| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy am 17 ani si as vrea sa va intreb cum as putea scapa definitiv de malahie(masturbare), in unele momente ale vietii chiar exagerez cu lucrul acesta si nu stiu de ce nu ma pot stapani, orice e bine venit, sfatul vostru, un link care ma poate ajuta... cel mai bun raspuns primeste funda

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

S-a dovedit stiintific ca masturbarea este de fapt benefica unei sanatati mentale si fizice, atata vreme cat nu o faci in exces.
Deci, de ce ai vrea sa o opresti de tot, cand este sanatoasa, doar pentru ca contravine cu religia ta?
Atunci ce-ti ramane, sa te insori la 17 ani?
Ideea este ca, nu trebuie sa stie toata lumea ca te masturbezi, o faci singur acasa, fara sa afle nimeni, pentru ca ajunge sa te obsedeze si sa te scapi pe tine daca te exciti vizual pe stada, sau prin autobuz, sau la scoala, in banca, oriunde vezi ceva frumos, sau atragator.
Ce naiba, ai 17 ani si traiesti in 2016, nu acum 200 de ani, sa fii cu capul in traista si ochelari de cal!
Ma mir cum religia iti permite sa ai un computer, sau sa ai telefon, astea nu te infleunteaza negativ, contravenind cu regulile impuse de religia ta?
Haide ma, ca totul are o limita! Sunt convinsa ca marea majoritate care vin la biserica se mai masturbeaza din cand in cand, unii poate au si amante, iar tie ti-e frica ca de o atingi, se usuca si-ti pica, asa-i?

| cipri1999 a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing) eu doar consider ca nu e bine sa te auto-satisfaci

| Violleta2022 a răspuns (pentru cipri1999):

De ce ai vrea sa suferi sau sa te umpli de frustrare?
De ce ai vrea sa tii in tine, in loc sa te bucuri si sa simti placere?
Nu-i nimic rau, nu-i nimic nesanatos, nu te faci de rusine in fata nimanui, nu trebuie sa te stie nimeni si apoi, satisfactia iti da o asa bucurie interna, ca este pacat sa nu experimnetezi asta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Dragul meu, daca nu te ajuta rugaciunile si nici credinta ta oarba iti recomand cu caldura sa te programezi la medicul Ciomu. Ceea ce nu au reusit preotii si rugaciunile in ani de zile, le rezolva domnul Ciomu intr-o clipita. laughing

| cipri1999 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta e, unii cred ca se trag din maimuta, alti ca exista un creator...ciudat

| doctorandus a răspuns:

Te duci la veterinar sa te castreze. Asa fac...

| LoveSleep a răspuns:

Și ce se întâmplă dacă faci păcatul ăla?

| Oana92 a răspuns:

Eu as fi curioasa cati fanatici din astia religiosi isi pot sustine cauza fara a se lega de Biblie...

| vocea a răspuns:

Pai cui pe cui se scoate fa pana ti se scarbeste va mergr bafta

| seth2016 a răspuns:

De ce vrei sa scapi definitiv?

Masturbarea face parte din dezvoltarea umana. Chiar si dupa ce te insori te poti masturba.

Ca sa o raresti imprieteneste-te cu o fata. Daca va intelegi bine si va iubiti treceti la petting. La petting puteti sa va masturbati reciproc si sa va pregatiti pentru sex.

Daca va place sexul si pettingul le puteti alterna.

| cipri1999 a răspuns (pentru seth2016):

Frate, masturbarea ii un pacat, sunt o persoana crestina si stiu asta

| seth2016 a răspuns (pentru cipri1999):

Cred ca mai bine scrii la Categoria Religie happy daca masturbarea e un pacat. Acolo vei primi sfaturile de care ai nevoie.

In categoria asta masturbarea e ceva normal.

| Nimeni10 a răspuns (pentru cipri1999):

Esti un indoctrinat religios care pune botu' ce zice preotul.

| cipri1999 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu sunt ortodox

| Nimeni10 a răspuns (pentru cipri1999):

Esti iehovist?

| cipri1999 a răspuns (pentru Nimeni10):

Penticostal

| Nimeni10 a răspuns (pentru cipri1999):

Nu te mai lua dupa religia aia, gandeste ca un om normal, nu fi indoctrinat!

| Elenina356 a răspuns:

Nu trebuie sa scapi definitiv, ci sa nu exagerezi.winking