| Fluturaș56 a întrebat:

Am 18 ani și mi-am inceput viata sexuala acum o luna cu iubitul meu! Am facut sex de vreo 3 ori neprotejat.El spune ca nu si-a dat drumu' in mine,avand in vedere ca de fiecare data cand simtea ca ejaculeaza o scoatea. termina apoi continuam! Eu nu am menstruatia regulata si trebuia sa-mi vina pe 12, si nici pana astazi nu mi-a venit. Înca nu am facut un teat de sarcina,dar va urma.
Este posibil sa fu ramas insarcinata?
Un sfat bun, va rog frumos.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, actele sexuale neprotejate fara ejaculare au un risc destul de ridicat de sarcina (4-27% in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia). Asta daca barbatul este experimentat (macar 5 ani de exeprienta sexuala in spate) si intrerupe penetrarea cu macar doua minute inaintea ejacularii. De asemenea, dupa o ejaculare, barbatul trebuie sa urineze si sa se spele foarte bune cu multa apa si sapun, insistand in santul balano-preputial pentru a elimina restul de sperma, inainte ed a continua cu un alt act sexual. daca nu respectati aceste reguli, atunci puteti considera ca sperma a ajuns cu siguranta la tine in vagin si actele sexuale au avut o sansa normala de sarcina (intre 5 si 100%, daca sunteti amandoi sanatosi si fertili). Oricum o intarziere atat de mare la o femeie activa sexual este ingrijoratoare daca cumva nu este legata de sarcina. Ai amanat enorm de mult, daca cumva esti insarcinata, trebuia deja sa faci niste analize si niste ecografii care sa te asigura ca copilasul este bine. Daca nu esti insarcinata, ar fi trebuit sa incepi tratamentul potrivit de vreo saptamana deja. Asa ca fa rapid un test de sarcina si luni mergi la medicul tau ginecolog, indiferent de rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil.

| Fluturaș56 explică:

A iesit negativ