| zElley a întrebat:

Buna,acum o saptamana am luat pastila de a 2 a zi,azi am sangerari vaginale, sau ciclu. Mie normal ar trebui sa imi vina pe 10 decembrie. Asta inseamna ca pastila si-a facut efectul?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, este sangerarea indusa de pilula de a doua zi. Arata ca organismul tau sufera reactiile adverse ale acestei bombe cu hormoni. Sarcina poate exista, nu are legatura cu reactiile adverse.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Da, de obicei dar nu obligatoriu, dupa circa 4-7 zile din momentul administrarii contraceptivului de regula se produce o sangerare care poate sa se manifeste 2-3 zile insa nu reprezinta menstruatia propriu zisa, deoarece in mod normal aceasta se va produce tot de regula la data la care ar trebui sa se produca in cazul in care nu se folosea pastila de a 2-a zi. Sangerarea produsa nu indica insa si probabilitatea ca pastila si-a facut automat efectul deoarece acesta se datoreaza in mare masura de timpul ce trece intre momentul sexului si numarul de ore pana la administrarea pastilei. Exista si posibilitatea ca menstruatia sa nu se produca la data stabilita din cauza dereglarilor hormonale deci va trebui sa ai in vedere si aceasta posibilitate.