| anonim_4396 a întrebat:

Buma, sunt in clasa a 11-a. Am un profesor care nu cred ca are un comportament tocmai in regula. Acesta are 34 de ani Eram in ora lui, eu trebuia sa plec si i-am spus ca trebuie sa plec ca am de luat niste bani ( trebuia sa ma duc la mama la servici pentru a imi da o suma de bani) el creda ca ma.vad cu un baiat sa imi dea bani. Ma rog, s-a enervat mi-a zis : a, trebuie sa iei niste bani? lasa ca o sun eu pe mama ta sa vad daca stie ce faci tu. ( tin sa precizez ca nu este dirigintele meu) eu mi am luat geanta si ma pregateam sa plec, el s-a enervat a strigat dupa mine sa ma intorc...eu mi-am continuat drumul si el mi a zis: lasa ca o sa vezi ce o sa iti fac eu tie. Evident, nu mi-a facut nimic. Nici macar nu a avut curajul sa o sune pe mama. In mod normal trebuia sa imi puna absenta si sa ii spuna dirigintei ca am plecat din timpul orei, iar el bineinteles ca nu a facut nimic din toate astea. Mi-au spus colegii ca dupa ce am plecat i-a intrebat in pauza de unde am bani de haine, de unde am bani de telefon ca anul trecut venem intr o pereche de balerini si anul asta am multe haine si de unde trebuie sa i au acei bani.eu i-am spus mamei ca el se intereseaza de mine la colegi si mama l-a sunat. Evident, el nu a recunoscut a spus ca nu a intrebat pe nimeni de mine si ca de fapt pe el nu il intereseaza de unde am eu bani de haine. I-a spus mamei ca a avut in intentie sa o sune dar nu a sunat. Si a intrebat o de unde trebuia sa i au eu banii repectivi. El pe mine nu m- intreaba nimic, in fata mea se arata nepasator ca si cum nu il intereseaza.Si pe hol cand ma vede cu un baiat ca glumesc sau ceva, trece napasator iar cand am ora cu el imi raspunde in sictir sau se enerveaza si tipa la mine. Am observat multe chestii ciudate la el. L-am intrebat ceva de lectie si el mi-a spus: Pai, la lectia la asta te-am aacultat si anul trecut. Adica isi mai aduce aminte dupa un an la ce lectie m-a ascultat iar pe unii colegi din clasa de la mine le incura numele.Nu mi se pare tocmai normal comportamentul lui.
Lucrurile sunt mai complicate. El de fel este un profesor nepasator si nu inteleg de ce face asa cu mine iar cu alti colegi din clasa nu. Trebuie sa recunosc ca in clasa a 9-a au fost niste glume intre noi. Eu eram inconstienta eram un copil. Un elev s-a dus la profu si a zis la glumea ca eu sunt indragostita de profu, el bineinteles a inceput sa rada si nu a spus nimic. De aici au inceput glumele noastre, imi spunea ca sunt cam.agitata si am.nevoie de un iubit dupa care i am spus ca am prieten si el mi a spus: ai poze cu el sa mi l arati si mie? ...ma rog, l-am intrebat si eu daca are iubita si el mi-a spus fix asa: Nu, nu am. iubita am nevoie de una. La vremea aceea aveam 16 ani neimpliniti. si profu m-a intrebat cati ani am si eu i-am spus ca am 16 ani si el m-a intrebat daca ii am.impliniti si eu i-am spus ca nu. atunci.el a lasat mana in jos si a dat din cap. Alta data eram in pauza si ma uitam in oglinda si el vine si imi spune: nu te mai aranja ca esti frumoasa..ma rog, glume intre noi. Dupa care in clasa a 10 am mai crescut si nu i-am mai permis la glume.Nici el nu a mai. avut curajul sa imi spuna ceva dar in chimb ii intreaba pe colegi de mine, si plus ca il simt ca de cate ori ma vede pe hol cu um baiat la ore e nervos, se poarta mai.altfel cam asta e situatia. Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Are o vina mare, ca i-a placut de o fata razgaiata si manipulanta. Si mai are o vina, ca iti poarta prea mult de grija.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai vorbit cu mama ta? i-ai adus la cunostita despre toate acestea? cred ca o mare vina ai si tu ca i-ai dat apa la moara si ai intrat in jocul lui, eu stiu c a locul elevului este in banca si sa stea in banca lui, nu sa converseze cu profesorul pe relatii intime ci doar strict profesionale
Ar fi cazul sa discuti cu mama ta si sa o lasi pe ea sa ia atitudine.
O zi frumoasa sa aihappy

| maria999 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii sa le spui ce s-a inatmplat. Nu e tocmai in regula vezi dupa sa nu te trezesti ca sare profesorul pe tine.

| Miree a răspuns:

Este cam ciudată relaţia dintre voi doi. Te sfătuiesc să vorbeşti cu părinţii tăi şi să îi înştiinţezi despre cum se comportă profesorul cu tine şi să le povesteşti să de gluma făcută de un coleg. Este suspetc ca un profesor să discute cu un elev despre lucruri intime, care nu îşi au rostul şi nu ţine de el să le ştie! Şi da, este şi vina ta pentru că i-ai spus anumite lucruri.
Cel mai bine te duci şi discuţi cu părinţii tăi. Ei sunt cei care-ţi sunt aproape şi care-ţi vor doar binele. Sigur se va găsi o soluţie şi totul se va termina cu bine, în caz că doreşti să le aduci la cunoştinţă alor tăi ce se întâmplă.

| Alcyon a răspuns:

E si vina ta, ca ai intrat in vorba cu el. Barbatii stii cum sunt... Daca sunt singuri, incep sa le umble gargaunii prin cap. Ar fi trebuit sa pastrezi distanta cuvenita.

| adeluna a răspuns (pentru Alcyon):

Ah, nu poti sa o invinuiesti pe ea. E inca un copil. La el, ca adult, sta responsabilitatea de a tine lucrurile sub control.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani ca sa-ti atinga tatele si fofoloanca.
Eu daca as fi in locul tau as rade de el.
Dar tu poti sa-l ignori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, nu e in regula. Trebuia sa iti puna absenta si sa iti fie scazuta nota la purtare.

| fataciocolata a răspuns:

Este posibil sa te placa si din aceasta cauza sa se comporte asa. Oricum, nu este normal ce se intampla. Discuta cu parintii tai si spune-le ce se intampla.Succes!