| Mimi1994 a întrebat:

Buna!
Am 22 de ani, iar sotul meu are 25.
Ne-am casatorit de 3 luni de zile, dar simt ca ceva este in neregula. Sotul meu nu vrea sa mai facem sex. In primele saptamani faceam mai des, am ajuns sa facem o data pe saptamana, iar acum avem 5 saptamani de cand nu ne-am mai atins. Am incercat toate metodele ca sa il atrag din ce in ce mai mult, de a evita monotonia. Am incercat sa discut cu el dar nu imi da niciun raspuns relevant.
Ce se intampla si ce as putea face in aceasta situatie?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Convinge-l, fa-l sa accepte sa participati impreuna la cateva sedinte de terapie psihosexuala tinute de un psihoterapeut sexolog. Terapia psihosexuala va poate fi de folos fiindca prin aceasta metoda se urmareste rezolvarea problemelor de natura psihica dar si fizica ce pot sa apara in orice moment al vietii de cuplu care pot fi : tulburari ale dorintei sexuale, disfunctii erectile (impotenta psihogena), teama de ejaculare precoce sau tariva, contact sexual dureros, lipsa libidoului sau a orgasmului, etc. Discuta cu el fara retineri si o asemenea posibilitate. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dar inainte cum a fost, si de cand, ai omis sa ne spui. Si e important.
De asemenea, daca tu ai mai avut si alti parteneri inainte, si care a fost gradul tau de satisfactie si implinire sexuala, etc.
Daca te duci la el si saruti, atingi si stimulezi, reactioneaza, se excita sau nu?!
Tu nu ai avut nici o problema jos?!
Nu e deloc simplu!

| Violleta2022 a răspuns:

Ceva s-a intamplat cu el si trebuei sa ai rabdare si tact sa nu tipi sau sa-l acuzi de ceva, trebuie in schimb sa comunicati si sa-l faci sa spuna adevarul.
Ceva il supara, sau in deranjeaza, categroci ceva s-a intamplat si va trebuii sa aflii ce ca sa rezolvati problema asta.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, dacă nu reușiți să comunicați sincer între voi, nu prea văd bine relația voastră.
Cred că e bine să îi spui cât se poate de serios că ori acceptă o discuție sinceră și fără rețineri între patru ochi, ori acceptă să mergeți împreună la consiliere, ori... să aleagă cum preferă să vă despărțiți: amiabil, la notar, sau vrea proces? Nu de alta, dar acolo se va ajunge până la urmă, și e mai bine să rupeți pisica acum, nu să vă chinuiți reciproc încă niște ani.

| Emilian65 a răspuns:

Sa incerci sa fii cat mai sexy, seara cand va asezati in pat si sa-l exciti cat mai mult. Sau poate in aceste 3 luni si-a gasit o alta iubita cu care isi satisface nevoia de sex.

| Felys a răspuns:

Monotonie in 3 luni de casnicie, ma tem ca nu te va va apuca pensionarea impreuna, cred ca deja are pe altcineva altfel barbat tanar cu femeie langa el sa nu se atinga de tine nu prea pare normal

| Alicezzz a răspuns:

Eu zic ca el are pe altcineva! Nu vreau sa iti bag mortu in casa, dar nici un barbat casatorit de 3 luni nu se schimba brusc si nu isi mai doreste sotia in pat, deci ori il streseaza ceva, ori are probleme de comunicare, ori omu este "rezolvat" de alta måndrå! Incearca sa schimbi decorul si sa mergeti un weekend undeva voi doi la o pensiune, deconecteazal de la viata de zi cu zi si discuta serios cu el despre problema asta! Multa bafta!