| Elena2838399292 a întrebat:

Bună,am 17 ani și am făcut dragoste pentru prima dată acum 2 săptămâni protejat. Acum o săptămână am facut neprotejat. Menstruația mi-a venit pe 8 și pe 12 mi-a trecut, iar pe 21 am facut neprotejat. Iubitul meu nu și-a dat drumul în mine, doar i-a curs un lichid transparent și puțin lipicios. Ce este acel lichid? Pot rămâne însărcinată de la acel lichid fără să își dea drumul? Vă rog să îmi răspundeți sincer și serios!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate formula si nici nu se poate oferi un raspuns obiectiv intr-un astfel de caz (situatie) fiindca nimeni nu stie precis si/sau sigur cat de experimentat d.p.d.v. sexual este partenerul tau de sex. Se poate afirma fara nicio retinere ca in continutul lichidului preejaculator imediat dupa ce produs de cele 2 glande Cowper (bulbouretrale) NU exista spermatozoizi.
Insa imediat dupa ce lichidul preejaculator este deversat din conducte in uretra penisului, acolo in uretra se poate contamina prin procesul de amestecare cu resturi de sperma care au ramas in uretra de la o ejaculare care s-a produs chiar si cu 3-4 ore mai devreme. Numai in aceste conditii lichidul preejaculator poate sa aiba spermatozoizi in continut sau si doar in acest caz si in acest mod poate sa apara posibilitatea ca ovulul sa fie fecundat de un spermatozoid provenit din acest lichid preejaculator, care de fapt are un cu totul alt rost si rol, Multa sanatate!