| andreyaelena a întrebat:

Buna am aproape 18 ani. eu si iubitul meu suntem amandoi virgini si ne dorim foarte mult sa facem dragoste, insa marea problema este ca imi este frica ca vor afla parintii mei. stiu ca nu il voi pierde din cauza asta dar dorinta de multe ori e prea mare. cum sa fac sau mai bine ce sa fac in situatia asta mai ales sa nu dau de banuit parintilor?

13 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Prin simplul fapt ca iti e teama de parinti arati ca nu esti pregatita de acest pas. Pnm, ai 18 ani, ce naiba? Mai bine mai astepti decat sa traiesti cu frica.

| mihai69 a răspuns:

Părinții pot bănui ceva chiar dacă poate pe nedrept. TU ar trebui să încerci doar să nu te lași purtată de val; să ai grijă la igienă, protecție și nu în ultimul rând, la tine. Să o faci fără stres, altfel o faci degeaba.

| neutrino a răspuns:

Nu ai cum, iar ipoteza ta este total falsa, chiar daca ai 18 ani.

| Alcyon a răspuns:

Esti majora, poti sa faci ce vrei. Totul e sa nu ramai cu burta la gura, ca pe urma te-ai legat la cap.

| Exilee a răspuns:

Dar totusi de ce ti-ai dori asta pana la urma?
Nu te lasa influentata de obiceiurile celorlalti, ale unor persoane care au pierdut prilejul de a zbura prin viata ( a zbura folosit la figurat) si care la un moment dat vor sa te corupa. Crezi oare ca este bine sa copiezi obiceiurile celorlalti care pur si simplu se lauda cu aceasta slabiciune sau care pot sa vorbeasca multe, dar de practicat nici gand si in acest fel pica anumiti oameni in "plasa".

MUlte familii sunt fericite, stabilite pe toate planurile si in care se regaseste armonie deoarece AU FACUT ACEST LUCRU DUPA CASATORIE. Oricum aceasta "frica" la un moment dat iti va cauza stres si nu doar ca te vei alege cu conceinte pe plan psihologic, dar este si ceva ce nu se cade unei astfel de fete. La un moment dat, FARA A TE SUPARA DESIGUR, linistea viitoarei tale familii va putea fi tulburata. AI incredere numai. De ce dragostea ( daca chiar eixsta intre voi, si la mijloc nu-s alt einterese) trebuie sa fie spulberata prin satisfacerea unei palceri carnale? De ce trebuie totul sa se reuzme la eliminrea acelui lichid al placerii? DUpa casatorie, dragostea VA FI CU MULT MAI AMPLIFICATA, abia atunci se gaseste FERICIREA in IUBIRE, gratie INFRANARII. Gandeste-te foarte bine! Daca va iubiti cu adevarat, dragostea aceasta putenrica NU VETI REGRETA DELOC si o sa realizezi ca era pe cale sa faci o mare greseala happy!
SPune-i acest lucru si prietenului tau...

EL te va intelege? Daca da, atunci este bine, daca nu, atunci pastrez parerea pentru mine.

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

De la 18 ani în sus, poate să se dea și cu capul de pereți, ești majoră și ginecologul o s-o dea afară din sală ca să discutați privat.
Și chestia asta cu dusul la ginecolog e o prostie. N-ai idee ce-i distrează pe ginecologi chestia asta cu o mamă care își duce fata să vadă dac-a făcut-o sau nu laughing.
Stai liniștită, de bănuit nu le dai cu nimic. Și mno, până la urmă trebuie să se întâmple și-asta.
Eu zic să nu te mai gândești la viitor și să trăiești clipa.

| Lavii007 a răspuns:

Daca nu le spui nu pot afla decat daca te duc la ginecolog. Daca chiar vrei sa faci acest pas si te simti pregatita atunci e ok. Ai putea sa vb cu mama ta, sa deschizi putin subiectul daca crezi ca va intelege. Daca nu va afla mai incolo.

| andreyaelena explică (pentru Lavii007):

Mama nu ma va intelege de aia imi e teama dintr-o gluma a zis ca ma duce la ginecolog

| pisiboss a răspuns (pentru andreyaelena):

Scz ca ma bag
dar frate ai 18 ani
deja poti sa faci aproape ce vrei tu
si mama ta nu poate fi chiar asa de (rea)
Eu zic ca tu daca vr sa faci asta si esti pregatita dai drumu daca vr vorbeste cu parinti dau oricum or afla si in pluc la 18 ce o sa iti face te bate laughing

| Cupcake a răspuns:

Ai 18 ani, deci chiar daca ar afla, ar fi socati la inceput, dar nu iti vor face nimic atata timp cat nu le vi cu burta la gura. Si incearca sa nu-ti schimbi comportamentul. Pentru ca daca vei fi mereu cu gandul "sa nu afle" isi vor da seama ca ai ceva. Fi cu constiinta impacata!

| Psh a răspuns:

Ei bine, daca ai aproape 18 ani este un motiv in plus pentru a da dovada de maturitate, si de faptul ca poti sa iei singura propriile decizii. Daca iti doresti foarte mult acest lucru, si esti pregatita emotional de acest fapt, ei bine ce mai astepti? 18 ani este o varsta pe care multe nu o mai apuca cand vorbim despre virginitate. Daca mama si tatal tau sunt putin mai "incuiati" privind acest aspect, ei bine tu va trebui sa porti o discutie serioasa cu ei despre asta, care oricum ii va face incomfortabili, si sa poti sa ai raspunsuri bune, hotarate si convingatoare la orice au ei de spus.Insa nu cred ca daca ai facut 18 ani acum, te va mai duce cineva la ginecolog...iar daca vrei sa le ascunzi, poti sa o faci destul de degajat si sa nu te gandesti la asta in preajma lor...Atata timp cat nu vii cu burta la gura esti libera sa faci ce vrei si ce simti :d