| Fluturaș56 a întrebat:

Am 18 ani și mi-am început viața sexuală acum 1 lună, am făcut sex cu iubitul meu neprotejat de vreo 3 ori.El spune ca nu a ejaculat în mine, când șimțea că ejaculează o scotea. termina și apoi continuam..menstruația trebuia să mi vina pe 12, dar niciodată nu mi a venit regulat. încă nu am făcut un test dar va urma.Este posibil să fi rămas însărcinată?
Un sfat vă rog frumos! Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce i ti incepi viata sexuală, bănuiesc ca a i fost virgină nu? Corpul tău suferă unele schimbări si dereglări hormonale, deci daca tu ciclul menstrual il aveai neregulat si inainte de a face sex, cu atit mai mult acum el adică ciclul, este dereglat de schimbările prin care a trecut corpul tău după sex, daca nu i ti vine pină saptamana viitoare, mergi la medicul tau de familie, sa i ti dea o trimitere la ginecolog, cu trimitere consultatia este gratuită. De unde esti? O seară frumoasă si multă multă sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei in acea data de 12 mai care oricum era doar o data ipotetica sau improbabila in cazul unui ciclu menstrual neregulat, poate avea 2 motive si anume; 1. ) se poate datora faptului ca acest ciclu s-ar putea sa fie unul mai lung decat cel considerat normal/standard adica de 28 de zile, 2. ) insa se poate datora si faptului ca s-a format si instalat o sarcina in urma acelui sex neprotejat. Se poate afirma fara a gresi ca prin modul in care s-a desfasurat sexul amintit au existat absolut toate premisele de a se produce o sarcina fiindca pe parcursul celui de al 2-lea si 3-lea act sexual in mod clar, sigur si/sau precis a ajuns sperma in vaginul tau. Dupa ejaculare, intotdeauna in uretra, adica canalul din penis ramane o anumita cantitate de sperma care nu se poate elimina decat prin procesul de urinare. Daca acea sperma nu a fost eliminata prin urinare, dupa trecerea a 5-10 minute sperma respectiva intra intr-un proces de fluidizare si se scurge insesizabil direct in vagin. Acea cantitatea este mai mult decat suficienta pentru ca spermatozoizii din continutul sau sa treaca in uter unde in cazul existentei unui ovul sa-l fecundeze si astfel sa apara o sarcina. Posibilitatea de a fi insarcinata exista si teoretic se poate considera suficient de mare incat sa fie reala. Doar prin efectuarea unui test de sarcina vei putea obtine raspunsul corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, in urma celor trei acte sexuale unul dupa altul si neprotejate, este posibl sa fi ramas gravida.