| Ema122022 a întrebat:

Buna,am 17 ani si am un chist ovarian.Am mers la ginecolog,iar acesta mi-a prescris anticonceptionalele Karissa,dar imi este foarte rau de la ele(imi este greata si imi vine sa vomit si nu am pofta de mancare).I-am spus si ginecologului ca imi este rau de la ele, iar el mi-a spus sa fac o pauza si apoi sa continui tot cu acestea pentru ca sunt cele mai slabe.Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba ginecologul, o a doua opinie conteaza!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti sa te vindeci, adica sa-ti redevina perfect functionale ovarele si sa fie "'dizolvate" si astfel indepartate respectivele chisturi va trebui sa induri chinul provocat de pastilele AC. Fiindca ti-ai inceput viata sexuala, ai putea sa intrebi ginecologul daca nu ai putea folosi in locul AC Karissa, Inelul NuvaRing, deoarece aportul hormonal in organism s-ar reduce practic la jumatate si probabil sa dispara atat greata cat si starile de rau. Sanatate!