| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile m-am cantarit si aveam 40kg,iar dupa ce am facut sex cu un baiat,am observat ca incep sa ma ingras, deoarece iar ma cantarisem iarasi, dar de data asta aveam vreo 49kg.M am speriat raau de tot..Ma tem sa nu fi ramas insarcinata..Inca nu ma pot linisti.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stai linistita, e cantarul defect laughing

| ania a răspuns:

Nu mai face sex cu nimeni până nu te căsătorești.Altfel vei trăi tot timpul de-acum înainte în stresul ăsta legat de sarcină și boli venerice.E alegerea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai cantarul defect, nu poti ramane insarcinata in cateva zile, sau lua in greutate 9kg in cateva zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa schimbi cantarul. laughing Pentru a-ti imbogati cunostintele tale ar trebuie sa stii ca embrionul uman apare in momentul in care sarcina are deja varsta de 6-7 saptamani. In acel moment are marimea unei boabe de fasole si circa 1-2 GRAME (unitatea de masura este corecta). Probabil ca aceasta informatie va fi suficienta pentru a-ti reda linistea. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat stiintific si medical faptul ca NUMAI in PERIOADA FERTILA poate sa ia nastere/sa se formeze o sarcina. Insa in descrierea facuta in intrebare, nu precizezi daca si in ce moment si conditii ai intretinut un contact sexual si din acest motiv nu se poate da un raspuns privind o eventuala sarcina. Deoarece nu aveti informatii corecte si suficiente cu privire la mecanismul prin care se poate produce/naste o sarcina citeste cu multa atentie urmatoarele informatii fiindca se pare ca iti vor fi de folos si inca foarte repede : Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina fiindca lipseste ovulul. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul prin care se formeaza/produce o noua forma de viata, o sarcina. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU/NEAPARAT trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica simultan/concomitent si anume : 1. ) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2. ) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), in aceste zile fertile deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista. Avand aceste informatii iti poti calcula chiar tu daca a existat posibilitatea de a fi ramas insarcinata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu te speria! In cateva zile nu puteai sa te ingrasi cu 9 Kg, chiar daca ai fi ramas ravida.Dar, daca actul sexual a avut loc in perioada fertila si el a ejaculat in tine, este posibil sa fi ramas gravida.

| Printesa10TM a răspuns:

Sau e posibil sa te fi ingrasat, dar nu din cauza sexului.