| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani jumate si mi-am inceput viata sexuala acum o luna cu iubitul meu cu care sunt de un an, am facut-o de 3 ori si ma durea, cred ca nu s-a rupt himenul, iar a 4-a oara nu ma mai durut deloc. Cum este posibil sa mi se fi rupt himenul daca si a 3-a oara m-a durut si dintr-o data a 4-a oara deloc?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul s-a rupt de prima oara, doar ca ruperea lui lasa acolo rana care se vindeca mai greu, asa ca primele cateva contacte sexuale pot fi dureroase. Pentru a evita asta, poti lasa o mina pauza (14-20 de zile) intre primul si al doilea contact sexual, pentru vindecare. Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Himenul se rupe de la primul contact sexual odată ce ai început să sângerezi.
Este normal ca primele câteva contaxte sexuale să fie dureroase.
O zi bună!

| Danysan a răspuns:

Pentru ca ultima oara deja erai obisnuita.