| OMGIdontcare a întrebat:

am 16 ani si as vrea sa imi încep viata sexuală cu iubitul neu dar imi este foarte frica de durerea primului raport sexual si faptul ca pot rămâne însărcinată. Ce as putea face? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ce poti face?
simplu..renunti sa ai contact sexual si asa eviti marea durere/stresul si sarcina.
Fa acest pas cand esti pregatita din toate punctele de vedere si cand varsta ar fi un pic mai mare.
Daca totusi vei lua decizia sa iti incepi viata sexuala, asigura-te ca al tau partener nu a zburat din floare-n floare si ca vei folosi protectia cara te fereste si de sarcina si de boli cu transmitere sexuala.
Deci, nu uita de PREZERVATIV!
O zi buna sa aihappy

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu esti pregatita sa faci sex. Mai asteapta.

| Drolja a răspuns:

Un fisting, pentru început.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi bine daca te-ai informa foarte amanuntit asupra acestor aspecte ce tin de sexualitate.Ai putea sa te interesezi despre modul si conditiile ce trebuie indeplinite pentru ca o femeie sa poata procrea sau din contra sa se protejeze de o eventuala sarcina nedorita.Doar dupa ce vei invata si vei fi perfect informata sa analizezi si daca esti pregatita fizic, psihic si mental. Ar fi de bun augur ca si iubitul tau sa fie perfect constient de indatoririle si obligatiile lui pentru a reusi sa intretineti un sex responsabil.

| neutrino a răspuns:

Renunta si atunci riscul va fi nul, fara durere.

| ywar a răspuns:

Da-ti o palma singura si directioneaza-ti atentia spre altceva.
Mai traziu vei regreta ca l-ai lasat sa dea la savarina...

| Drolja a răspuns (pentru ywar):

Da, zice bine: o altă metodă bună la o partidă e spankingul, dar preferabil e să nu ţi-l faci singur.

| Alcyon a răspuns:

Daca ti-e frica, inseamna ca nu esti pregatita pentru viata sexuala. Tu simti spaima numai când te gandesti la o durere trecatoare. Ce-ai face daca de exemplu ti s-ar rupe prezervativul, sau ai ramane gravida? Sfatul meu e o sa o amani pana când o sa stii ca esti pregatita sa-ti asumi consecintele unui act sexual: sarcina sau anumite afectiuni ginecologice.

| Just4Joker075 a răspuns:

Bună, îți dau un sfat, la vârsta ta, 16 ani, nu eşti incă pregatită pentru inceperea vietii sexuala, şi ar trebui sa mai astepti până ce anjungi majoră

| OMGIdontcare explică:

Nu am chef de hateri sau astea care cred ca stiu totul. Vreau răspunsuri serioase nu gen du-te dați o palma ca asta știam deja -.-

| jikutado69 a răspuns:

Daca totusi ai decis ca vrei sa incepi viata sexuala atunci fa-o cu un partener care are experienta ) in cazul ca vrei sa te dizvirgineze un virgin atunci sa stii ca e o prosteala) va fi un sex plictisitor si este un risc mare de a ramine insarcinata chiar de la primul sex) daca partenerul la urma urmei nu a avut curajul si cuvintele necesare pentru a mai face sex cu altcineva inainte de tine atunci folositi prezervativ si cu multa rabdare supoarta durerea si gindeste pozitiv) totul va fi ok)