| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 15 ani si m-am masturbat(ma masturbez de 2 ori pe saptamana) si cred ca mi s-a rupt ata sau nu stiu dar penisul imi ramane decalotat(cred ca asa se zice nu stiu sigur) tot timpul adica piele nu se mai retrage inapoi chiar si atunci cand nu e in erectie.E normal si atunci cand nu e in erectie sa fie asa? Tin sa precizez ca tot timpul ma masturbam la dus a facut apa ceva ca pielea sa se stranga/blocheaza in jos? E destul de jenant si inconfortabil sa fie tot timpul descoperit. Daca am gresit cu ceva va rog sa imi spuneti

6 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Crede-ma daca ti s-ar fi rupt ata ai fi stiut sigur, doar nu e microscopica, ata sau frenulum-ul e bucata de piele cu aspect de ata aflata sub capul penisului ce leaga preputul de capul penisului si pare sa mearga pana aproape de orificiul urinar. Se simte la atingere si daca s-ar fi rupt cu siguranta ai fi observat.

Nu e normal ca in stare flasca preputul sa nu re-acopere capul penisului. In mod normal ar trebui sa existe suficienta piele care sa faca asta, aici nu e vorba de un mecanism fizic defect ci de fizica in sine, micsorandu-se ca sa ajunga in stare flasca ar fi normal ca penisul sa oblige astfel preputul sa-l acopere. Depinde insa probabil de dimensiunea penisului tau in stare flasca si de lungimea preputului. Poate fi posibil sa ramana asa, asta ar insemna poate ca nu e tocmai chiar atat de elastic.

Nu merge sa-l acoperi manual? Tragi de preput pana cand capul penisului ajunge in interior. Nu vad cum asta n-ar merge.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Pana acum tot timpul se acoperea dar recent nu se mai pot retrage la loc si am incercat sa trag si nu merge ramane tot descoperit.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok recunosc ca n-am mai auzit asa ceva si ma depaseste. Mergi la medic.

| Razvaneserios a răspuns:

Eu am avut fimoza la nastere si am avut nevoie de o circumcizie.Nu stiu cum e sa o ai acoperita si nu inteleg ce e asa naspa sa o ai decalotata. Din cate stiu, cand nu e in erectie ar trebui sa se retraga...

| anonim_4396 explică (pentru Razvaneserios):

Nu mi se retrage cand nu e in erectie deci e o problema? Ce sa fac nu as vrea sa discut cu parintii mei despre asta

| anonim_4396 explică (pentru Razvaneserios):

Deci e de rau ce ar trebui sa fac? Nu as prefera sa vorbesc cu ai mei