| AnaaMaria1995 a întrebat:

Am aproape 21 de ani, insa pana la aceasta varsta nu mi-am inceput viata sexuala. Motivul este ca, imi este extrem de frica de acest pas si de urmari.
Problema este ca, m-am despartit de un baiat la care tineam extrem de mult tocmai din aceasta cauza. Stiu ca viata sexuala este foarte importanta intr-o relatie si as dori sa-mi spuneti cum pot trece peste aceasta teama. Nu este vorba ca nu sunt pregatita, ci pur si simplu mi-e teama.
Cateva sfaturi mi-ar fi de mare folos. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Citeste si informeaza-te despre subiect. Stiind ce se poate intampla si cum poti preintampina problemele, frica se va diminua. Fie ca iti cumperi una din acele carti care trateaza toate subiectele legate de sex (vezi aici: http://www.annehooper.com/), fie cauti pe net. Gasesti tot ce iti este necesar.
Din ceea ce am observat la virginutele care mi-au trecut prin pat, durerea la deflorare este perfect suportabila. Daca vrei sa iti povestesc cate ceva, ma poti contacta pe privat.
Sarcinile si eventualele BTSuri sunt si ele destul de usor de evitat daca faci ceea ce trebuie. Ar mai fi util sa citesti in mod special cum se "opereaza" o virginuta, multi baieti nu stiu ce pot face ca sa reduca disconfortul fetei.
Pentru prima data, mi se par importante trei aspecte: sa fii relaxata, un preludiu lung si bine facut (aici te-ar putea ajuta si un pahar de vin alb, dar nu bea decat cat stii ca te inveseleste, nu te ameti) si sa folositi prezervativul. Relaxarea si prezervativul ajuta foarte mult la reducerea durerii. Ar fi bine sa folosesti simultan doua metode contraceptive (spre exemplu prezervativ + calendar) pentru ca nici o metoda nu este 100% sigura. Pentru a reduce riscul de boli, pezervativul este cel mai sigur, insotit de o igiena stricta a ambilor parteneri inainte si dupa.
Am vazut ca ai mai intrebat asa ceva si ti s-a spus sa nu o faci din prima. Nu este o idee buna, cu cat o lungesti mai mult, cu atat iti va fi mai frica.
Ar fi bine sa incepi cu un baiat fata de care exista atractie reciproca. Va fi mult mai bine daca iti place mult de el iar el stie sa iti faca complimente pe care sa le crezi.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca nu te-a atras suficient de mult fizic baiatul ala a fost doar o prietenie, frica de sex este ca orice alta frica daca nu are ceva rational in spate o obsesie compulsiva ceva rau se va intampla o paranoia care e in mintea ta, de paranoia slabe sanse sa scapi vreodata, sfatul meu scapa de paranoia ca sunt mai multe nu e asta singura, infruntale pe rand macar incerca, iar cu sexul daca nu simti nevoia de ce sa-l faci poate esti asexuala

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu ai cunostintele si informatiile necesare cu privire la preventie, protectie dar mai ales la procreere te-as sfatui sa citesti urmatorul material : http://www.copilul.ro/......7149.html. Cunoscand in deamanunt modul prin care poti da nastere unei fiinte umane, precum stiind cu multa exactitate care sunt metodele preventive care daca sunt aplicate nu permit realizarea unei sarcini, iti vor dispare si temerile care momentan sunt fondate deoarece nu ai cunostintele tehnice si informatiile necesare care sa le inlature. Citeste, informeaza-te inainte de a-ti incepe o viata sexuala responsabila. Multa sanatate.

| NoRegretsxx a răspuns:

Ti-e teama de?