimb -o. Cauta pana gasesti ceva pe masura caracterului tau. Tertipurile nu te fac sa devii decat un artificial. Si nu, nu suntem atrase de indiferenta. Asta e cel mai mare bullshit. Cum ar putea sa iti placa un om care sta cu fundul la tine si in repetate randuri iti arata ca nu ii pasa? Schimba fata, nu pe tine.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Daca vrei iti si detaliez strategiile de ****:
- genul romantic, sarmant, care se adresează tipelor deja combinate /măritate /logodite de mai mult timp "vreau sa te alint/esti una din cele mai interesante femei/cel de lângă tine e un norocos, pacat ca nu isi da seama ce are/as vrea sa te rasfat, sa te alint/ vreau sa fac dragoste cu tine, asa cum nu ai mai făcut cu niciun barbat". Strategia se aplica pe ideea ca tipa e satula de actualul, care nu o mai baga in seama ca înainte, se simte dorita si cedeaza. Dupa? Pa si pusi.
- genul "una calda una rece"- se aplica tipelor indragostite de el. Functioneaza la modul: o luna e super bine, dupa care brusc, si fara motiv, doua zile stai cu fundul la ea, nu mai răspunzi la telefon, daca totusi raspunzi abia daca spui doua vorbe si o faci pe suparatul cat se poate de mult. Ea o sa creada ca într-adevar esti suparat, ca a facut ceva si o sa-ti sufle in bors "iubi, dar esti suparat pe mine? Am facut /spus ceva? " In prima faza negi ca esti suparat, desi atitudinea ta spune contrariul si abia cand reusesti sa o faci sa planga, mai lasi de la tine (nu foarte mult), dar hei, tocmai ai primit o dovada de dragoste cu care te hranesti. Ah, si musai sa faci asta periodic.
- genul "vanatorul de greșeli ". Se aplica tot pentru prietena la modul e roz pana face ea ceva. Nu cine stie ce, dar o vorba, o parere, o ceva pe care o speculezi drept greșeală. Si dupa aia ii scoti ochii. Iti reproșează ceva, scoti greșeală din arhiva. Eventual ii dai si niste dimensiuni colosale, sa se simta si mai vinovata.
- genul "mr. perfect": se aplica tot iubitei. Tu faci un c**at care stii ca e deranjant si lipsit de respect, tipa iti atrage atentia, iar daca INDRAZNESTE sa iti spuna ca nu i-a plăcut cum ai procedat, nu mai vorbesti cu ea o saptamana. O arzi cu tupeu pana o faci pe ea sa-si ceara scuze ca a putut sa iti spuna ce a deranjat-o. La modul te prinde in pat cu alta si tot ea isi cere scuze ca nu a batut la usa.
- genul "am niste probleme". Dispari! Acum te vezi cu ea, si 2 saptamani iti inchizi contul de Facebook, o pui pe lista de respingere, nu ii raspunzi la mesaje nimic. In intervalul asta iti faci de cap cat si cum vrei si dupa 2 saptamani te intorci ranit ca ai avut niste probleme, dar inca nu ai suficienta incredere in ea/nu vrei sa o ingrijorezi cu chestiile tale. Practic, ii distragi atentia de la faptul ca ai dispărut, si starnesti in ea sentimentul de Mama Dolores "hai ma, iubi cum? Ce s-a întâmplat? Pot sa fac ceva pentru tine? "
- genul "trofeu ". Merge la primele intalniri. "Femeia de lanfa mine trebuie sa fie X /mie imi plac femeile Y/ daca femeia mea ar face Z, nici n-as sta la discutii / daca as gasi o femeie W n-as lasa-o sa-mi scape/ fosta mea isi dorea ceva stabil. Pai imi face ea mie regulile? A vrut sa puna mana pe mine". Practic stârnești in ea ambitia de a-ti demonstra ce fata buna e.
Mai vrei strategii? Daca vrei iti detaliez.

| seth2016 a răspuns:

>> Merota sa ma schimb?

Ce vrei sa schimbi pana la urma? Si care e problema?

A trebuit sa ma uit la intrebarile tale ca sa inteleg ceva.

Cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face este o pauza. Lasa fata si ocupa-te de tine. Relaxeaza-te. Iesi cu prietenii.

Dupa asta poti sa te gandesti ce si cat vrei sa schimbi la tine.

"Nervii" tai si gelozia apar pentru ca te-ai deconectat de tine. Nu te mai asculti pe tine, nu-ti intelegi emotiile si nu gasesti modalitati sa-ti satisfaci nevoile.

Un lucru util pe care il poti face pentru tine este sa-ti dezvolti empatia si compasiunea. Lucreaza ca voluntar pentru oameni care au nevoie de ajutor. In felul asta te conectezi la ei, la emotiile lor si la nevoile lor. Asta te va ajuta sa te intelegi pe tine mai bine.

Bafta!

| FaraNume1245 a răspuns:

E bine ca te gandesti si la alti oameni, dar ai foarte mare grija, nu toti oamenii merita. Inainte sa faci ceva pentru altcineva, gandeste-te daca acea persoana merita gesturile.

| MidnightR a răspuns:

Te schimbi doar pentru tine, nu pentru altcineva.
Si mai usor cu pasarea, e chestie buna de manipulat.

| OMFGConrad a răspuns:

Păi, vezi mă, e cam a dracu pentru că nu are nevoie de tine efectiv! Stă cu tine pentru că se plicisteşte! Fă-ți un bine şi părăseşte-o.
P.S.: Mai mult ca sigur nu ai fost tu primul ei prieten. Mă mir să mai fie şi virgină.

| Celcareajuta a răspuns:

Welcome to the club. Nu merita sa te schimbi, nu merita sa faci compromisuri. Merita sa pui punct inainte sa mai iti pierzi timpul.

Ceea ce nu o sa iti placa o sa fie ca atunci cand o sa fie cu altcineva, ea o sa se schimbe si o sa se comporte fix cum vrei tu acum --- testata, verificata, regula de viata laughing

| BoyDCartier a răspuns:

Persoanele ca tine sunt unice, gandeste te ca ele ar trebui sa faca orice sa fie impreuna cu tine si incearca sa arati asta.Totul depinde de atitudinea ta, poti sa ramai asa, doar incearca sa pui pret pe tine si in acest fel si ceilalti te vor vedea ca pe o valoare.Nu e bine sa te schimbi pentru ca repet, oamenii de genul sunt foarte rari si ar trebui sa fii fericit ca esti asa.Sa fii impacat cu tine e tot ce conteaza.